Żegnamy filmowców, którzy odeszli w ciągu ostatnich 12 miesięcy

https://www.filmweb.pl/news/%C5%BBegnamy+filmowc%C3%B3w%2C+kt%C3%B3rzy+odeszli+w+ci%C4%85gu+ostatnich+12+miesi%C4%99cy-139960
Żegnamy filmowców, którzy odeszli w ciągu ostatnich 12 miesięcy
źródło: Getty Images
autor: NurPhoto
Dziś 1 listopada, dzień Wszystkich Świętych. W redakcyjnym gronie wspominamy z tej okazji zmarłych ludzi kina. Choć - ze zrozumiałych względów – brakuje na niej wielu nazwisk, żegnamy dziś wszystkich. Liczymy, że się do nas przyłączycie i razem nie pozwolimy o nich zapomnieć.

***


Danny Aiello (zm. 12 grudnia 2019)

22705_1.13.jpg Getty Images © Martyn Goodacre


Aktor kinowy i teatralny. W 1974 roku znalazł się w obsadzie "Ojca chrzestnego II". Inne ważne tytuły w jego filmografii to: "Fort Apache, Bronx", "Dawno temu w Ameryce", "Purpurowa róża z Kairu", "Wpływ księżyca", "Ruby", "Leon Zawodowiec". Za rolę Sala w "Rób, co należy" został nominowany Oscara i Złotego Globu.

***

Buck Henry (zm. 8 stycznia 2020)

22919_1.2.jpg Getty Images © Walter McBride


Amerykański scenarzysta i reżyser dwukrotnie nominowany do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej. Jego najsłynniejszym dziełem był scenariusz kultowego "Absolwenta".

***

Ivan Passer (zm. 9 stycznia 2020)

22935_2.13.jpg Getty Images © Bertrand LAFORET


Jeden z najważniejszych reżyserów i scenarzystów czeskiej nowej fali. Był absolwentem telewizyjno-filmowego wydziału praskiej Akademii Sztuk Scenicznych FAMU. Wśród współtworzonych przez niego tekstów znalazły się m.in. "Miłość blondynki" i "Pali się, moja panno", które później wyreżyserował Milos Forman. W jego reżyserskim portfolio znajdziemy takie filmy jak: "Intymne oświetlenie" (do dziś jeden z ciekawszych debiutów czeskiej Nowej Fali), "Urodzony zwycięzca", zrealizowany już po emigracji do USA "Sposób Cuttera" z Jeffem Bridgesem, a także telewizyjny "Stalin" z Robertem Duvallem.

***

Terry Jones (zm. 21 stycznia 2020)

23105_1.13.jpg Getty Images © Dave J Hogan


Aktor, scenarzysta, reżyser i historyk, jeden z założycieli Latającego Cyrku Monty Pythona. Niepokorny i surrealistyczny show, który tworzył wraz z Johnem Cleese'em, Erikiem Idle'em, Grahamem Chapmanem i Terrym Gilliamem, stał się jednym z najbardziej wpływowych programów w historii stacji BBC: zrewolucjonizował komedię i okazał się kopalnią niezliczonych cytatów. Jako reżyser Jones zadebiutował, dzieląc tę funkcję z Terrym Gilliamem pierwszym pełnometrażowym filmie Pythonów, "Monty Python i Święty Graal" (1975). Następny, "Żywot Briana" (1979), wyreżyserował już samodzielnie. Pod "Sensem życia wg Monty Pythona" (1983) ponownie podpisał się w duecie z Gilliamem. Kiedy trupa przestała funkcjonować, Jones kontynuował karierę reżysera. Nakręcił m.in. takie filmy, jak "Personal Services" (1987), "Eryk wiking" (1989) i "O czym szumią wierzby" (1996).

***

Kobe Bryant (zm. 26 stycznia 2020)


Amerykanin, jeden z najwybitniejszych sportowców w historii, przez całą profesjonalną karierę związany z drużyną Los Angles Lakers. Pięciokrotny mistrz ligi NBA. Scenarzysta i producent nagrodzonego Oscarem krótkiego metrażu "Droga koszykówko".

***

Kirk Douglas (zm. 5 lutego 2020)

23289_1.13.jpg Getty Images © Radio Times


Amerykański aktor, legenda złotej ery Hollywood. Trzykrotnie nominowany do Oscara za role w "Championie", "Pięknym i złym" oraz "Pasji życia", wyróżniony honorową statuetką Amerykańskiej Akademii Filmowej w 1996 roku. Inne filmy z pamiętnymi rolami Douglasa to: "Pojedynek w Corralu O.K.", "Ścieżki chwały", "Spartakus", "Ostatni kowboj", "Furia", "Końcowe odliczanie".

***

Jerzy Gruza (zm. 16 lutego 2020)


Polski reżyser i scenarzysta. Twórca seriali "Wojna domowa", "Czterdziestolatek", "Pierścień i róża", "Czterdziestolatek. Dwadzieścia lat później" i "Tygrysy Europy" oraz filmów "Przeprowadzka" i "Motylem jestem, czyli romans 40-latka". 

***

Paweł Królikowski (zm. 27 lutego 2020)


Aktor filmowy, telewizyjny, teatralny i dubbingowy. Grał m.in. "Czwartej władzy" oraz "Na dobre i na złe". Największą sławę przyniosły mu role w serialach "PitBull" oraz "Ranczo".

***

James Lipton (zm. 2 marca 2020)

23718_1.7.jpg Getty Images © Jason LaVeris


Amerykański dziennikarz, scenarzysta, pisarz, producent i aktor. Gospodarz słynnego programu "Za drzwiami Actor's Studio". W trakcie trwającej ponad pół wieku kariery otrzymał 19 nominacji do nagrody Emmy, a jego flagowy program oglądało 89 milionów widzów w 125 krajach na całym świecie.

***

Max von Sydow (zm. 8 marca 2020)

23822_1.7.jpg Getty Images © Charley Gallay


Szwedzki aktor, któremu światową rozpoznawalność przyniosły role w dwóch arcydziełach Ingmara Bergmana z 1957 roku: "Siódmej pieczęci" oraz "Tam, gdzie rosną poziomki". Dwukrotnie nominowany do Oscara za występy w "Pelle zwycięzcy" i "Strasznie głośno, niesamowicie blisko". Zagrał tytułową rolę w jednym z najważniejszych horrorów w historii kina – "Egzorcyście". Inne głośne filmy z udziałem von Sydowa to m.in. "Goście wieczerzy pańskiej", "Flash Gordon" oraz "Hannah i jej siostry".

***

Emil Karewicz (zm. 18 marca 2020)


Polski aktor teatralny i filmowy pamiętany m.in. z ról w "Jak rozpętałem drugą wojnę światową" i "Krzyżakach". Największą popularność przyniosła mu rola Hermanna Brunnera, czarnego charakteru z serialu "Stawka większa niż życie".

***

Kenny Rogers (zm. 20 marca 2020)

24010_1.7.jpg Getty Images © Anna Webber


Piosenkarz, tekściarz, aktor i producent. Sprzedał miliony płyt i trzykrotnie został nagrodzony Grammy. Wśród jego  największych hitów znajduje się utwór "Islands in the Streams", wykonany wspólnie z długoletnią przyjaciółką Dolly Parton, oraz piosenka "The Gambler" stworzona na potrzeby serii filmowej pod tym samym tytułem, w której zagrał główną rolę. Jako aktor zostanie zapamiętany dzięki roli w komedii "Paczka sześciu". Polscy widzowie mogą kojarzyć go z gościnnych występów w serialach "Doktor Quinn" czy "Dotyk anioła".

***

Mark Blum (zm. 25 marca 2020)

24075_1.7.jpg Getty Images © Walter McBride


Ceniony aktor teatralny często występujący na Broadwayu. Od czasu do czasu pojawiał się też w filmach i serialach. W latach 80. można go było zobaczyć w "Rozpaczliwie poszukując Susan" czy "Krokodylu Dundeem". W ostatnich latach częściej pojawiał się w serialach, jak na przykład w "Mozarcie w miejskiej dżungli".

***

Krzysztof Penderecki (zm. 29 marca 2020)

24094_1.7.jpg Getty Images © NurPhoto


Światowej sławy polski kompozytor i dyrygent. Napisał muzykę do "Rękopisu znalezionego w Saragossie". Z jego kompozycji korzystali tacy reżyserzy jak m.in. Stanley KubrickMartin Scorsese i David Lynch.

***

Shirley Douglas (zm. 5 kwietnia 2020)

24215_1.7.jpg Getty Images © Colin McConnell


Amerykańska aktorka filmowa i telewizyjna, mistrzyni drugiego planu. Znana z takich filmów, jak "Lolita" Stanleya Kubricka czy "Nierozłączni" Davida Cronenberga.

***

Honor Blackman (zm. 6 kwietnia 2020)

24220_1.7.jpg Getty Images © Rosie Greenway


Brytyjska aktorka. Szczyt jej kariery przypadł na lata 60. Sławę przyniosła jej rola Catherine Gale w serialu "Rewolwer i melonik". W 1963 roku wystąpiła jako Hera w widowisku "Jazon i Argonauci". Świat na zawsze zapamięta ją jednak jako Pussy Galore, którą zagrała w "Goldfingerze" w 1964 roku.

***

Nobuhiko Ôbayashi (zm. 10 kwietnia 2020)

24311.7.jpg Getty Images © Christopher Jue


Japoński reżyser i scenarzysta, jeden z pionierów reklamy telewizyjnej w Japonii, który do swoich reklamówek zatrudniał Catherine Deneuve i Charlesa Bronsona. Choć ma na koncie ponad 50 produkcji, większość z nich nie jest szerzej znana zachodniej publiczności. Fani horroru (albo komedii) na pewno znają jednak "Dom" z 1977 roku – jedno z arcydzieł pulpowego surrealizmu. W 1998 roku triumfował na festiwalu w Berlinie, gdzie jego "Sada: Gesaku" zdobyło nagrodę stowarzyszenia krytyków filmowych FIPRESCI. 

***

Allen Daviau (zm. 15 kwietnia 2020)

24386_1.7.jpg Getty Images © Michael Buckner


Amerykański operator filmowy. Często współpracował ze Stevenem Spielbergiem i Barrym Levinsonem. Zdobywca pięciu nominacji do Oscarów za zdjęcia do filmów: "E.T.", "Kolor purpury", "Imperium słońca", "Avalon" i "Bugsy".

***

Brian Dennehy (zm. 15 kwietnia 2020)

24375_1.7.jpg Getty Images © Patrick McMullan


Amerykański aktor filmowy, telewizyjny i teatralny. Stworzył pamiętne role w takich filmach jak: "Rambo: Pierwsza krew", "Park Gorkiego", "Silverado", "Kokon", "Orły Temidy", "F/X" i jego kontynuacja. Jego najważniejszą kreacją na małym ekranie był Willy Loman z filmu "Death of a Salesman". Kreacja ta przyniosła mu Złoty Glob, nagrodę Gildii Aktorów oraz nominację do Emmy.

***

Shirley Knight (zm. 22 kwietnia 2020)

24486_1.7.jpg Getty Images © Susan Wood/Getty Images


Amerykańska aktorka, laureatka Złotego Globu oraz trzech nagród Emmy. Dwukrotnie nominowana do Oscara za role w "Ciemności na szczycie schodów" oraz "Słodkim ptaku młodości". Inne ważne pozycje w jej filmografii to "Dutchman", "Ludzie deszczu" oraz "Świadek oskarżenia".

***

Irrfan Khan (zm. 29 kwietnia 2020)

24687_1.6.jpg Getty Images © Larry Busacca


Popularny indyjski aktor filmowy i serialowy. Jego pierwszym filmem kinowym był "Salaam Bombay!" Miry Nair z 1988 roku, z którą pracował jeszcze kilkukrotnie. Międzynarodową sławę przyniosły mu role w hollywoodzkich hitach. W jego filmografii są m.in. "Slumdog. Milioner z ulicy", "Jurassic World", "Życie Pi", "Pociąg do Darjeeling" oraz "Niesamowity Spider-Man".

***

Włodzimierz Niderhaus (zm. 8 maja 2020)


Jeden z najważniejszych polskich producentów filmowych, wieloletni dyrektor Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie. Jako producent i koproducent pracował m.in. przy takich filmach jak "Różyczka", "Róża", "Rewers" czy "Córki dancingu".

***

Jerry Stiller (zm. 11 maja 2020)

GettyImages-2738956.jpg Getty Images © Sara Jaye


Komik i aktor, legenda amerykańskiego show-biznesu. Widzowie kochali go zwłaszcza za rolę cholerycznego Franka w megapopularnym sitcomie "Kroniki Seinfelda". Prywatnie ojciec Bena Stillera, z którym wystąpił na ekranie m.in. w "Zoolanderze" oraz "Dziewczynie moich koszmarów".

***

Michel Piccoli (zm. 12 maja 2020)


Francuski aktor, legenda europejskiego kina. W trakcie trwającej ponad pół wieku kariery współpracował z takimi gigantami ekranu jak Jean-Luc Godard, Luis Bunuel, Jean Renoir i Alfred Hitchcock. Do jego najważniejszych kreacji należą te z filmów: "Skok w pustkę", "Dziwna sprawa", "Przekątna gońca", "Milou w maju", "Piękna złośnica" i "Habemus papam – mamy papieża". 

***

Lynn Shelton (zm. 16 maja 2020)


Amerykańska reżysera i producentka, która karierę zaczynała jako montażystka. Przyczyniła się do popularyzacji tzw. mumblecore movies – niskobudżetowych produkcji opartych na improwizowanych dialogach, których bohaterami najczęściej są 20- i 30-latkowie niepotrafiący odnaleźć się w dorosłym życiu. Do jej najważniejszych dzieł należą film "Nakręć ze mną porno" i serial "Małe ogniska".

***

Ian Holm (zm. 19 czerwca 2020)


Wybitny brytyjski aktor znany z ról w "Obcym" (Ash), "Władcy Pierścieni" (Biblo Baggins) i "Rydwanach ognia" (Sam Mussabini – nominacja do Oscara). W jego filmografii znajdziemy takie filmy, jak "Aviator", "Piąty element" czy "Szaleństwo Króla Jerzego".

***

Joel Schumacher (zm. 22 czerwca 2020)


Amerykański reżyser. Rozgłos i uznanie krytyków przyniosły mu "Ognie św. Elma" z Emilio Estevezem, Robem Lowe'em i Demi Moore w rolach głównych. W latach 90. ugruntował swoją pozycję specjalisty od thrillerów, realizując m.in. "Klienta" i "Czas zabijania" na podstawie bestsellerowych powieści Johna Grishama, "Upadek" z Michaelem Douglasem, "Linię życia" z Kieferem Sutherlandem i Julią Roberts czy "Osiem milimetrów" z Nicolasem Cage'em i Joaquinem Phoenixem. W drugiej połowie lat 90. został wybrany przez Warner Bros. do zastąpienia Tima Burtona na krześle reżysera filmów o Batmanie. Gwiazdorska obsada "Batman Forever" i "Batman i Robin" zagwarantowała obu produkcjom wysoką oglądalność, jednak fani i krytycy byli podzieleni.

***

Ennio Morricone (zm. 6 lipca 2020)


Włoski kompozytor i dyrygent. Ennio Morricone stworzył muzykę do ponad 500 filmów. Były wśród nich zarówno włoskie pulpy, jak i artystyczne produkcje najsłynniejszych włoskich reżyserów. Największą sławę Ennio Morricone zyskał dzięki kompozycjom do filmów Sergia Leone, prywatnie jego przyjaciela z lat szkolnych: "Za garść dolarów", "Za kilka dolarów więcej", "Dobry, zły i brzydki", "Pewnego razu na Dzikim Zachodzie", "Dawno temu w Ameryce". Zdobył Oscara za muzykę do "Nienawistnej ósemki", a dziewięć lat wcześniej statuetkę za całokształt kariery.  

***

Naya Rivera (zm. 8 lipca 2020)


Amerykańska aktorka i piosenkarka znana najlepiej z roli gwiazdy szkolnych cherleaderek Santany Lopez w popularnym serialu "Glee". Jej karierę zakończyła przedwcześnie tragiczna śmierć w wyniku utonięcia.

***

Kelly Preston (zm. 12 lipca 2020)


Amerykańska aktorka filmowa i telewizyjna. Prywatnie żona Johna Travolty. Widzowie znają ją z ról w takich filmach, jak: "Figiel", "Bliźniacy", "Jerry Maguire", "Od zmierzchu do świtu". Często współpracowała ze swoim mężem, m.in.: przy "Bitwie o Ziemię" i "Gottim".

***

Andrzej Strzelecki (zm. 17 lipca 2020)


Aktor teatralny i filmowy. Znany z ról w "W pustyni i w puszczy" oraz "Przepraszam, czy tu biją?". Największą popularność przyniosła mu rola doktora Tadeusza Koziełło-Kozłowskiego w popularnej telenoweli "Klan".

***

Jacek Czyż (zm. 24 lipca 2020)


Polski aktor teatralny, filmowy i dubbingowy. Najbardziej znany z podkładania głosu Tygryskowi w filmie "Przygody Kubusia Puchatka" (1977) i serialu "Nowe przygody Kubusia Puchatka" (1988-1991).

***

Olivia de Havilland (zm. 25 lipca 2020)


Amerykańska aktorka, legendarna gwiazda kina, której kariera trwała blisko 50 lat. Laureatka dwóch Oscarów za pierwszoplanowe role ("Dziedziczka" i "Najtrwalsza miłość") i pięciu nominacji. Laureatka dwóch Złotych Globów oraz weneckiego Pucharu Volpi. Światową sławę przyniosła jej rola Melanie Wilkes w "Przeminęło z wiatrem".

***

John Saxon (zm. 25 lipca 2020)


Amerykański aktor, laureat Złotego Globu, znany najlepiej z roli u boku Bruce'a Lee w megahicie "Wejście smoka". W pamięci widzów zapisała się także jego kreacja porucznika Donalda Thompsona w kultowym horrorze "Koszmar z ulicy Wiązów". Inne ważne tytuły w filmografii aktora to "Appaloosa" i "Joe Kidd".

***

Alan Parker (zm. 31 lipca 2020)


Angielski reżyser i scenarzysta. Jego pełnometrażowy debiut, "Bugsy Malone", zdobył trzy nominacje do Złotych Globów. Kolejne filmy – "Midnight Express" (nominacja do Oscara), "Sława", "Ptasiek", "Missisipi w ogniu" (nominacja do Oscara) czy "Harry Angel" zapewniły mu status jednego z najważniejszych twórców lat 70. i 80.

***

Wilford Brimley (zm. 1 sierpnia 2020)

26480_1.7.jpg Getty Images © Silver Screen Collection


Amerykański aktor i piosenkarz. Weteran wojny koreańskiej. Karierę aktorską rozpoczął w 1969 roku od małej roli w "Prawdziwym męstwie". W historii kina zapisał się także za sprawą pamiętnych ról w "Bez złych intencji", "Urodzonym sportowcu" oraz "Kokonie".

***

Ben Cross (zm. 18 sierpnia 2020)


Brytyjski aktor znany z takich ról, jak Harold Abrahams w "Rydwanach ognia" i Sarek w "Star Treku" J.J. Abramsa. Zaczynał karierę w teatrze, gdzie szybko zaczął zdobywać uznanie. Przełomem stała się dla niego rola w scenicznej wersji musicalu "Chicago". Cały czas pozostawał aktywny zawodowo. Zaledwie 10 dni przed śmiercią zakończył pracę na planie filmu "The Devil's Light" w reżyserii Daniela Stamma.

***

Chadwick Boseman (zm. 28 sierpnia 2020)


Amerykański aktor, gwiazda takich filmów jak "Get on Up" (gdzie zagrał Jamesa Browna) czy "42 – Prawdziwa historia amerykańskiej legendy" (gdzie wcielił się w Jakiego Robinsona). Największą sławę przyniosła mu rola wakandyjskiego księcia T'Challi z "Czarnej Pantery" oraz filmów z cyklu "Avengers".

***

Jiří Menzel (zm. 5 września 2020)


Wybitny czeski reżyser, jeden z czołowych przedstawicieli tamtejszej nowej fali. W jego filmografii znajdziemy takie klasyki jak "Postrzyżyny", "Pociągi pod specjalnym nadzorem", "Kapryśne lato" oraz "Obsługiwałem angielskiego króla". Laureat Złotego Niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie.

***

Ronald Harwood (zm. 8 września 2020)


Brytyjski scenarzysta i dramaturg, laureat Oscara za "Pianistę". Nominacje do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej otrzymał również za scenariusze "Garderobianego" oraz "Motyla i skafandra". Inne ważne pozycje w filmografii artysty to: "Sztuka wyboru", "Julia", "Australia" oraz "Kwartet".

***

Diana Rigg (zm. 10 września 2020)


Wybitna brytyjska aktorka. Znana z ról Tracy di Vincenzo w bondowskim filmie "W tajnej służbie Jej Królewskiej Mości", Olenny Tyrell w "Grze o tron" oraz Emmy Peel w "Rewolwerze i meloniku". Zdobywczyni BAFTY, Nagrody Emmy oraz nominacji do Złotego Globu.

***

Michael Lonsdale (zm. 21 września 2020)


Brytyjsko-francuski aktor z ponad dwustoma kinowymi, telewizyjnymi i teatralnymi rolami na koncie. Widzowie pamiętają go przede wszystkim z roli Hugo Draxa, przeciwnika Jamesa Bonda z filmu "Moonraker". Laureat Cezara za rolę drugoplanową w "Ludziach Boga". Inne ważne filmy w jego dorobku to: "Dzień szakala", "Imię róży" i "Monachium".

***

Ron Cobb (zm. 21 września 2020)


Amerykańsko-australijski rysownik i scenograf. Swoją karierę rozpoczynał, robiąc rysunki do "Śpiącej królewny" Disneya. Największą sławę zyskał jako scenograf pracujący przy najbardziej kultowych produkcjach lat 70. i 80., jak: "Obcy - 8. pasażer Nostromo", "E.T.", "Conan Barbarzyńca" i "Powrót do przyszłości".

***

Yûko Takeuchi (zm. 27 września 2020)


Japońska aktorka filmowa i serialowa, znana z takich filmów, jak: "The Ring – Krąg", "Golden Slumber" czy serialu "Miss Sherlock".

***

Murray Schisgal (zm. 1 października 2020)


Amerykański scenarzysta i producent. Miał na koncie m.in. nominowany do Oscara i Złotego Globu scenariusz "Tootsie" z Dustinem Hoffmanem, wyprodukował "Spacer po księżycu" .

***

Henryk Boukołowski (zm. 4 października 2020)


Polski aktor i reżyser teatralny. W latach 60. Zagrał główne role w "Komediantach", "Rzeczywistości" i – przede wszystkim  – "Nikt nie wołaKazimierza Kutza. W późniejszych latach poświęcił się głównie teatrowi.

***

Wojciech Pszoniak (zm. 19 października 2020)


Wybitny aktor teatralny i filmowy. Międzynarodowy rozgłos przyniosły mu role w filmach Andrzeja Wajdy: Dziennikarza / Stańczyka w "Weselu", Moryca Welta w "Ziemi obiecanej" czy Maximiliena de Robespierre'a w "Dantonie". Współpracował z wieloma wybitnymi reżyserami, m.in. Jerzym Kawalerowiczem ("Austeria"), Agnieszką Holland ("Gorzkie żniwa", "Zabić księdza") czy Piotrem Szulkinem ("Golem"). Wśród jego ostatnich kreacji możemy znaleźć występy w "Carte Blanche", "Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy" czy realizowanej w Stanach Zjednoczonych serialowej wersji "Dziecka Rosemary". W 1988 roku został nominowany do nagrody Europejskiej Akademii Filmowej za drugoplanową rolę w filmie "Notturno" w reżyserii Fritza Lehnera. Dwukrotnie został nagrodzony podczas festiwalu w Gdyni: w 1975 roku za "Ziemię obiecaną", a w 2015 za występ w komedii "Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy".

***

Dariusz Gnatowski (zm. 20 października 2020)


Polski aktor filmowy, teatralny i dubbingowy. Sławę przyniosły mu role komediowe, a publiczność zapamięta go przede wszystkim dzięki postaci Arnolda Boczka w serialu "Świat według Kiepskich".

***
Sean Connery (zm. 31 października 2020)

GettyImages-535816444.jpg Getty Images © Stephane Cardinale - Corbis


Szkocki aktor filmowy. Karierę aktorską rozpoczną na początku lat 50. Przełom nastąpił, kiedy otrzymał angaż do filmu "Doktor No" na podstawie prozy Iana Fleminga. Sean Connery wcielił się w postać Jamesa Bonda, agenta Jej Królewskiej Mości z licencją na zabijanie nr 007. Później wcielił się w Bonda jeszcze kilkakrotnie w filmach: "Pozdrowienia z Rosji", "Goldfinger", "Operacja Piorun", "Żyje się tylko dwa razy", "Diamenty są wieczne" i "Nigdy nie mów nigdy". Fani kina pamiętają go jako ojca Indiany Jonesa, którego zagrał w filmie "Indiana Jones i ostatnia krucjata", Juana Ramireza, mentora Connora MacLeoda w filmie "Nieśmiertelny", Williama z Baskerville z filmu "Imię róży" oraz wyróżnione Oscarem roli Jima Malone'a w obrazie "Nietykalni". Inne ważne film w jego karierze to: "Człowiek, który chciał być królem", "Powrót Robin Hooda", "Polowanie na Czerwony Październik", "Wydział Rosja", "Rycerz króla Artura", "Twierdza", "Osaczeni".