Laurence OlivierI

Laurence Kerr Olivier

8,5
6 647 ocen gry aktorskiej
John Huston proponował mu rolę Noe'ego w "Bibli". Olivier odrzucił jednak tę ofertę, lecz zaproponował, by to reżyser go zastąpił.
W 1941 roku wstąpił do sił powietrznych, gdzie w ramach swojej służby wylatał 456 godzin.
Był brany pod uwagę do roli Zaiusa w filmie "Planeta małp". Ostatecznie angaż otrzymał Maurice Evans.
Zmarł wskutek niewydolności nerek w Steyning (Anglia, Wielka Brytania). Został pochowany na cmentarzu Westminster Abbey w Londynie (Anglia, Wielka Brytania).
Odrzucił rolę Romea w filmie "Romeo i Julia". W tę postać wcielił się Leslie Howard.
Federico Fellini początkowo chciał obsadzić go w głównej roli w filmie "Osiem i pół", jednak ostatecznie powierzył ją Marcello Mastroianniemu.
Był brany pod uwagę do roli Doyle'a Lonnegana w filmie "Żądło". Angaż otrzymał Robert Shaw.
Był jednym z wielu kandydatów branych pod uwagę przy obsadzaniu roli mnicha Borisa Androvsky'ego w filmie "Ogród Allaha". Ostatecznie angaż otrzymał Charles Boyer.
Odrzucił rolę papieża Innocentego III w filmie "Brat Słońce, siostra Księżyc". Ostatecznie angaż otrzymał Alec Guinness.
Z powodu złego stanu zdrowia nie mógł przyjąć roli rycerza strzegącego Graala w filmie "Indiana Jones i ostatnia krucjata". Ostatecznie angaż otrzymał Robert Eddison.
Luchino Visconti chciał go zaangażować do tytułowej roli włoskiego księcia w swojej produkcji "Lampart", ale producent wymusił angaż Burta Lancastera.
Zrezygnował z roli Juliusza Cezara w "Kleopatrze" po tym, jak zmieniono reżysera na Josepha L. Mankiewicza. Zastąpił go Rex Harrison.
Ukończył aktorstwo w londyńskiej Central School of Speech Training and Dramatic Arts.
Ma siostrę Sybille.
Otrzymał propozycję zagrania Bena Greene'a w filmie "Magia", ale choroba uniemożliwiła mu występ. Zastąpił go Burgess Meredith.
Został obsadzony w roli kapitana Alexa Pastitscha w filmie "Na rozkaz kobiety", lecz musiał się wycofać, gdyż zachorował na żółtaczkę. Zastąpił go Basil Rathbone.
Twórcy filmu "Życie i śmierć pułkownika Blimpa" widzieli Oliviera w roli Clive'a Candy, jednak na przeszkodzie stanął Winston Churchill, który uniemożliwił mu dostanie przepustki z Królewskiej Marynarki Wojennej, w której w tym czasie Olivier służył. Angaż otrzymał Roger Livesey.
Był najmłodszym w dziejach aktorem angielskim uszlachconym, pierwszym, który uzyskał tytuł lorda, pierwszym odznaczonym Orderem Zasługi.
Stracił tytułową rolę w filmie "Cyrano De Bergerac" na rzecz José Ferrera.
Proponowano mu rolę pułkownika Nicholsona w filmie "Most na rzece Kwai", ale jej nie przyjął. Zatrudniono Aleca Guinnessa.
W 1970 roku został mianowany dożywotnim członkiem izby lordów.
Był jednym z aktorów rozpatrywanych przy obsadzaniu roli Harry'ego Coombesa w filmie "Harry i Tonto". Ostatecznie udział w zdjęciach wziął Art Carney.
Gdy początkowo kierownictwo wytwórni Paramountu nie chciało się zgodzić by Marlon Brando zagrał Dona w "Ojcu chrzestnym", Francis Ford Coppola zaproponował tę rolę Olivierowi, który jednak nie przyjął złożonej mu propozycji.
Zaproponowano mu role w "Coronation Street" i "Doctor Who".
Oferowano mu rolę Benjamina Randa w filmie "Wystarczy być". Propozycję odrzucił i w postać Randa wcielił się Melvyn Douglas.
W 2001 roku Orange Film Survey w swoim rankingu ogłosił Oliviera najwybitniejszym brytyjskim aktorem.
Ojciec chrzestny Victorii Tennant.
Laurence był brany pod uwagę do roli kapitana w filmie "Fahrenheit 451".
Na ekranie zamiast Oliviera pojawił się jednak Cyril Cusack.
Alfred Hitchcock chciał, aby zagrał on prawnika Anthony'ego Keane'a w filmie "Akt oskarżenia". Ostatecznie w tę postać wcielił się jednak Gregory Peck.
Rola Anthony'ego Johna w filmie "Podwójne życie" została stworzona specjalnie dla niego, jednak kiedy obraz wszedł w fazę produkcji, nie mógł jej przyjąć ze względu na inne zobowiązania. Ostatecznie zatrudniono Ronalda Colmana.
Odrzucił rolę Humberta w "Lolicie" Stanleya Kubricka. Ostatecznie angaż dostał James Mason.
Kierownictwo studia Columbia chciało, aby on wcielił się w postać Sir Thomasa More'a w filmie "Oto jest głowa zdrajcy", jednak reżyser Fred Zinnemann był już zdecydowany obsadzić Paula Scofielda.
Był brany pod uwagę do roli sędziego w filmie "Wyrok w Norymberdze". Na ekranie pojawił się jednak Burt Lancaster.
Alfred Hitchcock chciał go obsadzić w roli spowiednika Michaela Logana w filmie "Wyznaję". Studio Warner Bros. odrzuciło jednak propozycję reżysera i w tę postać wcielił się Montgomery Clift.
Był brany pod uwagę do roli T.E. Lawrence'a oraz księcia Faisala w filmie "Lawrence z Arabii". Angaż otrzymali jednak kolejno Peter O'Toole i Alec Guinness.
Był brany pod uwagę do roli Freda Grahama w filmie "Pocałuj mnie Kasiu". Na ekranie pojawił się jednak Howard Keel.
Bardzo chciał zagrać u boku swojej ówczesnej żony Vivien Leigh w filmie "Pożegnalny walc", jednak szef studia MGM, Louis B. Mayer, zdecydował się zatrudnić Roberta Taylora.
Był brany pod uwagę do roli Harry'ego Powella w filmie pt. "Noc myśliwego".
Na ekranie zamiast niego pojawił się jednak Robert Mitchum.
Greta Garbo chciała, aby Olivier zagrał Antonia w filmie "Królowa Krystyna", jednak nie dostał on roli, gdyż na próbach stwierdzono, że nie ma miedzy tą parą "chemii". Angaż otrzymał John Gilbert.
Pierwotnie to on miał zagrać Priory'ego w filmie "Candleshoe", jednak ostatecznie w tę postać wcielił się David Niven.
Proponowano mu niewielką rolę służącego Phineasa Fogga w filmie "W 80 dni dookoła świata", ale aktor jej nie przyjął. Angaż otrzymał John Gielgud.
Reżyser John Frankenheimer chciał go obsadzić w roli Tony'ego Wilsona w filmie "Twarze na sprzedaż", jednak studio Paramount nie wyraziło na to zgody i nakazało zatrudnić Rocka Hudsona.
Początkowo to Peter O'Toole został obsadzony jako Sherlock Holmes, a Olivier jako dr Watson w filmie "Morderstwo na zlecenie", jednak obu panom źle układała się współpraca. Ostatecznie obaj zostali zastąpieni odpowiednio przez Christophera Plummera i Jamesa Masona.
Bette Davis pragnęła, aby to on wystąpił u jej boku w filmie "Prywatne życie Elżbiety i Essexa", jednak rolę otrzymał Errol Flynn.
Był rozważany do roli Clive'a Briggsa w filmie "This Above All". Ostatecznie angaż otrzymał Tyrone Power.
Był jednym z wielu aktorów branych pod uwagę przy obsadzaniu roli Lou w filmie "Atlantic City". Ostateczny wybór padł na Burta Lancastera.
Zaproponowano mu rolę lorda Henry'ego Amesa w filmie "Misjonarz" po tym, jak odrzucił ją John Gielgud. Ostatecznie twórcy zaprosili do współpracy Trevora Howarda, bo oczekiwania finansowe Oliviera były dla nich zbyt wygórowane.