Kevin Costner kończy 70 lat! Wybieramy jego najlepsze role

Filmweb autor: /
https://www.filmweb.pl/news/TOP+10%3A+ranking+najlepszych+r%C3%B3l+Kevina+Costnera-159007
Kevin Costner kończy 70 lat! Wybieramy jego najlepsze role
18 stycznia 1955 w miasteczku Lynwood w Kalifornii na świat przyszedł Kevin Michael Costner. Z okazji urodzin dwukrotnego laureata Oscara, nagradzanego aktora i reżysera znanego dzięki filmom "Tańczący z wilkami", "Robin Hood: Książę złodziei" czy "Nietykalni", przypominamy 10 jego najlepszych ról.     

Ranking: najlepsze role Kevina Costnera



Mimo że Costner opuścił serial na rzecz swojej autorskiej sagi westernowej "Horyzont", to właśnie w serialu Taylora Sheridana powrócił w najlepszej formie od lat. Jako John Dutton przewodził rodzinnemu ranczu, walcząc z deweloperami i politykami w obronie ziemi swoich przodków. Na drodze stają też mieszkańcy rezerwatu i inni wrogowie, którzy zignorowali zagrożenie równie posępnego, co zdeterminowanego i doświadczonego nestora rodu. Dla takich jednostek nie ma miejsca w świecie zasad starszych niż wydumane ambicje, prędko pokazywał im Dutton. Zakończona w 2023 roku przygoda z "Yellowstone" pozostanie ważnym punktem w całej karierze Costnera – namacalnym dowodem, że dawny gwiazdor to wciąż świetny aktor. Występ przywrócił go do łask widzów i krytyków, a także pozwolił wygrać Złoty Glob.


Słynna adaptacja powieści Michaela Blake'a podbiła serca Akademii Filmowej, która przyznała produkcji siedem Oscarów. Nagrodzony dwoma Costner (dla producenta najlepszego filmu i reżysera) mógł świętować największy sukces w karierze. W czterogodzinny epickim westernie opowiada historię porucznika Johna G. Dunbara, który trafia do fortu na peryferiach toczącej Wojny secesyjnej. Żołnierz zaczyna nawiązywać kontakty z żyjącym niedaleko plemieniem Siuksów. Początkowa nieufność powoli zamienia się we wzajemne zrozumienie i akceptację. Jednak dla pozostałych wojskowych takie zachowanie zaczyna być przejawem zdrady obyczajów i zasad, które przyjął, po raz pierwszy zakładając mundur. Choć po trzech dekadach "Tańczącego z wilkami" nadgryzł już ząb czasu, rola Costnera jest nadal jedną z jego najlepszy w karierze.


Śmierć prezydenta Johna F. Kennedy'ego przez lata ściągała fanów teorii spiskowych, a przede wszystkim sceptyków, których nie zadowalało rozwiązanie sprawy przez ówczesne służby. Kronikę napiętego śledztwa, które podważało oficjalne ustalenia służb, pokazał w swoim filmie Oliver Stone. Costnera obsadził w roli prokuratora Nowego Orleanu Jima Garrisona, człowieka stojącego na czele grupy próbującej udowodnić, że za zamachem stała większa grupa niż sam Lee Harvey Oswald. W tym świecie prawd, półprawd i kłamstw aktor odnajduje się jak w swoich najlepszych rolach – jako autorytet moralny, człowiek o ułożonych wartościach, który w tym wypadku dąży do prawdy za wszelką cenę. Przyćmiony przez Gary'ego Oldmana w roli zamachowca, Costner jest nie tyle centralnym punktem filmu, co jego bijącym sercem. 

Kevin Costner w filmie "JFK"

Dla Franka Farmera praca dla jednej z największych gwiazd Hollywood miała być kolejnym dniem w pracy. Rachel Marron dostaje anonimy z pogróżkami, w jej garderobie wybucha bomba, ale przecież wzmożona ochrona odstraszy każde zagrożenie. Jednak sprawa staje się coraz bardziej poważna. Nagle w środku chaosu zaczyna się uczucie pomiędzy parą; romans, który z góry jest skazany na niepowodzenie. Costner potrafi wcielić się we wrażliwego, ale zdecydowanego profesjonalistę, który w obliczu wielkich uczuć nie zawaha się zaryzykować życiem. Gwiazda ekranu w duecie z Whitney Houston sprawiła, że film był po prostu skazany na sukces komercyjny. Łącznie zarobił ponad 400 milionów dolarów i przeszedł do historii jako jeden z ikonicznych romansów lat 90.


W filmie Briana de Palmy "Nietykalni" Kevin Costner ponownie staje oko w oko ze złem jako ostatni sprawiedliwy. Tym razem wciela się w agenta federalnego Eliota Nessa, który przybywa do Chicago rządzonego przez gangstera Ala Capone. Bogaty przestępca zaopatrza całe miasto w nielegalny alkohol, opłacając stróżów prawa, aby ci przymykali oko na jego działalność. Aby powstrzymać interesy mafiosa, Ness zakłada tytułową grupę gliniarzy, którzy tak samo chcą, aby prawo zaczęło funkcjonować także w Wietrznym mieście. W skład drużyny wchodzą: doświadczony policjant Jim Malone i George Stone, kadet świetnym celem. Razem stają przeciwko całemu systemowi, aby doprowadzić do skazania słynnego gangstera. Choć to Sean Connery został nagrodzony Oscarem, kluczowa rola Costnera jest równie udana. 


Może "Książę złodziei" nie jest najlepszą adaptacją historii o prawym rzezimieszku, ale do roli tytułowej Kevin Costner pasował jak ulał. W końcu aktor to specjalista od występów w roli ideowego drogowskazu, nawet jeśli czas akcji nie pasuje do współczesności i zamiast kapelusza i rewolweru przywdziewa rajtuzy. Na początku lat 90. opowieść znalazła wciąż wielu fanów – zarobiła na świecie prawie 400 milionów dolarów – i windowała status Costnera do miana absolutnej gwiazdy Hollywood. W obsadzie znaleźli się też Morgan Freeman i Alan Rickman.


Pod wieloma względami Clint Eastwood i Kevin Costner są podobni. Jednak na wspólnym planie zdjęciowym pracowali tylko raz. Akcja ich produkcji – dramatu "Doskonały świat" – nie działa się jednak na Dzikim zachodzie. Kryminalna historia rozpoczyna się, gdy w połowie lat 60. ze stanowego więzienia ucieka Robert "Butch" Haynes. Przestępca trafia na małego chłopca Phillipa, którego zabiera w podróż jako zakładnika. Goniony przez policję i agentów federalnych kryminalista zaprzyjaźnia się z dzieckiem, pokazując mu świat, którego nie widział dotąd przez swoje surowe wychowanie. Produkcja doczekała się pochwał głównie dzięki niejednoznacznej roli Costnera, który idealnie wpasował się w ten zaskakująco czuły dramat. Film został wybrany najlepszym tytułem 1993 roku przez legendarny magazyn Cahiers du Cinéma.


Na skróty: "Doskonały świat"




W filmie "Patrol" Costner wciela się w doświadczonego funkcjonariusza Straży Przybrzeżnej. Przez swoje problemy osobiste i zawodowe zostaje zesłany do jednostki treningowej, gdzie ma być nauczycielem nowego naboru. Spośród innych członków grupy wyróżnia się arogancki Jake Fischer (Ashton Kutcher), wspaniały pływak i słaby współpracownik. Obu bohaterów łączą trudne przeżycia z przeszłości, a zawiązana relacja przyda się, gdy obaj będą musieli na sobie polegać w trakcie ratowania życia. Historia z morałem porusza nie tylko ludzkim spojrzeniem na osoby poświęcające się pracy w służbach mundurowych. Jak w najlepszych filmach z udziałem Costnera, wobec spraw ostatecznych nie liczy się nic poza życiem w zgodzie ze swoimi przekonaniami.


Anse Hatfield (Costner) i Randal McCoy (Bill Paxton) w trakcie wojny secesyjnej byli towarzyszami broni po stronie konfederatów. Powrót do domu miał zakończyć etap ich żołnierskiego życia. Jednak późniejsze wydarzenia sprawiły, że przed nimi jeszcze wiele walki. Obaj mężczyźni zmienili się w śmiertelnych wrogów, którzy przewodzą swoim równie zawziętym rodzinom. Sam konflikt, rozciągnięty na długość miniserialu, nie opowiada jedynie o historii dwóch rodów, jakich tysiące w historii USA. Wydarzenia, które miały miejsce w przeszłości, rzucają się cieniem na przyszłość. W przypadku Costnera był to jego pierwszy telewizyjny triumf – nagrodzony Złotym Globem i Emmy. W obsadzie: Tom Berenger, Mare Winningham, Jena Malone, Boyd Holbrook.


W karierze Costnera i tak wszystko wraca do dobrego, klasycznego westernu. Ponad 20-letnie "Bezprawie" to kolejny przykład, ile na ekranie z dobrej historii potrafił wyciągnąć przed i za kamerą. Film był inspirowany opowieściami o Dzikim zachodzie autorstwa pisarki Lauran Paine. Przedmiotem fabuły stała się wojna o połacie ziemi między żyjącym okresowo z hodowli bydła "Bossem" Spearmanem (Robert Duvall) i bogatym ranczerem Dentonem Baxterem (Michael Gambon). Costner kryje się tu na drugim planie, ale godząc obowiązki reżysera i aktora sprawdza się znakomicie. Dodatkowo film zachwyca zdjęciami, a także mistrzowsko zrealizowanymi sekwencjami strzelanin.