15 rodzeństw, które pracują w przemyśle filmowym

Filmweb autor: /
https://www.filmweb.pl/news/TOP%3A+rodze%C5%84stwa%2C+kt%C3%B3re+pracuj%C4%85+w+przemy%C5%9Ble+filmowym-156228
15 rodzeństw, które pracują w przemyśle filmowym
źródło: Getty Images
autor: Taylor Hill
Rodzinny, wielopokoleniowy biznes można otworzyć także w przemyśle filmowym. Czasami do podbicia ekranów wystarczy jedynie zgrane rodzeństwo, które będzie budowało swoje kariery na stałym wysokim poziomie. Takie przypadki znajdziemy w Hollywood, a także w Polsce. W tym rankingu przedstawiamy braci i siostry, które pracują w przemyśle filmowym, nie tylko jako aktorzy.

15 rodzeństw, które pracują w przemyśle filmowym



Ben i Casey Affleckowie

GettyImages-159470269.jpg Getty Images © Michael Buckner

Ben i o trzy lata młodszy Casey stawiali wspólne kroki w aktorstwie już od dzieciństwa. Kariery nabrały rozpędu, gdy przeprowadzili się do Los Angeles, mieszkając pod jednym dachem ze swoim dobrym znajomym Mattem Damonem. Bracia razem wystąpili w "W pogoni za Amy", a następnie w słynnym "Buntownik z wyboruGusa Van Santa. Kariera starszego Afflecka, najmłodszego w historii laureata Oscara za scenariusz oryginalny, wystartowała szybciej, ale Casey również zyskał swoją sławę. W 2017 odebrał złotą statuetkę za rolę główną w dramacie "Manchester by the Sea". Przez całą tę drogę obaj niejednokrotnie wypowiadali się o swojej bliskiej relacji, która, pomimo wielu zakrętów, nie utraciła czułości i troski, jaką wciąż obdarzają się znani aktorzy.

Alexander, Bill, Gustaf i Valter Skarsgårdowie

GettyImages-843191998.jpg Getty Images © Jason LaVeris

Gustaf, Bill, Alexander Skarsgårdowie

Czterech braci aktorów wychowało się w aktorskiej rodzinie. Ich ojciec Stellan jest znany ze współpracy z Larsem von Trierem czy wysokobudżetowych widowisk, takich jak "Diuna". Alexander i Bill już mają na koncie znane role w Hollywood: najstarszy w serialach "Czysta krew", "Wielkie kłamstewka", "Generation Kill: Czas wojny" czy filmach "Tarzan: Legenda" i "Wiking"; młodszy jako klaun Pennywise z "To" i "To: Rozdział 2", a także przeciwnik głównego bohatera z "John Wick 4". Gustafa oglądaliśmy w "Wikingach" czy "Oppenheimerze", a Valtera w dylogii "Templariusze. Miłość i krew" oraz "Arn - Królestwo na końcu drogi". Skarsgårdowie mają jeszcze brata Sama i siostrę Eiję, a także przyrodnie rodzeństwo Ossiana i Kolbjörna.

Ethan i Joel Coenowie

GettyImages-1025598848.jpg Getty Images © Daniele Venturelli

Kreatywne współprace między rodzeństwem znamy przede wszystkim ze stołków reżyserskich. Największe światowe sukcesy święcili bracia Coen – Joel i o 3 lata młodszy Ethan. Wspólnie stworzyli świetne filmy takie jak: "Śmiertelnie proste" (1984), "Arizona Junior" (1987), "Ścieżka strachu" (1990), "Barton Fink" (1991), "Hudsucker Proxy" (1994), "Fargo" (1996), "Big Lebowski" (1998), "Bracie, gdzie jesteś? " (2000), "Człowiek, którego nie było" (2001), "Okrucieństwo nie do przyjęcia" (2003), "Ladykillers, czyli zabójczy kwintet" (2004), "To nie jest kraj dla starych ludzi" (2007), "Tajne przez poufne" (2008), "Poważny człowiek" (2009), "Prawdziwe męstwo" (2010), "Co jest grane, Davis?" (2013), "Ave, Cezar!" (2016) i "Ballada o Busterze Scruggsie" (2018). Choć w ostatnich latach, podobnie jak bracia Farrelly i Safdie, rozeszli się, aby tworzyć samodzielne projekty, żaden z nich dotąd nie uciął spekulacji dotyczących powrotu duetu.

Macaulay, Kieran i Rory Culkinowie

GettyImages-82731551.jpg Getty Images © Matt Carr

Rory i Kieran w 2008 roku

Wśród siódemki dzieci aktora teatralnego Christophera "Kita" Culkina i jego partnerki Patricii Brentrup znalazła się trójka z marzeniami o występach przed kamerą. Rola w filmie "Kevin sam w domu" przyniosła Macaulayowi popularność, o której może pomarzyć większość dorosłych. U jego boku często występował Kieran, który jednak dał poznać się widowni już jako nastolatek. Występował m.in. w "Scott Pilgrim kontra świat", "Potężny i szlachetny" i "Ucieczka od życia". Niedawno zaskarbił sobie sympatię widzów jako Roman Roy z serialu "Sukcesja", otrzymując Złoty Glob i Emmy. Również Rory występuje ostatnio na małym ekranie. W CV znajdziemy takie tytuły jak "Pod sztandarem nieba", "Halston", "Czarne lustro" i "Rój".  

Elle i Dakota Fanning

GettyImages-1140044637.jpg Getty Images © Amanda Edwards

Siostry Fanning po raz pierwszy trafiły na ekrany jeszcze jako małe dziewczynki. Dakota ma na koncie takie filmy jak "24 godziny", "Kot", "Człowiek w ogniu", "Wojna światów" i "Pajęczyna Charlotty". Elle mogliśmy oglądać m.in. w produkcjach "Drzwi w podłodze", "Deja Vu", "Droga do przebaczenia", "Ciekawy przypadek Benjamina Buttona", "Somewhere. Między miejscami" czy "Kupiliśmy zoo". Już jako dorosłe i doświadczone aktorki mogą pochwalić się dorobkiem starszych o dekady weteranek zawodu. Na koncie mają wspólnie ponad 130 ról ekranowych. W ramach rodzinnej tradycji od małego zawodowo i prywatnie używają swoich drugich imion, Elle i Dakota, zamiast pierwszych, Mary i Hannah.

Peter i Jane Fonda

GettyImages-450154010.jpg Getty Images © Frazer Harrison

Dzieci słynnego aktora Henry’ego Fondy pokazały się światu w czasach kontrkulturowego boomu lat 60. Na koniec dekady Peter wstrząsnął amerykańskim przemysłem filmowym, wraz z Dennisem Hopperem tworząc hitowego "Swobodnego jeźdźca". Został popkulturowym symbolem okresu buntu, lecz nie powtórzył już sukcesu o takiej skali. Jane, oprócz rozwijającej się ekranowej kariery, zaangażowała się w aktywizm polityczny. Opowiadała się za prawami obywatelskimi i przeciwko wojnie w Wietnamie. Jest laureatką dwóch Oscarów dla najlepszej aktorki: za "Klute" (1971) i "Powrót do domu" (1978). Jako 86-latka nadal występuje w filmach. Peter zmarł w 2019 roku.

James i Dave Franco

GettyImages-876054072.jpg Getty Images © Rodin Eckenroth

Bracia mają za sobą słynne filmy w roli aktorów, scenarzystów, producentów i reżyserów. Współpracowali choćby z Sethem Rogenem, m.in. przy komediach "To już jest koniec", "Boski chillout" i "The Disaster Artist". Ta kreatywna relacja i wzrastająca kariera Jamesa, będącego po rolach w "Spider-Manie", "127 godzinach" i innych uznanych produkcjach, zakończyły się w 2018 roku. Starszy z braci, po oskarżeniach ze strony byłych uczennic ze szkoły aktorskiej o liczne przypadki molestowania seksualnego, dyskryminacji ze względu na płeć i inne przewinienia wobec podopiecznych, przestał pracować w wysokobudżetowych produkcjach. Natomiast młodszy obecnie występuje w produkcjach Netfliksa ("6 Underground", "Dzienna zmiana"), a także stworzył swój drugi film jako reżyser, dramat "Dawna ja". Ich brat Tony także pojawiał się na ekranach w gościnnych rolach.

Jake i Maggie Gyllenhaalowie

Maggie i Jake w filmie "Donnie Darko" (2001)

Dzieci reżysera i scenarzysty Stephena Gyllenhaala występowały w produkcjach swojego taty, m.in w dramatach "Amatorzy w konopiach" (1998) i "Niebezpieczna kobieta" (1993). Spotkali się też na planie dramatu "Donnie Darko" (2001). W CV starszej o 3 lata siostry są m.in. filmy "Sekretarka" (2002), "Niebezpieczny umysł" (2002), "Adaptacja" (2002) czy "Mroczny rycerz" (2008). Młodszy brat zasłynął rolami w "Zodiaku" (2007), "Labiryncie" (2013), "Wolnym strzelcu" (2014) czy "Zwierzętach nocy" (2016). Rodzeństwo Gyllenhaalów jest jednym z sześciu, które w historii uzyskało nominacje do Oscara dla najlepszego aktora lub aktorki. Maggie wyróżniono za rolę w dramacie "Samotne serce" (2009), Jake’a za "Tajemnicę Brokeback Mountain" (2005).

Anjelica, Danny i Tony Hustonowie

GettyImages-539578724.jpg Getty Images © Chris Farina

Danny i Anjelica w 2009 roku

Rodzina Hustonów jako pierwsza familia w Hollywood, której członkowie z trzech pokoleń otrzymali po Oscarze. Dziadek Walter dostał nagrodę za występ u swojego syna Johna w "Skarbie Sierra Madre". Córkę Anjelicę również wyróżniono za film ojca, "Honor Prizzich". Widzowie znają ją z ról w dziełach Wesa Andersona czy jako Morticię Addams z "Rodziny Addamsów". Jej przyrodni brat Danny zagrał w takich filmach jak "Aviator", "21 gramów", "Ludzkie dzieci", "Wierny ogrodnik", "Robin Hood" i "Wonder Woman". Tony nie podążył śladem rodzeństwa, ale wybrał pracę za kamerą. Był nominowany do Oscara za scenariusz do filmu "Zmarli" (1987).

Shirley MacLaine i Warren Beatty

GettyImages-145946376.jpg Getty Images © Frazer Harrison

Dwie hollywoodzkie legendy występują na ekranach od lat 50. Choć są rodzeństwem, żadne nie używa swojego prawdziwego nazwiska. Rozpoczynający karierę Warren, znany z takich klasyków jak "Bonnie i Clyde", "McCabe i pani Miller" i "Wiosenna bujność traw", wzbogacił rodowe "Beaty" o dodatkowe "t", a Shirley ("Garsoniera", "Stalowe magnolie", "Kłopoty z Harrym") zaczęła używać nieco zmienionego drugiego imienia, w oryginale brzmiącego "MacLean". Wspólnie mają aż 20 nominacji do Oscara i dwie statuetki – dla najlepszego reżysera za film "Czerwoni" (1981) i najlepszej aktorki pierwszoplanowej za "Czułe słówka" (1983). Beatty w 2000 roku otrzymał od Akademii Nagrodę imienia Irvinga G. Thalberga za osiągnięcia na polu produkcji filmowej.

Lana i Lilly Wachowski

Pochodzące z Chicago siostry zaczęły współpracować, gdy obie porzuciły studia i zajęły się pisaniem scenariuszy. Studio Warner Bros. kupiło ich "Zabójców" (1995), rozpoczynając filmową karierę duetu. Wspólnie stworzyły takie filmy jak "Brudne pieniądze" (1996), "Matrix" (1999), "Matrix Reaktywacja" (2003), "Matrix Rewolucje" (2003), "Speed Racer" (2008), "Atlas chmur" (2012), "Jupiter: Intronizacja" (2015) oraz serial "Sense8" (2015-18). Lana odpowiadała także za czwartą część cyklu "Matrix Zmartwychwstania" (2021). Obecnie siostry pracują nad osobnymi projektami: starsza nad piątą częścią "Matrixa", a młodsza nad filmem o tytule "Trash Mountain".

Magdalena i Aleksandra Popławskie

Aleksandra występowała m.in. w komediach "Testosteron", "Jak się pozbyć cellulitu", "Kochaj", "Listy do M. 5", "Nie cudzołóż i nie kradnij" czy "Ślub doskonały"; filmach Patryka Vegi "Kobiety mafii" i "Kobiety mafii 2", dramatach "1800 gramów", "Underdog"; serialach "Klangor", "Druga szansa" i "Belfer". O cztery lata młodsza Magdalena role w filmach "Dziewczyna z szafy", "Lęk wysokości", "Jestem mordercą", "Atak paniki", "Czarna owca", "Prime Time", "Zielona granica", oraz w serialach "Sługa narodu", "Pakt", "Diagnoza", "Brokat", "Osiecka", "Usta Usta" i "39 i pół". Siostry pracowały również nad tymi samymi produkcjami przeznaczonymi do telewizji: "Nie rób scen", "Szadź" i "Wataha".

Zwiastun serialu "Wataha"




Andrzej i Mikołaj Grabowscy

Andrzej Grabowski to niewątpliwie jeden z aktorów znanych przez każdego polskiego widza, choćby z roli Ferdka Kiepskiego w serialu "Świat według Kiepskich" czy policjanta Gebelsa z "PitBulla" i jego późniejszych kontynuacji. Aktor ma również o 6 lat starszego brata Mikołaja, który oprócz aktorstwa zajmował się reżyserią. Większość swojego życia spędził w pracy na deskach teatru, jednak pojawiał się także na ekranach. Razem z bratem wystąpił w "Karierze Nikosia Dyzmy", w biografii papieża "Karol - człowiek, który został papieżem", czy dramatach "Żeby nie było śladów", "Kobieta z…", "Ukryta sieć" i "Znachor". Ostatnio oglądaliśmy go w komediach "Skołowani" i "Masz ci los!". Panowie mieli jeszcze najstarszego brata, Wiktora, górnika i geologa, który zmarł w 2020 roku.

Cezary i Radosław Pazurowie

Cezary ma na koncie role u takich reżyserskich osobistości jak Krzysztof KieślowskiWładysław PasikowskiMarek Koterski czy Andrzej Wajda. Każdy zna jego kultowe kwestie z filmów "Psy", "Kiler", "Chłopaki nie płaczą" i "Nic śmiesznego". W dwóch ostatnich produkcjach pojawił się też jego brat, młodszy o trzy lata Radosław. Ma w swoim aktorskim CV role na wielkim i małym ekranie, m.in. w filmach "Psy II: Ostatnia krew", "Wielki tydzień", "Demony wojny wg Goi", "Operacja Samum", "Sfora", "Karol - człowiek, który został papieżem", "Popiełuszko. Wolność jest w nas", "Weekend", "Sęp", "Czerwone maki".

Liam, Chris i Luke Hemsworthowie

GettyImages-482187344.jpg Getty Images © Jeffrey Mayer

Kolejne aktorskie rodzeństwo dotarło do Hollywood z Australii. Liam wdarł się do serc fanów serii "Igrzyska śmierci", gdy Chris miał już za sobą debiut jako Thor w MCU. Choć to właśnie najstarszy z braci ma już za sobą najwięcej ról w wysokobudżetowych widowiskach (ostatnio: "Furiosa: Saga Mad Max"), każdy z nich już na dobre zadomowił się w Fabryce Snów. Najmłodszy Luke pojawił się choćby w serialu HBO "Westworld", filmach "Strefa wroga" i "Pierwszy gol".