Najlepsze seriale o psychopatach. Top 15 seriali o seryjnych mordercach

autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Najlepsze+seriale+o+psychopatach.+Top+15+seriali+o+seryjnych+mordercach-143583
Najlepsze seriale o psychopatach. Top 15 seriali o seryjnych mordercach
Jakiś czas temu prezentowaliśmy ranking najlepszych filmów o seryjnych mordercach. Ponieważ czujemy, że temat nie został wyczerpany, zdecydowaliśmy się do niego wrócić. Tym razem w naszym zestawieniu znajdziecie seriale o seryjnych mordercach, które warto obejrzeć. Koniecznie zobacz nasze pozostałe zestawienia. Są wśród nich m.in. najlepsze filmy na podstawie książek, najlepsze filmy z Jokerem i najlepsze gry, w które zagracie za darmo. Warto sprawdzić także nasze redakcyjne rankingi, w których podsumowujemy minioną dekadę, wybierając najlepsze horrory i najśmieszniejsze komedie.

RANKING NAJLEPSZYCH SERIALI O SERYJNYCH MORDERCACH


Na liście najlepszych seriali o seryjnych mordercach nie mogło zabraknąć takich tytułów jak "Mindhunter", "Hannibal", "Dexter" czy "Bates Motel". W tym zestawieniu znajdziecie także kilka seriali dokumentalnych – wielu ciekawych produkcji na temat seryjnych morderców, których historia sprawia, że włosy stają dęba, dostarcza Netflix. Są to m.in. "Rozmowy z mordercą: Taśmy Teda Bundy'ego" i "The Confession Killer". Niestety ranking przewiduje tylko 15 pozycji, dlatego nie wszystkie seriale, jakie naszym zdaniem zasługują na wyróżnienie, znalazły się w zestawieniu. Staraliśmy się jednak, aby seriale, które trafiły na naszą listę, były różnorodne.

Oglądacie seriale o seryjnych mordercach? Jakie seriale o seryjnych mordercach polecilibyście znajomym? Który serialowy morderca jest wg Was najbardziej przerażający? A może uważacie, że do naszej listy warto dodać inne seriale o seryjnych mordercach? Czekamy na Wasze komentarze.

"Szadź" to polska produkcja, która opowiada o starciu dwóch indywidualności: seryjnego mordercy Piotra Wolnickiego (Maciej Stuhr) i ścigającej go policjantki Agnieszki Polkowskiej (Aleksandra Popławska). Gdyby akcja toczyła się w Stanach, błyskotliwy morderca z pewnością stałby się obiektem zainteresowania FBI. Ze sprawnością Hannibala Lectera wyprowadza w pole stróżów prawa, nie dając się złapać. Kiedy nastoletnia córka pani detektyw zostaje uprowadzona przez psychopatę, zatrzymanie Wolnickiego staje się dla bohaterki sprawą osobistą. Ale czy aresztowanie mordercy to na pewno koniec koszmaru?

Serial "Ty", będący adaptacją książki Caroline Kepnes, opowiada o pozornie niewinnym zauroczeniu, które z czasem zmienia się w przerażającą obsesję. Joe Goldberg (Penn Badgley) wydaje się sympatycznym menadżerem niewielkiej księgarni. Chłopak zakochuje się w początkującej poetce Guinevere Beck (Elizabeth Lail). Choć początki znajomości wydają się obiecujące, wkrótce okazuje się, że młody mężczyzna nie cofnie się przed niczym, aby być ze swoją ukochaną.

Uważasz, że seriale o seryjnych mordercach to specjalność Amerykanów? W takim razie koniecznie zobacz serial "Kryminalne śledztwa PRL". Ówczesne zespoły dochodzeniowe nierzadko musiały się mierzyć z równie drastycznymi i skomplikowanymi sprawami jak agenci FBI po drugiej stronie oceanu. Mimo że ścigający seryjnych morderców milicjanci nie dysponowali technologią ani zasobami, które mogłyby ułatwić im pracę, dawali z siebie wszystko, aby doprowadzić śledztwo do końca i ukarać winnych. Twórcy serialu oddają głos zarówno osobom zaangażowanym w opisywane sprawy, jak i ekspertom – profilerom, kryminologom czy seksuologom.

W rankingu seriali o seryjnych mordercach nie mogło zabraknąć "Upadku" (oryg. "The Fall"). Akcja brytyjskiej produkcji z Gillian Anderson i Jamiem Dornanem w rolach głównych toczy się w Belfaście. To świetny thriller psychologiczny, w którym poznajemy wydarzenia zarówno z perspektywy mordercy, jak i ścigającej go inspektorki policji. Wcielający się w Paula Spectora Jamie Dornan przedstawia dwie twarze swojego bohatera, bez wysiłku przechodząc od kochającego ojca do bezwzględnego psychopaty. Mimo że serial nie jest klasycznym kryminałem, w którym musimy odkryć tożsamość mordercy, "The Fall" ogląda się z krawędzi fotela.

Jeśli lubisz oparte na faktach seriale o seryjnych mordercach, koniecznie zobacz "Węża". Bohaterem tej brytyjskiej produkcji jest Charles Sobraj, oszust i morderca, który w latach 70. XX wieku terroryzował tzw. szlak hipisów. Wraz ze swoją kochanką i wspólniczką Marie-Andrée Leclerc Sobraj zwabiał do swojego domu pochodzących z Zachodu turystów, manipulował nimi, a następnie zabijał i przejmował ich dokumenty. Wykorzystywanie tożsamości ofiar pozwoliło mu przez długi czas unikać sprawiedliwości. W końcu na jego trop wpadło dwóch dyplomatów, którzy z pomocą przyjaciół przyczynili się do zdemaskowania go. Serial warto obejrzeć dla aktorskich kreacji Tahara Rahima i Jenny Coleman oraz mistrzowsko oddanego klimatu schyłku epoki dzieci kwiatów.

"Bates Motel" to serial, którego akcja toczy się przed wydarzeniami ukazanymi w "Psychozie" Alfreda Hitchcocka. Jego bohaterami są Norman Bates (Freddie Highmore) i jego apodyktyczna matka Norma (Vera Farmiga). Niedługo po śmierci głowy rodziny przenoszą się do małego miasteczka w stanie Oregon, gdzie zaczynają nowe życie i otwierają tytułowy Bates Motel. Na przestrzeni pięciu sezonów mamy okazję zobaczyć, jak młody chłopak stopniowo osuwa się w szaleństwo, odkrywając w sobie mordercze skłonności.

Okazuje się, że nie każdy psychopata to potwór. Dexter Morgan, czyli postać stworzona przez pisarza Jeffa Lindseya, został okrzyknięty najsympatyczniejszym z seryjnych morderców. Historia chłopaka, którego przybrany ojciec policjant, odkrywszy jego psychopatyczne skłonności, wyszkolił na nieuchwytnego mordercę, stała się kanwą popularnego serialu. Tytułowy Dexter (Michael C. Hall) za dnia pracuje jako technik kryminalistyczny. Nocą zamienia się w bezwzględnego mściciela. Serial porusza problem relatywności dobra i zła. Czy działający poza systemem morderca, który za cel obiera sobie niebezpiecznych kryminalistów, jest zły?
 
Jeśli jesteście fanami serialu "Dexter", mamy dla Was dobrą wiadomość! Serial, którego emisja została zakończona w 2013 roku, powróci już jesienią. Dexter, który porzucił życie mordercy, stanie się obiektem zainteresowania autorki popularnego podcastu. Czy kobieta wpadła na trop, dzięki któremu Dexter zostanie zdemaskowany jako morderca?

Ryan Murphy, twórca "American Horror Story", często opowiada o seryjnych mordercach. Wystarczy wspomnieć takie seriale jak "Królowe krzyku", "American Horror Story: 1984" czy "Ratched". My szczególnie polecamy "Asylum", czyli drugi sezon wspomnianej antologii. Choć podobnie jak inne seriale Murphy'ego "Asylum" podejmuje różne tematy, osią fabularną są zmagania dziennikarki Lany Winters (w tej roli Sarah Paulson) z prześladującym ją psychopatą. Jego postać wzorowana jest na najbardziej przerażających seryjnych mordercach w historii USA, m.in. Tedzie Bundym czy Edzie Geinie.

Seriale true crime często opowiadają o życiu seryjnych morderców. Na ich tle wyróżnia się "The Confession Killer". Kolejny serial dokumentalny na naszej liście opowiada historię Henry'ego Lee Lucasa, który "zasłynął" jako jeden z najaktywniejszych seryjnych morderców w historii USA (przypisywano mu ponad 200 zbrodni). Cofając się do lat 80. XX wieku, twórcy podejmują niewygodny temat technik stosowanych wówczas przez śledczych. Policjanci mający do czynienia z Lucasem działali wg zasady lepszy rydz niż nic – nawet jeśli zebrane dowody podważały wiarygodność jego zeznań, woleli zamknąć sprawę niż szukać prawdziwego mordercy. Tymczasem domniemany psychopata okazuje się prostu średnio rozgarniętym człowiekiem, który zachęcony uwagą ze strony policji i mediów, przyznawał się do kolejnych morderstw.

Wiedzieliście, że David Tennant miał ochotę na rolę Hannibala Lectera w serialu "Hannibal"? Casting wygrał Mads Mikkelsen, ale jeśli zastanawiacie się, jak brytyjski aktor wypadłby w roli seryjnego mordercy, polecamy Wam serial "Des". Produkcja z 2020 roku jest adaptacją książki "Killing for Company: The Case of Dennis Nilsen". Opowiada ona prawdziwą historię seryjnego mordercy i nekrofila, który na przełomie lat 70. i 80. XX wieku zabił co najmniej 12 chłopców i młodych mężczyzn. Jak napisał nasz recenzent, "Des" kreśli intrygujący portret jednostki, której łatwo można przypiąć łatki "potwora", "szaleńca ", lecz etykietki te zdają się ukrywać prawdę o mordercy z Muswell Hill i niczego nie wyjaśniają.

"Fargo" to serial inspirowany kultowym filmem Joela i Ethana Coenów. Znani z zamiłowania do pokręconych historii i mrocznego poczucia humoru bracia pełnili zresztą obowiązki producentów wykonawczych, dzięki czemu serialowa wersja w niczym nie ustępuje oryginałowi. Choć każdy sezon opowiada inną historię, wszystkie serie rozgrywają się w tym samym uniwersum. Łączy je również podobna, będąca mariażem makabry i tragikomedii, atmosfera. Podczas wirtualnego spotkania z widzami odbywającego się w ramach tegorocznej edycji festiwalu SXSW Noah Hawley, twórca serialu, zadeklarował, że ma w planach piąty sezon.

Każdy sezon "Detektywa" przedstawia historię dwóch agentów policji. My szczególnie polecamy pierwszy sezon, w którym w główne role – detektywów Rusta Cohle'a i Marty'ego Harta – wcielili się Matthew McConaughey i Woody Harrelson. Dwaj funkcjonariusze wydziału zabójstw w połowie lat 90. prowadzili dochodzenie w sprawie psychopaty, który dokonywał przerażających rytualnych morderstw na terenie Luizjany. Kiedy po latach śledztwo w jego sprawie zostaje wznowione, bohaterowie zostają ponownie zaangażowani w śledztwo. Mimo że serial nie obfituje w widowiskowe sceny akcji, twórcy umiejętnie budują napięcie, kreując mroczny, pozbawiony nadziei świat.

Hannibal Lecter po raz pierwszy pojawił się na ekranie w "Czerwonym smoku" Michaela Manna. Prawdziwą (nie)sławę stworzona przez pisarza Thomasa Harrisa postać zyskała jednak dzięki adaptacji książki "Milczenie owiec". Film w reżyserii Jonathana Demme'a przeszedł do historii jako jedna z nielicznych produkcji, która została nagrodzona pięcioma Oscarami w najważniejszych kategoriach, a kreacja Anthony'ego Hopkinsa do dziś wygrywa w rankingach na najbardziej przerażający czarny charakter. W 2013 roku Lecter stał się bohaterem serialu pt. "Hannibal". Serial opowiada historię utalentowanego kryminologa Willa Grahama (w tej roli Hugh Dancy). Kiedy dochodzi do serii makabrycznych morderstw, zostaje on konsultantem FBI. Nie wie, że doradzający mu psychiatra dr Hannibal Lecter (Mads Mikkelsen) to tak naprawdę groźny psychopata.

"Rozmowy z mordercą: Taśmy Teda Bundy'ego" to wyprodukowany przez Netflix serial Joego Berlingera, reżysera filmu "Podły, okrutny, zły". Opowiada on historię jednego z najgroźniejszych i najbardziej brutalnych seryjnych morderców w historii USA. Tedowi Bundy'emu, który na początku 1989 roku zakończył życie na krześle elektrycznym, udowodniono ponad 30 morderstw, on sam miał się jednak przechwalać, że liczba jego ofiar jest trzycyfrowa. Kiedy był na wolności, żadna kobieta nie mogła czuć się bezpiecznie, a jednak podczas jego procesu na sali sądowej gromadziło się mnóstwo młodych dziewcząt zafascynowanych przystojnym oskarżonym. Oddając głos dziennikarzom i detektywom, którzy przyczynili się do ujęcia seryjnego mordercy, twórcy oferują nam jedną z najciekawszych produkcji z gatunku true crime.

Scenariusz serialu "Mindhunter" powstał na podstawie książki Johna Douglasa i Marka Olshakera "Mindhunter. Tajemnice elitarnej jednostki FBI zajmującej się ściganiem seryjnych przestępców". Serial opowiada o losach dwóch agentów FBI, Holdena Forda (Jonathan Groff) i Billa Tencha (Holt McCallany), którzy zostają wyznaczeni do przesłuchania osadzonych w więzieniu seryjnych morderców. Wraz z psycholog Wendy Carr opracowują rewolucyjną metodę profilowania, która ma usprawnić pracę śledczych i pomóc w zamknięciu nierozwiązanych spraw morderstw. Dzięki doskonałym kreacjom aktorskim i trzymającemu w napięciu scenariuszowi "Mindhunter" to serial, od którego nie sposób się oderwać. Choć David Fincher zapowiadał, że nie ma ochoty kręcić kolejnego sezonu, my wciąż żywimy nadzieję, że twórca takich filmów jak "Zodiak", "Siedem" czy "Podziemny krąg" zmieni zdanie.