PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=11669}

Wielka ucieczka

The Great Escape
7,8 29 324
oceny
7,8 10 1 29324
7,6 14
ocen krytyków
Wielka ucieczka
powrót do forum filmu Wielka ucieczka

WIELKIE KINO

ocenił(a) film na 10

"Wielka ucieczka" to jeden z najlepszych filmów wojenno-przygodowych, jakie kiedykolwiek powstały. To wielki triumf starego, klasycznego kina, które już bezpowrotnie minęło. John Sturges w oparciu o wydarzenia autentyczne stworzył film, który naprawdę wciska w fotel.
Film można podzielić na dwie części: pierwsza - przedstawienie życia w obozie, przygotowania do ucieczki, druga - to już przedstawienie samej ucieczki. Da się też zauważyć, że obydwie części różnią się konwencją. Pierwsza, mimo całej dramatycznej sytuacji jeńców w obozie, jest utrzymana w lekkiej, nawet nieco komediowej konwencji, jest przyprawiona sporą dawką bardzo dobrego humoru. Druga, która zaczyna się w momencie, gdy Ives traci nadzieję na ucieczkę, staje się już bardzo dramatyczna. Daje się wyczuć atmosferę tragizmu, ciążącą nad bohaterami, a widz zaczyna sobie zdawać sprawę, że nie wszystkim uda się uciec. I właśnie ta druga część filmu zapiera dech w piersi, nawet na chwilę nie można oderwać wzroku od ekranu. A ostatnie minuty filmu (nie będę zdradzał szczegółów) to jedne z najlepszych chwil w historii kina.
Duża w tym zasługa aktorów, którzy znakomicie oddali wspomniany tragizm bohaterów. J. Sturges świetnie poprowadził wszystkie główne postaci i całą akcję, świetnie wyważył proporcje między przygotowaniami do ucieczki a samą ucieczką, między humorem a dramatyzmem. Wspaniale też uchwycił ludzką stronę bohaterów. Widzimy przecież, że uciekinierzy nie są jakimiś beznamiętnymi superherosami, posiadają oni słabości, lęki i marzenia. A obsada "Wielkiej ucieczki" to naprawdę doborowe grono: James Coburn, Charles Bronson, Richard Attenborough, James Garner, Donald Pleasance - bardzo trudno przyczepić się do gry któregoś z nich. No i przede wszystkim wielki Steve McQueen.
O wielkości filmu stanowią również niesamowite zdjęcia. Świetne ujęcia w tunelu, wspaniale sfotografowane pejzaże Alp, porywająca scena motocyklowego pościgu - tego się nie da zapomnieć. I jeszcze świetny soundtrack Elmera Bernsteina, muzyka w starym, dobrym stylu.
Film ten polecam więc tym wszystkim, którzy w kinie szukają przede wszystkim rozrywki, ale rozrywki na najwyższym poziomie. Dla mnie super - 9,5/10.

adam05

Załkowiecie sie z tobą zgadzam.To jeden z najlepszych filmów w historii kina.Wszystkim go gorąco polecam, naprawdę waro obejrzeć ten film.

Justine095

Tak to racja. Wielka plejada gwiazd nie zmarnowana. Jeżeli chodzi film wojenny z świetna obsadą to polecam O Jeden Most Za Daleko.

SErdeczenie POzdrawiam

ocenił(a) film na 10
adam05

Ostatnio leciał w telewizji, ale bardzo późno:d Mimo to oglądnełam :D Cały fil się denerwowałam, drapałam fotel i obgryzałam paznokcie :D oczywiście zakończenie było swietne. Chyba na żadnym filmie sie jeszcze tak nie denerwowałam :D I to czyni go specjalnym, wyjątkowym :D Jak się skończył film, moja reakcja była podobna, jak na "Requiem dla snu" - wyłączyłam telewizor i siedziałam przez 2 minuty ze zdziwieniem patrząć w telewizor:D

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones