PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=667468}

System

Child 44
6,7 47 681
ocen
6,7 10 1 47681
5,5 10
ocen krytyków
System
powrót do forum filmu System

Moim zdaniem film z 1995 r. jest o niebo lepszy od Child 44. W pierwotnej wersji opowieść jest bardziej klimatyczna, mimo że tu wydawałoby się, że obsada jest gwarantem sukcesu (Tom Hardy, Noomi Rapace, aż w końcu sam Gary Oldman. Książki niestety nie czytałam, nad czym ubolewam, aczkolwiek teraz po obejrzeniu dwóch wersji historii o Rzeźniku z Rostowa z pewnością po nią sięgnę.

ocenił(a) film na 9
Rewelina

Dzisiaj po raz pierwszy oglądałem "Obywatela X" i na mnie nie wywarł tak pozytywnego wrażenia jak "System".

W obu filmach osoba mordercy jest ukazana widzom bardzo wcześnie, więc jej tożsamość nie wzbudza emocji.
O ile jednak "Obywatel X" skupia się na samych meandrach śledztwa snując typową historię kryminalną, o tyle "System" zaognia wyraźnie konflikt między śledczym a systemem politycznym dając bohaterowi bezpośredniego rywala w postaci mściwego i narwanego karierowicza, a motyw zakłamania systemu ZSRR uzupełnia zakłamaniem w małżeństwie. O ile śledztwo faktycznie jest w "Systemie" przedstawione bardziej po macoszemu (w "Obywatelu X" świetne były sceny z psychologiem, których w "Systemie" chyba nie było), o tyle częściej podkreślany jest fakt że kontynuowanie śledztwa odbije się na rodzinie bohatera. Wątki rozbudowane w "Systemie" dla mnie były ciekawsze i bardziej angażujące niż to co zaoferowano w "Obywatelu X".

W kwestii książki - ja również jej nie czytałem.

ocenił(a) film na 4
Khaosth

O takich filmach jak System piszę, że to wydmuszki: ładne z wierzchu, puste w środku. Obywatel X jest odwrotnością wydmuszki: skromny wizualnie, ale o bogatym wnętrzu. No i Hardy... To zwykłe drewno. Gdzie mu do Stephena Rea.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones