Pierwotnie reżyserem miał być Anthony Mann, jednak po nieporozumieniu z Kirkiem Douglasem jego miejsce zajął Kubrick. Według Petera Ustinova sceny w kopalni zostały wyreżyserowane właśnie przez Manna.
Ingrid Bergman, Jeanne Moreau, Elsa Martinelli i Jean Simmons odrzuciły rolę Varinii. Przyjęła ją Sabine Bethmann, jednak Kubrick zwolnił ją i zwrócił się ponownie do Jean Simmons, która tym razem się zgodziła.
Scenarzysta Dalton Trumbo chciał, by Tigranes'a Levantusa - pirata, który spotyka się ze Spartakusem - zagrał Orson Welles. Tak się jednak nie stało i rolę dostał Herbert Lom.
W trakcie starcia wojsk Spartakusa z Rzymianami pomiędzy wzgórzami przejeżdża ciężarówka.
Niektórzy statyści oraz jedna z ważniejszych postaci w filmie - Antoninus - noszą na rękach zegarki.
Aquitania została opanowana przez Rzymian dopiero 15 lat po wydarzeniach opisanych w filmie.
Napisy końcowe we wznowionej wersji filmu mówią, iż wszystkie postacie są fikcyjne, pomimo iż bohaterami są m.in. Spartakus czy Juliusz Cezar.
W filmie Spartakus umiera na krzyżu, choć w rzeczywistości zginął podczas jednej z bitew.
Kiedy Varinia przychodzi do Spartakusa z ich synem, widać, że on i inni ukrzyżowani powstańcy mają na sobie szaty. Zgodnie z rzymskimi zwyczajami przed ukrzyżowaniem mężczyźni byli rozbierani do naga.
Głos tłumu krzyczącego '"Spartacus! Spartacus!" został nagrany na stadionie drużyny Spartans z uniwersytetu Michigan w Detroit (Michigan, USA).
Zdjęcia do filmu nakręcono w Alcalá de Henares, Colmenar Viejo, Navacerrada, Guadalajara, Madrycie, Rascafrii, Venturadzie (Hiszpania), San Simeon, Oxnard, Thousand Oaks, Universal City oraz Parku Narodowym Doliny Śmierci (Kalifornia, USA).
Kubrick podobno tak genialnie zmontował obraz, że Kirk Douglas podczas pierwszych pokazów był wściekły, uważał że może spowodować to skupienie uwagi bardziej na młodym reżyserze niż na nim samym - głównej gwieździe produkcji. Kazał więc film przemontować.
Ponieważ był to okres gdy ciągle aktualny był temat "polowań na czarownice", a Dalton Trumbo był w kręgu zainteresowania komisji McCarthy'ego, musiał pisać scenariusz do "Spartakusa" pod pseudonimem.
Aby nakłonić do zagrania w filmie tyle gwiazd, Kirk Douglas, który był producentem filmu, każdej z nich przedstawił inny scenariusz, w którym rola postaci granej przez daną osobę była bardziej uwydatniona.
Kubrick uważał, iż scenariusz pełen jest głupiego moralizatorstwa, jednak nie pozwolono mu na samodzielne wprowadzenie zmian. W swoich kolejnych filmach kontrolował pracę nad filmem w każdym aspekcie, w tym, oczywiście, także na etapie powstawania scenariusza.
Russel Metty - kamerzysta, zrezygnował na pewien czas z pracy przy filmie narzekając, że Kubrick nie pozwala mu wykonywać swojej pracy. Gdy wrócił na plan, Kubrick kazał mu siedzieć cicho i się nie wtrącać, po czym sam wykonał większość zdjęć. Metty'emu do tego stopnia się to nie podobało, iż zażądał, by jego nazwisko usunięto z listy twórców filmu. Metty został nagrodzony Oskarem za zdjęcia do "Spartakusa".
Podczas cyfrowej restauracji, włączano do nowej wersji sceny, które wypadły z przemontowanej wersji z roku 1967. Była tam scena, w której Laurence Olivier jako Marcus Crassus próbuje uwieść niewolnika Antoninusa - w tej roli Tony Curtis. Nie zachował się oryginalny dźwięk tej sceny. Kwestie Curtisa nagrał na nowo on sam, ale Olivier już od dwóch lat nie żył. Głos podłożył więc Anthony Hopkins!
Jest to jedyny pełnometrażowy film Kubricka, do którego reżyser nie napisał oraz nie współtworzył scenariusza.
Większość scen z udziałem Petera Ustinova i Charlesa Laughtona została, na wniosek tego drugiego, zmieniona względem pierwotnego scenariusza.
Kręcenie zdjęć rozpoczęło się 27 stycznia, a zakończyło - 12 lipca 1959 roku.