PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=714492}

Siedem minut po północy

A Monster Calls
7,4 38 148
ocen
7,4 10 1 38148
7,6 11
ocen krytyków
Siedem minut po północy
powrót do forum filmu Siedem minut po północy

Piękny film. Mądra opowieść. Mało brakowało, a nie zwróciłbym na niego uwagę. W zeszłym roku miały premierę aż trzy filmy o kilkuletnich dzieciach i dużych stworach. Pierwszym z nich był „BFG: Bardzo fajny gigant” Spielberga. Wynudziłem się na nim okrutnie. Drugim był „Mój przyjaciel smok”, który odrzucił mnie już infantylnym zwiastunem. Pierwsze recenzje, które mówiły, że film spodoba się dzieciom, ale dorosłym już niekoniecznie, tylko mnie utwierdziły w przekonaniu, że należy unikać go szerokim łukiem. Zmęczony tematem, nawet nie próbowałem więc oglądać zwiastuna „Siedmiu minut po północy”. Na szczęście zwiastun wdrożono mi „na siłę” w kinie, natychmiast zaintrygował i zmienił nastawienie do filmu. Wiedziałem, że w kinie pojawię się obowiązkowo.

Zanim przejdę do właściwej recenzji, warto przybliżyć krótko historię, jaka stoi za powstaniem książki. Pomysł na fabułę wyszedł od Siobhan Dowd, irlandzkiej pisarki oraz aktywistki, która pracowała z trudną młodzieżą i głównie do dzieci oraz nastolatków kierowała swoją twórczość literacką. Pomysł na „Siedem minut po północy” narodził się w głowie Dowd podczas walki z rakiem piersi, którą ostatecznie przegrała. Kobieta nie była w stanie już napisać książki, więc pomysł przekazała Patrickowi Nessowi. Ness skorzystał z postaci, zarysu fabuły i pierwszego rozdziału wymyślonego przez Dowd i kilka lat później rozwinął to do formy pełnoprawnego opowiadania, które zostało opublikowane kilka lat po śmierci irlandzkiej pisarki. Ekranizacji podjął się hiszpański reżyser J.A. Bayona („Sierociniec”, „Niemożliwe”) i wyszedł z tego najlepszy film w jego karierze.

Napisałem to już na wstępie - „Siedem minut po północy” to mądra opowieść, ale należy pamiętać do kogo powinna być przede wszystkim skierowana: do małych dzieci. Film opowiada o kilkuletnim chłopcu (dobra rola Lewisa MacDougalla), którego życie nie traktowało zbyt łaskawie. W szkole prześladuje go silniejszy „kolega” z klasy, który regularnie spuszcza mu łomot po zajęciach. Ojciec opuścił jego mamę dawno temu i zdążył już założyć nową rodzinę na innym kontynencie. Mama (Felicity Jones) natomiast jest poważnie chora, najprawdopodobniej śmiertelnie, czego jednak nie chce przyznać przed synem, który wciąż ma nadzieję, że rodzic zostanie uleczony. Pewnej nocy, siedem minut po północy, wiekowy cis, który rośnie na pobliskim wzgórzu, budzi się do życia i oznajmia chłopcu, że opowie mu trzy opowieści, a następnie sam wysłucha czwartej, której autorem będzie młody bohater. Szybko staje się jasne, że potwór (fantastycznie zdubbingowany przez Liama Neesona) jest wytworem umysłu małego Conora, który próbuje w ten sposób przetworzyć traumatyczne realia swojego dzieciństwa.

Historie potwora są opowiedziane przy pomocy przepięknych animacji, które są pomysłowe i niezwykle plastyczne, a z każdą z nich łączy się jakaś lekcja. Morał płynący ze wszystkich jest w zasadzie podobny – życie nie jest czarno-białe, a wygranym zazwyczaj nie jest krystalicznie czysty bohater, co niekoniecznie oznacza, że jest to złe zakończenie opowieści. Nie jest to wielce odkrywcze dla dorosłego odbiorcy, ale przypominam raz jeszcze, że to nie my powinniśmy być odbiorcami tej opowieści. Naszą rolą powinno być zapoznanie z nią młodego człowieka, a następnie asystowanie mu przy przyswajaniu tej nieoczywistej historii, która nie oferuje prostych prawd i mądrości, ale może się okazać fundamentalna przy procesie oswajania się przez młodego człowieka z pojęciem śmierci i moralną niejednoznacznością.

Nie sposób się przy tym nudzić, bo historia opowiedziana jest ze smakiem, stylowo, w przepiękny sposób i przy użyciu efektów komputerowych, które nie przestają cieszyć oczy od początku do końca. Nic w tym filmie nie jest nachalne, tandetne i infantylne. Bywa mroczny, chwilami może przestraszyć młodego odbiorcę, ale element grozy często pojawiał się w dawnych bajkach, czyli tych z czasów, gdy próbowały jeszcze one czegoś nauczyć młodego człowieka, a nie jedynie skąpać go w infantylnych treściach i radosnych piosenkach o niczym. Wartościowe kino, które warto zobaczyć niezależnie od wieku odbiorcy.

http://kinofilizm.blogspot.co.uk/2017/01/a-monster-calls-recenzja.html

Więcej recenzji i innych materiałów o kinie:
https://www.facebook.com/pages/Kinofilia/548513951865584

ocenił(a) film na 10
T-Durden

WITAJ!!! Wlasnie jestem po seansie '7 MINUT PO POLNOCY' i jestem zachwycony.Dawno mnie film tak nie wzruszyl i nie zapadl w pamieci... Jesli lubisz podobna tematyke o mlodym chlopcu z potezna sila wyobrazni a jednoczesnie samotnym to polecam 'GDZIE MIESZKAJA DZIKIE STWORY'. Genialna historia ze swietnymi efektami specjalnymi. Koniecznie go zobacz...

ocenił(a) film na 10
punisher822_filmweb

Zgadzam się. Genialny film. Po prostu niesamowity.

majkalipcowa

uwielbiam film ten, odzwierciedla to co czułam/przeżyłam wiele lat temu

ocenił(a) film na 10
KarMach_1985

Współczuję. Bo historia jest bardzo smutna,

ocenił(a) film na 8
T-Durden

Film zdecydowanie nie jest dla małych dzieci, jak już to dla nastolatków. Bohater również nie jest małym dzieckiem, bo ma 13 lat. Szkoda, że nie zaznaczyłeś opcji SPOILER, bo praktycznie opowiedziałeś cały film.

ocenił(a) film na 10
T-Durden

Serce mi zabilo mocnej,lecz pozniej zamarlo....tak pieknej i cudoeniej opowiesci dawno nie widzialam,noe poczulam..10/10

T-Durden

Powiedziałabym raczej, że to film dla nastolatków, dzieci powyżej 12 roku życia. Na pewno nie pokazałabym go młodszym dzieciom. Wydaje mi się, że miałyby po nim koszmary... ;) Plus nie zrozumiałyby dobrze filmu. Mnie bardzo się on podobał, choć nastolatką nie jestem już od kilkunastu lat... ;) Ma coś w sobie. Przede wszystkim dlatego, że daje do myślenia, jest filmem O CZYMŚ, w odróżnieniu od wielu filmów O NICZYM, które się teraz produkuje... Potrafi wzruszyć. Do tego te piękne animacje, dobra muzyka i świetna gra aktorska! Oglądając ten film, nie miałam zielonego pojęcia, kto go stworzył, nie widziałam zwiastunów i nie miałam pojęcia, w co się pakuję. Obejrzałam, bo tytuł i plakat mi się spodobały. A po obejrzeniu jestem tym filmem zachwycona! Najbardziej zaskoczyło mnie to, że wyczułam w nim hiszpańskiego twórcę. Nie do końca umiem wyjaśnić, dlaczego, ale bardzo szybko zaczęłam mieć wrażenie, że ten film przypomina mi inne filmy, które kiedyś oglądałam, właśnie hiszpańskie. Skojarzył mi się z "Labiryntem Fauna" (ze względu na dość przerażający wygląd fantastycznego potwora i na to, że cały film można interpretować w dość różny sposób, w zależności od własnych preferencji - bardziej fantastyczny lub bardziej realistyczny; obie możliwości są widzowi jakoś podsuwane, żadna nie jest pokazana jako jedyna prawdziwa, to do widza należy wybór). I wreszcie skojarzył mi się z "Sierocińcem", choć opowiada o czymś zupełnie innym. Sama nie wiem, dlaczego, chyba przez mroczny klimat, trudno mi to jakoś ująć w słowa... To niesamowite, jak bardzo sposób widzenia świata danego twórcy (w tym wypadku reżysera) odzwierciedlają jego dzieła.

ocenił(a) film na 9
sol4me

Wydaje mi się że istotna jest głębia psychologiczna filmu która - moim zdaniem - zasadza się na tym że bohater musi stawić czoła poczuciu winy za śmierć matki. O tyle jest to ciekawe że nie jest to typowa historia w której bohater musi stanąć twarzą w twarz z samym sobą aby pokonać demony przeszłości ponieważ wszystko dzieje się "na bieżąco" Trwa walka o to czy poczucie winy stłamsi go czy nie. Ma to miejsce "tu i teraz" a nie w odległej przeszłości. A pod drugie bohaterem jest nastoletnie dziecko a nie dorosły. Moim zdaniem możne go opisać takim zdaniem " że to film o wybaczaniu" (w domyśle samemu sobie) ale to kompletnie nie oddaje tego ogromnego dramatu (chyba największego jaki może być udziałem człowieka) czyli skrzywdzeniem siebie samego poprzez wzięcie nieistniejącej winy na siebie. Zwłaszcza jeśli tę nieuzasadnioną winę bierze na siebie dziecko.

ocenił(a) film na 8
T-Durden

Nic dodać, nic ująć

T-Durden

Kiepski film tylko 5/10

anitasobania

Takie historie się zdarzają mój ojciec miał 12 lat jak zmarła mu matka na raka . Był to 1948 rok.Zmarła przy nim i przy 8 letniej siostrze.Po jej śmierci juz nic nie było takie jak wcześniej . Ich ojciec nie dawał rady z wychowaniem 2 dzieci... przeszły szkołę życia. Mój ojciec dziś 82 letni , ciągle za nią tęskni i nigdy nie pogodził się z jej odejściem . Piszę o tym bo wiem jak trudne jest życie takiej osoby.

seth_34

"Takie historie się zdarzają"
Sorry, ale nie domyślilibyśmy się. Nie chcę być niegrzeczny, ale ten film akurat nie opowiada o życiu "po", a "przed".

T-Durden

mnie ten film kojarzy sie z filmem z tego samego roku za niebieskimi drzwiami... zadnego nie widzialem ale takie mam skojarzenie

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones