PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=28}

Cienka czerwona linia

The Thin Red Line
7,6 97 tys. ocen
7,6 10 1 97119
8,1 35 krytyków
Cienka czerwona linia
powrót do forum filmu Cienka czerwona linia

Skutkiem tego jest nadinterpretacja rezyser pokazuje bezsens wojny poprzez kontrast - zyjace w pokoju plemiona z poludniowego Pacyfiku kontra ucywilizowane kraje toczace wojne. Jednak tematem przewodnim jest ukazanie wojny jako sumy chaosu i towarzyszacemu wszystkim strachu. O zyciu jednostki decyduje przypadek i jest ono zarazem nic nie warte. "Jest tylko cienka, czerwona linia między rozsądkiem a szaleństwem" - niestety motto ksiazki nie zostalo w filmie wyeksponowane. Zamiast tego rezyser skupil sie na tesknocie za pokojem i spokojem. Mimo, ze nie brakuje w filmie wspanialych scen, moja ocena jest negatywna

ocenił(a) film na 10
Masterchief

Moim skromnym w takiej sytuacji powinno się oceniać film odwrotnie. Malicka trzeba docenić za to, że nie zrobił kalki książki co nie wniosło by nic nowego, ale zdecydował się wykorzystać całą historię pod odmienne przesłanie. Książka była głównie o strachu tudzież chaosie a film o kontraście istniejącym między wojną a dziewiczą przyrodą, pokojem, miłością. Obie historie łączy oczywiście głęboka analiza psychiki żołnierzy... chociaż w książce było to realistyczniejsze. Ale dzięki inwencji Malicka można spojrzeć na to pod innym kątem... i chwała mu za to. Jak dla mnie każda taka odmienność książki od filmu jest powodem do dania mu kolejnego plusa. W końcu film i tak (prawie) nigdy nie przebije książki, ale może chociaż spróbować pokazać coś, czego w niej tak nie podkreślono.

Masterchief

Każdy ma prawo odbierać książkę jak uważa, bo bez tego nie ma uważnego czytania. Nie dyskutuję z tym jak odebrał ją reżyser - ale mi ta interpretacja też nie odpowiada. Pisałem o tym na swoim literackim blogu:
http://piotrbolc.blogspot.com/