PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=629719}
6,8 5 779
ocen
6,8 10 1 5779
Breathe In
powrót do forum filmu Breathe In

Jestem na świeżo po.. Będe pisał czysto o moich odczuciach a nie o prawdzie objawionej więc fuc k off internet trolls :)

Jest to jeden z tego rodzaju filmów, które pozostawiają na mnie swoisty "ślad". Ten film ma to rzadkie "coś". Oraz fakt że zasługuje na poświęcenie odrobiny więcej mojego czasu na napisanie tego komentarza.

Było to coś więcej niż 1,5-2h rozrywki. Coś więcej niż spoglądanie na film, okazyjny uśmiech czy przelotna emocja gdzie często błądzimy myślami gdzieś indziej lub rozpraszamy się żartami z osobami które oglądają ten film z nami.

Film zassał mnie od samego początku - fakt że nie ma polskich napisów to zintensyfikował.
"Jest ciężko być prawdziwie wolnym.. Oraz czy to w ogóle dobra rzecz? " - pyta główna bohaterka.

Film przypomina o tym co każdy ma w nas w środku ukryte. O pragnieniach. Pragnieniach które zostają zagłuszone przez obowiązki życia codziennego oraz strach o utrate rzeczy które stały się tą codziennością. Gdzieś tam po drodze zapomnieliśmy jak to było czuć coś prawdziwego.. Niebezpieczna znajomość, autentyczne zainteresowanie, pociąg seksualny (lub może powinienem napisać tutaj sensualny), coś wybijającego z rutyny to dość niebezpieczna połączenie. Jako facet który ma swoje wartości przyznam szczerze, że film bardzo mocno targał moimi emocjami i uczuciami. Z jednej strony coś co tworzy się naturalnie, wbrew regułom gry (toż to 17 lat małżeństwa, dziecko, wszystko ułożone). Jednocześnie to coś wlewa do życia ożywcze uczucie tego zewu natury i prawdziwości. Coś co nie robi się bo "wypada" czy "powinno się".
Aczkolwiek pokazuje z drugiej strony też jak ulegli jesteśmy jako ludzie. Każdy ma ograniczoną siłe woli. Szczególnie jeżeli gdzieś po drodze zboczył, pogubił się a osoba z którą dzieli życie w jakiś sposób się zdystansowała. Ile takich małżeństw mamy? Kto będąc z kimś X lat nie zapomina wykazywać naturalne zainteresowanie drugą osobą? Nie zapomina co to znaczy dawać komuś swoje serce, swoje życie? Ano wielu.. Niestety.. To i rozwód za rozwodem.

Dodatkowo to jakiego tempa nabrało życie, miliony możliwości, pierdyliardy informacji zalewających z sieci i tv. Coraz więcej czasu oraz uwagi nad różnego rodzaju oraz rozmiaru ekranami!!! Zatracamy nasze zmysły, rozpędzamy się do prędkości w której niemożliwe jest zauważanie reakcji innych ludzi, otoczenia. Przelatujemy przez życie, gubimy głos naszego serca, przestajemy kochać, przestajemy doceniać, zdradzamy, ulegamy pokusom oraz nałogom. A potem umrzemy i nara.

Film bardzo mocno mi to uświadomił. Przypomniał jak intensywnie można czuć oraz że jest to w bardzo dużej mierze naszym wyborem.

To my decydujemy się słuchać, to my decydujemy się kochać, to my decydujemy o tym żeby żyć pradziwie..

Jak ktoś dotrwał aż tutaj to pozdrawiam, dziękuje i polecam (spoilerów unikałem)

ocenił(a) film na 10
stev1989

Cześć , imponująca recenzja, widać ze naprawdę Cie wzięło:-)
czekam na ten film już.... rok , niestety nie jest dostępny z polskim tłumaczeniem, a nie chciałam oglądać w oryginale bo połowy nie zrozumiem a to jeden z tych filmów, w których ważne jest słowo . Trafiłam na ten film, a właściwie zwiastun, ponieważ śledzę karierę Guy'a Pearce, którego szczerze lubię i podziwiam za talent, wybory filmowe, brak schematu -od filmów komercyjnych po niszowe, od westernu po science fiction itd Większość z nich obejrzałam dla niego ale to nie< moje> filmy ...
Niestety albo stety ja gustuję raczej w dramatach, filmach pokazujących emocje , uczucia, rozterki < młodego wertera> i takie tam. A jeśli jeszcze nie podane na tacy , tylko nienazwane , ulotne to serce roście :-) Z opisu filmu wnoszę, ze to właśnie to i chyba przez Ciebie ( sic!) albo dzięki Tobie chyba się złamię i w końcu obejrzę oryginał .

dzięki

ps jest jeszcze jeden film, z filmoteki Guy 'a który może Ci się spodobać ( a którego tez nie ma z polskim tłumaczeniem) Till Human Voices Wake Us

ocenił(a) film na 10
Dolores0808

Dzięki za przychylny komentarz oraz polecenie Till Human Voices Wake Us. Sprawdze na pewno!

Powiem Ci tyle, że sam miałem wątpliwości czy czekać na napisy - żeby właśnie zrozumieć jak najwięcej bez pominięcia czegoś. Kilka miesięcy temu sprawdzałem i nie było. Sprawdzałem wczoraj i nadal ich nie ma. Olałem więc sprawe i zaryzykowałem. W kilku momentach musiałem z ciekawości cofnąć pare razy żeby wyłapać to co było mówione - np w bardzo cichym dialogu i mocnym akcencie brytyjskim. Ale w żaden sposób nie wybijało to z klimatu, a nawet miało swój urok. W najgorszym wypadku obejrzysz kiedyś drugi raz jak już będą..;)

Z resztą może sam się pokusze i jeżeli znajde czas to zrobie tłumaczenie

ocenił(a) film na 10
stev1989

jak zrobisz tłumaczenie to znajdziesz się na mojej bardzo wąskiej liście dobrych ludzi :-) a dobre uczynki są w cenie ...

stev1989

też czekałam z obejrzeniem tego filmu na napisy, ale ciekawość wygrała [uwielbiam Felicity i jej europejski urok nastolatki mimo wieku ;)] i obejrzałam bez. zaczęłam oglądać z napisami angielskimi, ale były one całkowicie nieadekwatne do tego, co mówili, więc nie wiem, kto je tworzył... w każdym razie, mimo że zrozumiałam chyba wszystko, to i tak wrócę do tego filmu z napisami polskimi, bo warto. :)

naprawdę świetny film, subtelny, czuć w tym rękę tych samych twórców co znakomitego 'Like Crazy' [polecam!]. ważna jest każda scena, muzyka jest pięknym tłem i dopełnieniem treści filmu. bardzo podobało mi się zakończenie, sposób jego przedstawienia. :)

szkoda, że film przejdzie pewnie bez echa, przynajmniej w polskich kinach, ale chyba na tym polega urok bardziej niszowych, kameralnych filmów.

ocenił(a) film na 10
yootsuu

ten film jest potwierdzeniem mojej fascynacji Guy 'em Pearcem. To aktor wielki, (mimo niewielkiego wzrostu), wyjątkowy, przykuwający uwagę. Całkowicie zdominował ekran, wg mnie jedynie Amy Ryan jego filmowa zona dorównała mu mistrzostwem gry. Uwielbiam takie subtelne ale sugestywne role. A scena gdzie słucha gry Sophie i odkrywa jej talent to majstersztyk;-)

Piękny film.

ocenił(a) film na 8
Dolores0808

No bez przesady. Niewielkiego wzrostu to jest Tom Cruise a nie Guy, on ma 1,80 ;) Ale zgadzam się z resztą twojej wypowiedzi, Pearce totalnie zdominował film choć Jones również wypadła genialnie. niesamowicie hipnotyzująca, nie sposób było oderwać od niej wzrok. Generalnie para aktorów wytworzyła na ekranie, kolokwialnie mówiąc, zajebistą hemie :)

yootsuu

Też właśnie obejrzałam z angielskimi napisami (pierwszy film bez lektora czy polskich napisów który obejrzałam) i błędy były na każdym kroku ale prawie wszystko zrozumiałam, musiałam się czasem tylko wsłuchać co mówili. I tak jak Ty też wrócę jak będą polskie napisy ;)

ocenił(a) film na 6
stev1989

ojjjj tam, ojjj tam każdemu facetowi (a tym bardziej jakiemuś wypalonemu) marzy się taka młódka.... :D wybacz ale nie czytałem tych Twoich trochę przydługich wywodów.
Fillm, jak film - gdyby ona była niezbyt urodziwa to na nikim by ten film nie zrobił wrażenia, a na pewno nie na facetach.
;)

ixxert

mówisz,że faceci lecą tylko na wygląd i duże oczy a nic poza tym?A gdzie patrzenie na dobre serce i charakter?

ocenił(a) film na 6
Weronka90

Przepraszam bardzo ;) ale ten film oglądałem 6 lat temu i wtedy też napisałem tamten komentarz. W tej chwili zupełnie nie pamiętam o czym był ten film, nawet czytając te komentarze nic mi się nie przypomina, tytułu nie kojarze, nic mi nie mówi...
A atrakcyjność to oczywiście całokształt - zarówno wygląd jak i sposób na bycie i na życie - i to działa na dwie strony. Pozdrawiam :)

ixxert

Dziękuję za komenatrz i w końcu miłość przychodzi sama bo najgorzej jej szukać na siłę a wygląd i tak kiedyś przemija a to co najlepsze zostaje w srodku:-)
Pozdrawiam

ocenił(a) film na 6
Weronka90

hehe... - a o czym ta dyskusja? ;)

ixxert

Trzeba pamiętać co się pisze o filmie:-)

ocenił(a) film na 9
stev1989

Stev1989 Zgadzam się z każdym twoim słowem , bardzo dobra recenzja , a film rewelacyjny , chciałem żeby trwał troche dłużej po zakończeniu czułem niedosyt . Polecam!

ocenił(a) film na 8
stev1989

Recenzja bardzo trafna ... jest to jeden z takich filmów które miałem na dysku już od wielu miesięcy i nie mogłem się zdecydować ale jak obejrzałem to wielkie zdziwienie jak ja mogłem tego od razu nie obejrzeć ?

Patrząc na obecne życie milionów ludzi, bieg i monotonie życia w wielkich miastach, zdrady, wieczne imprezy, portale społecznościowe nikt już nie widzi piękna w życiu z dala od tego wszystkiego ... w filmie jest pokazane piękne miejsce, gdzieś z dala od dużego miasta, lasy, spokój, jezioro, niewielka szkoła ... muzyka i spotkanie dwojga ludzi którzy rozumieją się bez słów, jedynie dzieli ich wiek.

Jestem zdecydowanie osobą która żyjąc w Warszawie marzy tylko żeby skończyć studia , wyjechać do mniejszego miasteczka, mieć dom ... żyć w spokoju, cieszyć się życiem .... ten film daje fajne przemyślenia i pokazuje wiele rzeczy :D

Pozdrawiam !

maxFighter

Dokładnie,ten klimat..

ocenił(a) film na 6
stev1989

Pięknie napisane.

stev1989

Piękny komentarz i aż oczom nie wierzę,że napisał go facet zapewne wrażliwy i słuchający zawsze głosu swego serca,bo warto żyć swoim życiem i robić to co sami pragniemy gdzie będziemy naprawdę szczęśliwi.Warto iść pod prąd a nie z bo wtedy jesteśmy na swój sposób wyjątkowi:-)Niestety dziś by zaistnieć wystarczy pokazać się toples mając pustkę w głowie,a chyba ważne jest wnętrze drugiego człowieka,co może nam oferować,a nie tylko puste i piękne opakowanie?Znasz podobne tak sensualne filmy?

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones