PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=612048}
8,3 10 960
ocen
8,3 10 1 10960
BioShock Infinite
powrót do forum gry BioShock Infinite

Witam,
Ten temat jest dla osób, które ukończyły grę.

Tematyką Sci-Fi zajmuję się od dawna. Przeczytałem recenzję i właśnie takie komentarze, oprócz tego "bez sensu" na końcu.
I stwierdziłem: " Super, ciekawe co wymyślili". I kupiłem. Czy żałuję?... nie wiem.

Wszystkim, którzy są w stanie choćby trochę ogarnąć temat wielowymiarowości wszechświata oraz pętli czasowych poddaję pod dyskusję:
Anna/Elizabeth niczego nie wskórałaby zabijając Bookera DeWitt, z tego momentu, w którym, w jednej z czasoprzestrzeni dokonał zniszczeń.

Zakończenie traci sens, jeżeli Anny/Elizabeth znikają, bo postać Bookera po dokonaniu rzezi na Columbii zostaje zabita. Jedynie zabicie Bookera z wcześniejszego czasu (zaraz po Bitwie "Battle of Wounded Knee") - sprzed tej całej historii, mogłoby unicestwić Annę/Elizabeth i jej innowymiarowe postacie (zabicie jednego Bookera rozwiązało całą sprawę?). Czyli scenę chrztu moglibyśmy oglądać z trzeciej osoby i zniknąć po utopieniu tamtego wcześniejszego DeWitta. Anna/Elizabeth wtedy się nie narodzi. Dlatego wszystkie by znikły.

Scena po napisach:
Wesoło jednak - i znów bez sensu, zostajemy zaśmieceni problemem:
Anna/Elizabeth jest/lub jej nie ma w łóżeczku, koło którego gra pozytywka.
Cóż - jeżeli jest łóżeczko, jest i Anna. Po co DeWittom łóżeczko bez dziecka.

Jeżeli jest Anna, to jest i Elizabeth, Coomstock i nasz oddający dziecko bohater - ten który uczestniczył w bitwie kolana, a jeszcze nie dokonał naszej historii żyje.

Dlatego bez sensu jest zdziwiony głos głównego bohatera w scenie z łóżeczkiem. Ten DeWitt znający historię Anny/Elizabeth jeszcze nie istnieje - główny bohater nie może się dziwić.

Dużo sensowniejsze zakończenie byłoby gdyby Anna/Elizabeth zabiła go kiedy tylko dotarł do Columbii - bo tam i wtedy też był chrzczony. Jenak czy Anna/Elizabeth byłaby wolna?
Jeżeli założyć pełną jednoczasowość wymiarów - nie. A jeżeli się rozjeżdżają o godziny, to tak. Większość wymiarów mogłyby uratować, jeżeli znalazłyby rozdarcia do czasów wcześniejszych. Jeden wymiar musi zostać zniszczony aby w ogóle uratować Annę/Elizabeth i doprowadzić do przedsięwzięcia kroków przeciwko ojcu.


Poprawcie mnie, jeżeli się mylę.
A jeżeli tamte Anny nad rzeką znikły?... - nie, nie znikłyby po zabiciu głównego bohatera po rozróbie w Columbii.

Wreckedge

Również nie rozumiem dlaczego akurat TEN Booker musi zginąć. Zastanawiam się czy Elizabeth nie mogłaby ich przenieść do tej sytuacji "z boku" i zabić go wtedy. Jednak myślę, że w takiej sytuacji zarówno Booker jak i Ela znikają, a wraz z nimi wszystkie wszechświaty powstałe w wyniki chrztu lub jego odmówienia, jednak to również wyklucza scenę po napisach więc nie wiem co jeszcze można wymyślić.

Ten artykuł co tłumaczy, jednak nadal niektóre rzeczy są dla mnie niejasne : http://polygamia.pl/blogi/jestgrane/2013/03/bioshock_infinite_analizujemy_zakonc zenie/1?bo=1&v=1&obxx=1168752&order=najfajniejsze&page=1#opinions

Swoją drogą ciekawe jaki jest sens tego, że Elizabeth w ostatniej scenie nie ma naszyjnika otrzymanego od bliźniaków w trakcie gry :)

ocenił(a) grę na 10
EyeMaze

Ja natomiast wierzę w teorię "Respawnu"-odrodzenia Bookera. Chodzi tutaj o to, że Booker "Odradza" się w swoim domu. Elizabeth udziela mu chrztu "topiąc go". I tu zaczyna się zagadka. Jeden ze współpracowników Kena Levin'a po zaprezentowaniu roboczej wersji zakończenia gry zaczął pisać rezygnacje. był to bardzo religijny. Dlatego, Levine by nie stracić pracownika zmienił zakonczenie na bardziej "Katolickie". A kościół naucza, że zbawienie przyjdzie przez chrzest. Więc Elcia "chrzci" Bookera, a on po napisach budzi się kilkanaście lat wcześniej. I tylko zastanawia mnie czy Anna była w łóżeczku, czy nie.Jeśli tak, to Booker jako samotny ojciec, będzie ją musiał wychowywać ( Przypominam, że jego żona zmarła przy porodzie )

ocenił(a) grę na 10
EyeMaze

Może booker odrodzić sie w następnej części...

ocenił(a) grę na 10
kiera288

Odrodzi

ocenił(a) grę na 10
Wreckedge

Ja też brałem pod uwagę to zakończenie, ale weźmy pod uwagę słowa na początku gry:" Czy boisz się Boga Booker? Nie, boję się ciebie". To że na końcu widzimy Annę nie podlega dyskusji. Pytanie czy Anna nie jest bardziej jego wyrzutami sumienia?

ocenił(a) grę na 9
Wreckedge

Booker i Comstock to jedna osoba

ocenił(a) grę na 9
Wreckedge

Rozwiązaniem tego jest pytanie które przewija się w audiologach. Dotyczy ono chrztu -> "Człowiek który zostaje obmyty z grzechu rodzi się na nowo, czysty z boską miłością (2 audiolog bodajże i jawne odniesienie do tego jak Booker stał Comstockiem), ale co się dzieje z grzesznikiem kiedy jest wewnątrz wody? Czy przez to chwile trafia do swojego grzesznego świata?"(czy jakoś tak). I w tym jest odpowiedź. Booker którym serowaliśmy jest tą samą wersją po napisach końcowych, jak nam sugeruja twórcy. Co do samego zniszczenia Comstocka, trzeba pamiętać, że świet w Bioshocku stworzony jest ze stałych i ze zmiennych. Rzeczy stałe w każdej wersje są takie same (rzut monetą na przykład). Tutaj chcieli wykasować jedną zmienną jaką jest chrzest Bookera, bez tego momentu Comstocka nigdy nie będzie, Elizabeth nigdy nie będzie, ba, "Bliżniaków" też już nie będzie jako takich, bo po tym już nie będzie wyrw i nie można będzie się przenosić. Zostały więc momenty w którym Booker jest sobą i tu zaczynamy zabawa z innymi rzeczywistosciami, albo ma córkę Anne, albo jej nie ma itp. ważne że w ządnym Anna nie stanie się Elizabeth.
I jak wspominałem na początku, po napisach jest nasza wersja Bookera (dlatego jest zdziwiony), przez to co dało się usłyszeć w audiologach.
Przyznam, że ciekawą koncepcje wymyślili twórcy gry ;)

ocenił(a) grę na 10
robhans

jedynie całą prawdę znają twórcy gry my możemy tylko spekulować co się stało po. tak czy siak gra zrobiła robotę zmotała mi głowę myślami i chęcią przejścia tej gry ponownie na najtrudniejszym poziomie

ps

wam też się wydaje jak na tak bogatą fabułę gra była za krótka bo ja bym jeszcze bardzo chętnie w nią pograł, mam nadzieje że wypuszczą kolejną część i chociaż trochę będzie wspólnego z infinity.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones