Lata 90-te XIX wieku w Królestwie Polskim to okres wzmożonej rusyfikacji. Marcin, syn szlachcica, daje się wciągnąć przez nauczycieli i dyrekcję gimnazjum w "naukową" działalność propagującą ideę panslawizmu - ukrytą formę rusyfikacji. Swoje zniewolenie dostrzega dopiero w atmosferze działań patriotycznych inspirowanych przez nowego kolegę, Bernarda Zygiera, wyrzuconego ze szkoły w Warszawie za działalność w konspiracyjnych kołach młodzieżowych.
Do dziś zadaję sobie pytanie: "Co mnie podkusiło, aby pójść na ten film?" i nie znam racjonalnej odpowiedzi. Właściwie nie ma tu jakichś super aktorów, jest to ekranizacja lektury szkolnej, a w filmie widzimy tylko około 1/4 całej powieści. A głównym wątkiem jest miłosny, który w książce trwał jeden zaledwie rozdział.
Ekranizacja szkolnej lektury Żeromskiego, jak i ona sama, kierowana jest do odbiorcy 16-letniego i większych wzruszeń u pozostałych nie wywoła. Wracający na ekrany kin po 15-letniej przerwie reżyser Paweł Komorowski, wycisnął jednak z kart książki ile się dało. A że dało się niewiele.Powstały dwie wersje ekranizacji....
więcej