PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=829582}

Niewiarygodne

Unbelievable
7,6 33 490
ocen
7,6 10 1 33490
7,7 3
oceny krytyków
Niewiarygodne
powrót do forum serialu Niewiarygodne

„Łagodna presja”

ocenił(a) serial na 8

Pierwszy odcinek doskonale pokazuje, dlaczego tak nie wiele kobiet się zgłasza. Dlaczego tak niewiele z tych, które się zgłosiły dotrwa do rozprawy. Jak ludzie pełni dobrych chęci wpędzają ofiarę w rewiktymizację.

jmazgajska

Po Twoim ostatnim zdaniu, zważywszy pod jakim tematem piszemy, trochę nie wiem, co w tej chwili odpowiedzieć, poza wyrażeniem nadziei, że żadna z tych "okazji" nie dotyczyła tego, co spotkało Marie.
Natomiast jak chodzi o to, czy leniwi, czy nie leniwi, procedury itd., to coś takiego, jak tutaj nie powinno mieć miejsca w ogóle z zasady.
Spisywanie przez przesłuchującego, dyktafon, ewentualnie kamera, choć nawet co co tych dwóch ostatnich sposobów można mieć obawy, że nie jest to najlepsza metoda z uwagi na stres czy wręcz traumę osoby pokrzywdzonej. W każdym razie nie oczekiwanie, że ktoś sam spisze to wszystko, co powiedział przed chwilą, gdyż była to ewidentna próba sprawdzenia, czy Marie mówi prawdę, a tym samym ci policjanci niejako z góry założyli, że to co ją spotkało może nie być prawdą.
Owszem, można mieć wątpliwości, ale nie na tak wczesnym etapie i przede wszystkim mieć najpierw jakieś uzasadnione przesłanki.

yuflov

Nie no spokojnie ja 9 lat byłam aktywistką miejską. Nic mi się złego nie stało. Przeważnie byłam świadkiem przeciw urzędnikom. Raz pamiętam z koleżanką byłyśmy skarżone że mogłyśmy powyrywać jakieś zabetonowane słupki z ziemi. Też musiałam przyjść na policję i powiedzieć że nie wyrywałam :D W ogóle fizycznie byśmy nie dały rady :) Oczywiście masz rację, że przesłuchanie powinno być przeprowadzone raz. Jeśli ktoś najpierw kogoś przesłuchuje a potem każe mu to spisywać to naraża go na podwójną traumę. Wydaje mi się że oni kazali jej to spisać zanim wpadli na pomysł że ona kłamie. Takie filmy oparte na faktach są ciekawsze niż fabularne. Bo w fabularnych amerykańskich to zwykle policja nagrywa świadka i tyle. Czasem przesłuchania trwają godzinami więc ciężko by było to spisać.

jmazgajska

Gdy już to napisałaś, to przyznam, że czułem ze sposobu, w jaki pisałaś, że nie chodziło o takie zdarzenie, ale mimo wszystko wolałem zachować ostrożność, żeby nie powstała niezręczna sytuacja i żeby Cię nie urazić. Dlatego dobrze, że dopowiedziałaś.
A wracając do serialu, to zgadzam się tu z Tobą, że bardzo często ciekawsze są takie tytułu, do których scenariusz napisało samo życie. Nie znaczy to oczywiście, że będący czystą fikcją nie może być również bardzo dobry. Jednakże nieco inaczej się to wtedy odbiera i poza tym w tych opartych na faktach jest generalnie mniej udziwnień i nie ma zbytniego przekombinowania.
p.s. wiesz, na Netflixie pojawiła się właśnie seria "Criminal" (w paru wersjach językowych), oparta tylko na przesłuchaniach i tutaj z kolei jakieś to właśnie takie mało realistyczne i przez to jak dla mnie nieciekawe, zupełnie nie dorównujące Unbelievable.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
lily333

Gdzie ja napisałem, że nie może powiedzieć? Po prostu korzystam z wolności do nie słuchania/czytania głupot więcej niż mi pasuje. Już w pierwszym akapicie całkowicie sama siebie zaorała, więc po co dalej mam czytać naiwne wywody lewactwa, które nie mają nic wspólnego z logiką?

Żałosna i naiwna to jesteś ty co już pokazałaś wielokrotnie swoim "rozumowaniem". Może skończ jakiś kurs z logiki, to zmądrzejesz, chociaż człowiekowi o niskim IQ nawet i to nie pomoże.

Xilentraz

Wgląda na to, ze ty się zaorałeś, bo to twoja wypowiedź jest usunięta. W jakim pierwszym akapicie, skoro nie ma podziału na akapity? I jakież to wywody ktoś umieścił, że nie jesteś w stanie wyrażać się jak cywilizowany człowiek?
I nie jesteś na tyle kompetentny, żeby oceniać moje IQ i o przez internet. Ani, żeby mówić cokolwiek o logice, bo nie wiedziałbyś co to logika, nawet dyby kopnęła cię w tyłek.

lily333

Tą wypowiedzią pokazujesz, że nie myślisz logicznie. Co ma samozaoranie do usunięcia czyjejś wypowiedzi? Twój post zresztą też został usunięty. Jest podział na akapity i jest ich nawet 5! Problemy ze wzrokiem?

Xilentraz

Dwie sprawy.
Co wyciąga daleko idących wniosków na podstawie avatara, to zdajesz sobie sprawę, że to jest co najmniej niemądre?
Natomiast zanim w przyszłości ponownie się tak wyrwiesz, to może przeczytaj nieco więcej, to przede wszystkim nie popełnisz dość zasadniczego błędu.

yuflov

Oceniam ludzi na podstawie ich gustu a twój awatar dobitnie pokazuje jaki ty masz gust i jakim typem człeka jesteś. Nie widzę w takim ocenianiu nic niemądrego.

Przeczytałem wystarczającą ilość twoich wredni, by wiedzieć, że jesteś feminazistką z wypranym mózgiem. To co tutaj pisał Delgados to czyste fakty i rozsądne podejście do tematu. Ty natomiast chcesz widzieć tylko jedną stronę medalu a gdy ktoś pokazuje Ci jego drugą stronę zamykasz oczy i wrzeszczysz, bo wolisz żyć w Matrixie niż poznać prawdę. Po co mam czytać dalej skoro już w pierwszym akapicie pokazałaś, że nie ma sensu dalej czytać takich bredni? Ktoś Ci daje czerwoną pigułkę na złotej tacy a ty i tak wolisz płakać i piszczeć, że niebieska pigułka jest lepsza.

Xilentraz

W poprzednim komentarzu otrzymałeś szansę, aby się zreflektować, ale jak widać, zamiast tego brniesz dalej w obranej przez siebie tezie, czym nie ukrywam, wywołałeś u mnie jeszcze większy uśmiech :) i choć trochę korci, aby wyprowadzić Cię z błędu, w który sam się wpakowałeś, to nie pomogę Ci, gdyż uruchomiłeś we mnie jeszcze większą "feministkę" :D
Ale jak chcesz, to próbuj ;)

ocenił(a) serial na 8
yuflov

Wybacz moją zjadliwość, ale serio nie musisz na każdym kroku podkreślać swojego niezwykłego szacunku do kobiet i ich spraw. To powtarzanie jak ci wstyd za część mężczyzn jest zbędne, bo tylko wygląda jak klasyczna przynęta na wrażliwe niewiasty, które obsypią cię pochwałami za tak szlachetną postawę. Jeśli tak nie jest to sorry, ale tyle już słyszałam takiego pierdzielenia, że trudno mi nie być złośliwą. Kobiet nie trzeba traktować jak jajka.
Co do głównej myśli to się zgadzam, policja powinna mieć jakieś obeznanie pod kątem psychologicznym. Marne przesłuchania nie wynikały z faktu, że stali za nimi faceci, tylko z braku profesjonalizmu i kompetencji, które równie dobrze mogły okazać kobitki. Zdecydowana mniejszość miałaby siły i chęci na ciągnięcie tej, powiedzmy, szopki, więc trudno się dziwić Marie. Trzeba brać pod uwagę możliwość kłamstwa, ale nie powinno to mieć wpływu na przesłuchanie i na ofiarę. No znowu - trzeba to załatwić profesjonalnie.

Mumbling_Gmork

Rozumiem Twój wstęp i wiedz, że nie ma powodu bym musiał coś wybaczać, gdyż zgadzam się, że tak to może wyglądać i czytając coś takiego, w pierwszej chwili pomyślałbym podobnie. Natomiast moja postawa wynika zupełnie z czego innego, ale to nie temat na publiczną rozmowę. I kończąc tę część powiem tylko to, że czuję, co przemawia przez Ciebie, że masz takie nastawienie.

Jak chodzi już o tę bardziej merytorykę, to właśnie tego dobrego przeszkolenia psychologicznego bardzo tu brakowało. Po części zgoda, że gdyby przesłuchiwały kobiety, to mogło to wyglądać podobnie. Jednakże większe prawdopodobieństwo jest takie, że nawet bez odpowiedniego obeznania, dużo prędzej potrafiłyby wykazać się potrzebną tu wrażliwością od podobnie nieobeznanych mężczyzn.
"Trzeba brać pod uwagę możliwość kłamstwa". Owszem, natomiast bardzo ważne jest tu wyczucie. Takim śledczym może być z jej strony osoba łatwowierna (choć to trochę powinno wykluczać możliwość pracy w tym zawodzie), z drugiej strony przesadnie podejrzliwa, co pewnie jest tu lepszą cechą, jednakże także niewskazaną. Najlepiej więcej, żeby tacy policjanci w naturalny sposób umieli to wypośrodkować i przede wszystkim powinno to naturalnie wynikać z ich charakteru, a nie tylko z suchego założenia, czy nawet z najlepszego przeszkolenia.
Marie od samego początku obiektywnie nie była łatwym "obiektem" przesłuchań. W miarę spokojna, jak na to, co ją spotkało. Nie do końca pewna różnych szczegółów. Generalnie stosunkowo zamknięta w sobie i to wszystko powodowało, że bardzo ważne w tym momencie było, kto i jak będzie ją wypytywał, w jakiej formie zadawał pytania oraz czy zbyt szybko nie będzie chciał wykazać, że nie mówi prawdy.
Niezwykle ważne jest to, jakie się ma podejście, jaką jest się osobą, w jaki sposób się rozmawia i jak dobre ma się wyczucie, a tego owym policjantom brakowało.

ocenił(a) serial na 8
yuflov

youflov to kobitka a wy to łykacie jak młode pelikany:D

tradee

a wiesz, gdzieś mentalnie po trochu ;P

yuflov

Rozwodzicie sie tutaj nie wiadomo po co, a nie rozrozniacie podstawowej rzeczy - tego, ze serial jest oparty o amerykanski model prawny i z polskim nie ma NIC wspolnego.
W polsce osoba zgwalcona jest przesluchiwana wylacznie jeden raz i to wylacznie przed sad z udzialem psychologa, a przesluchanie jest nagrywane. Policjant, przyjmujacy zawiadomienie o zgwalceniu spisuje protokol WYLACZNIE co do okolicznosci takich jak czas, miejsce zdarzenia, tozsamosc sprawcy (czy jest znana pokrzywdzonemu) oraz czy byli swiadkowie. Nie zadaje sie zadnych pytan co do samego stosunku, okolicznosci, przebiegu itd.
Pozdrawiam, bijcie piane dalej.

ocenił(a) serial na 8
Marta_Singer

wreszcie jakiś komentarz na chłodno wobec tej walki kwok z kogucikami:D +1

Marta_Singer

Nie prawda. W szpitalu na obdukcji jak i w sądzie trzeba złożyć szczegółowe informacje. Wiec przesłuchiwanym się jest 3 krotnie. 1 obdukcja, 2 na policji jednak tu nie szczegółowo. I w sądzie. Przesłuchiwać domniemana ofiarę powinna kobieta policjant a niestety często są to faceci co ofiarę jeszcze bardziej krępuje. Ginekologiem również powinna być kobieta, ale tak tez nie zawsze jest, często są to mężczyźni którzy patrzą na Ciebie z ogarną. Do tego strasznie męczące zadawanie kilka razy tych samych pytań co męczy tak bardzo ze często ofiarty odwołują zeznania bo z obawy na rozprawy sądowe iż będą musiały przechodzić znowu to samo, wola odwołać zeznania niż przechodzić ponownie to samo. Do tego kilku godzinne testy psychologiczne bez możliwości jedzenia i picia w trakcie :/

yuflov

No i to można nazwać dojrzałym i mądrym komentarzem, szkoda że niewielu mężczyzn tak potrafi. Powinno to być normą wtedy z pewnością ilość napaści i pobić kobiet byłaby niższa. Jednak jest średnio, nadal kobiety nie są odpowiednio szanowane. Mówi się często, że każdy taki mężczyzna miał matkę ale niestety miał też ojca. Kiedyś wpadły mi w ręce statystyki przemocy domowej względem dzieci, w najróżniejszej formie i niestety to ojcowie dopuszczają się jej 10 razy częściej niż matki. Daje to realne powody by przyjąć, iż źródłem przeważającej ilości krzywd jest 'silniejsza płeć'. Jednak na szczęście czasy się zmieniają i to w dobrą stronę.
Dla mnie też ten serial jest lepszy niż True Detective poprzez naprawdę dobrą grę aktorską nie tylko głównych bohaterek. Dodając całą tą historię to po prostu Niewiarygodne.

ocenił(a) serial na 9
yuflov

pięknie napisane

emiliakosiorek

Dziękuję.

ocenił(a) serial na 8
Woooo

niewiele*

Woooo

Jak to jest możliwe, żę Toni Colette jest niewymieniona w czołówce aktorów?? Moderatorzy poprawcie to !

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones