PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=119826}

Muminki

Tanoshii Moomin Ikka
7,6 43 198
ocen
7,6 10 1 43198
7,4 5
ocen krytyków
Muminki
powrót do forum serialu Muminki

Heh, w zeszłym tygodniu na wykładzie z pedagogiki pani magister uświadamiała nas w temacie gender. Po powrocie z uniwerka odpaliłem sobie Muminki na kompie i z przerażeniem stwierdziłem że bajka jest kompletnie nieodpowiednia dla dzieci! Przecież Tatuś i Mamusia Muminka, choć fizycznie identyczni różnią się istotnie pod względem ubioru. Znaki rozpoznawcze Tatusia to fajka i kapelusz, a mamusi fartuch i torebka. Mało tego, mamusia jest pokazana jako typowa, posłuszna gospodyni domowa, a Tatuś...czym on się właściwie zajmuje. Wylegiwaniem niczym Ferdek Kiepski. Toż to jawna indoktrynacja dzieci i narzucanie im patriarchalnych stereotypów nt. ról społecznych! To sprzeczne z ideologią gender ! Żądam delegalizacji a co najmniej nowej, poprawnej politycznie wersji Muminków!:)))

ocenił(a) serial na 10
BOB_76

ja tam się bardziej obawiam współczesnych "bajek" :)
gdybym miała teraz dziecko to odłączyłabym mu telewizje i oglądała z nim stare bajki i seriale , "Muminki" , "Gęsia skórka" , "Chojrak tchórzliwy pies " , itd.
Ale oprócz tego co opisałeś pokazano tez inne postacie np. taką można powiedzieć feministkę Małą Mi :)
Ogólnie to poprzez historie w bajkach zawsze przekazywano jakiś morał , a dziś na kanałach dla dzieci nie można znaleźć nic wartościowego

__Madeleine__

Haha, wiem, oczywiście się nabijałem:). Kocham Muminki, obok Smerfów to moja ulubiona Wieczorynka a jako dziecko nie widziałem nic "patriarchalnego" w ubiorze i zachowaniu postaci, no ale pewnie dzisiaj co bardziej sfiksowane feministki przekonywałyby mnie że to strasznie szowinistyczny serial i książki zresztą też. Najzabawniejsze zaś że napisała je...lesbijka :)

ocenił(a) serial na 10
BOB_76

Jesli przyjrzec sie dokladnie, to ostatnie slowo w domu Muminka miala Mamusia. To ona tam byla autorytetem, jako jedyna z niewielu miala rozum i do tego wielkie serce. Tatus to taki niespelniony artysta poeta czy co on tam byl. Mamusia lubi gotowac wiec nosi fatuch i torebke w ktorej ma wszystko czego potrzebuje, tatus nosi cylinder bo jest kurde dziwny jakis i tyle. Muminek nie nosi zadnych obran a Migotka ma tylko zloza bransolete na nodze. Paszczak lazi w tym dziwnym habicie a TooTiki ma spodnie i sweter nie bedace bardzo kobiece, do tego krotkie wlosy a Wloczykij wyglada jak ostatni kloszard a i tak wszyscy ich akceptuja i maja gdzies standardy ubioru, widac Glamour i Marie Claire do nich jeszcze nie dotarly :D Pod tym wzgledem Muminki sa jak najbardziej odpowiednie dla dzieci :D

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones