Król
powrót do forum 1 sezonu

Na zachętę

ocenił(a) serial na 10

Przedwojenne losy Żydowskiej Warszawy to historia 250tysięcznej społeczności zamieszkującej olbrzymią część miasta (Żoliborz, Śródmieście, Wola). Ta historia została najpierw zgładzona podczas okupacji niemieckiej, powstania w gettcie i powstaniu warszawskim. Po 45 roku z tej społeczności nie pozostał kamień na kamieniu, a ludność żydowska emigrowała albo do Stanów albo do Palestyny. W powojennej Polsce historię Żydów w Warszawie po prostu wygumkowano i zapomniano.
Większość postaci jak Kum Kaplica (Tata Tasiemka) czy Janusz Radziwiłłek (Łokietek), Pantaleon Karpiński czy Ryfka de Kij są prawdziwymi bohaterami. Co do samych postaci nie mam zastrzeżeń i nawet momentami przecierałem oczy ze zdumienia (Piotr Cyrwus czy Andrzej Seweryn). Na minus Stanisława Tabaczyńska (chyba tylko po to by to Netflix puścił :D ) oraz Ziembińska. Nie zgodzę się z zarzutem, że Arkadiusz Jakubik był "misiowaty". W tamtych czasach Tata Tasiemka był byłym radnym miasta i "biznesmenem", który nie brudził sobie rąk.
To o co mam pretensje to scenografia. Kercelak składający się z 5 drewnianych bud, Bereza Kartuska z dorysowanymi budynkami. Puste ulice Warszawy (Warszawa była przeludniona!). Wystarczyło nie trzymać się kurczowo tego co było w książce. Można było dać historyczne przebitki z przedwojennej Warszawy dla dodania realizmu.
Na minus jeszcze motyw z Kaszalotem czy buźką Pantaleona Karpińskiego. W książce miało to inny wymiar i było mocno metaforyczne. Serial oglądałem razem z żoną która nie czytała książki i dla niej było to zupełnie niezrozumiałe.

Mimo wszystko wysoka ocena na zachętę.