PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=833526}

Król

7,5 17 872
oceny
7,5 10 1 17872
6,5 17
ocen krytyków
Król
powrót do forum serialu Król

Jako, iż jestem świeżo po obejrzeniu 8 odcinków, pozwolę sobie opisać, co serial dobrze zrobił, a co (niestety) lekko spartaczył. Oczywiście to tylko moja subiektywna opinia. Jestem w trakcie czytania książki, ale mimo wszystko na serial będę patrzył przez pryzmat tylko jego, a nie także i książki.
Więc z plusów:
-Jak na Polskę mimo wszystko dość duży rozmach produkcji.
-Na pewno dość dobre aktorstwo, szczególnie Jakubik dał z siebie dużo, a rola Szyca dosłownie przełomowa;
-Dość dobre sceny kręcone we wnętrzach - pomieszczenia są dopracowane, wszystko wygląda dość dobrze.
-Ogólna historia serialu i rozwój
-Dość niespodziewane (jak na kogoś, kto nie czytał książki) plot twisty fabularne. O ile Szapiry można się było domyślić (Mosze byłby za stary) no to chyba Katowic pod koniec się nie spodziewał nikt, kto nie czytał książki.
-Charyzmatyczne postaci. Dość przyjemnie oglądało się cały gang Kuma, a poza tym przekonała mnie dość serialowa interpretacja postaci premiera Składkowskiego.
Wady:
-Spartaczone sceny plenerowe. Ulice Warszawy są niezmiernie puste, nawet pojawiające się w jednej ze scen tłoczne Krakowskie Przedmieście. Nie ma ludzi, tramwajów, samochodów, niczego. Czasem coś tylko przejedzie po bruku i zaraz zniknie. Brakowało mi też jakiejkolwiek sceny nakręconej w ten sposób, aby pokazać gwar miasta. Kercelak, który w rzeczywistości był olbrzymim, tłocznym bazarem, gdzie można było kupić wszystko i w którym ludzie przekrzykiwali się, oferując coraz to dziwaczniejsze towary, sprowadzono do rozmiaru wąskiej alejki ze zbitymi z desek barakami...
-Potraktowanie historycznych realiów troszkę "po macoszemu", ignorowanie szczególików historycznych, albo wtrącanie ich tam, gdzie nie trzeba. Bardzo nowoczesny język bohaterów. W wątku politycznym zupełne pominięcie prezydenta Mościckiego, sprowadzenie całej niemal uwagi na duecie Śmigły-Koc, który dość wyolbrzymiono. Sławoj przedstawiony jako najwyższy oficjel w państwie... No naprawdę? Tak to nie wyglądało.
-Standardowo jak to w polskich produkcjach kiepski montaż dźwięku, chociaż nieco lepszy niż w przypadku innych tego typu seriali.

Cesarz_OLX

Moim zdaniem należałoby porównać "Króla" z podobnymi pod względem okresu historycznego "Peaky Blinders" i "Babylon Berlin". W obu przypadkach nie ma pełnej zgodności postaci historycznych występujących pod własnym nazwiskiem z filmowym przedstawieniem. Podobnie kompromisem jest tam wybór lokalizacji zdjęć, czy dobór rekwizytów. W niemieckim serialu kluczowy dla akcji samolot jeszcze wtedy nie latał, a NKWD używa broni jeszcze wtedy nie produkowanej. I czy to coś zmienia?

ocenił(a) serial na 8
Cesarz_OLX

Plusy:
- sceny w pomieszczeniach + scenografia + detal
- najlepsze dialogi 1:1 przeniesione z książki
- Szyc jako Radziwiłłek

Minusy:
- plenery miejskie
- rozwiązanie zamachu (książkowe, choć mniej spektakularne byłoby bardziej logiczne)
- śmierć Radziwiłłka (książkowa, choć mniej spektakularna byłoby bardziej... hmm... sprawiedliwa)
- wątek kazirodczy Anny i brata - w książce chyba go nie było

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones