PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=35986}

Droga

7,4 2 834
oceny
7,4 10 1 2834
Droga
powrót do forum serialu Droga

Z dat wynika ze "Droga" nakrecona byla wczesniej niz "Nie ma mocnych". Czy ktos orientuje sie czy ten odcinek z Pawlakiem i Kargulem byl "impulsem" do nakrecenia "Nie ma mocnych" ???

clavish

Nie ma mocnych - 1974

Droga - 1975

wiec occh?

shamar

wg. Filmweb i filmpolski.pl serial Droga powstał w 1973 a nie 1975!

perun_6

W1973 roku zaczęto kręcić 1-wszy odcinek,a cały serial skończono pod koniec1974 roku czyli odc 05 pod tytułem "Rysopis Uwodziciela" był kręcony po filmie "Nie ma mocnych.Premiera serialu była 1975 w styczniu

ocenił(a) serial na 10
shamar

Weź po uwagę, że serial jest czarno-biały, a film kolorowy. Ja wnioskuję, że serial był jako pierwszy. Dziwne by było kręcić kolorowy film, a potem jego fragmentów robić serial czarno-biały.

catrine1

Od kiedy to "Nie ma mocnych" jest czarnobiałe? "Sami Swoi" był czarnobiały. Od "dwójki" juz były kolorowe.

ocenił(a) serial na 10
shamar

A kto ci napisał, że "Nie ma mocnych" jest czarno-białe. CYTAT: Weź pod uwagę, że serial jest czarno-biały, a film kolorowy.
Słabo się orientujesz :) albo niedokładnie przeczytałeś (:
"Nie ma mocnych" to jest filmem. kolorowym
a "Droga" to serialem czarno-białym.

catrine1

I co tam nielogicznego?
Skoro cały serial jest czarno-biały to "dziwne by było" wstawiać do niego fragmenty kolorowego filmu, nie?
Dlatego wstawili fragmenty kolorowego filmu w wersji czarno-białej.

shamar

Witam

Przede wszystkim fragmenty filmu "Nie ma mocnych" w serialu "Droga" pochodzą z innego dubla. Widać to w scenie dialogów i niektórych, powiedzmy sobie, direct cutów". Sceny dialogów są inne i inaczej wypowiedziane. Zwróć uwagę na to co mówi Mania i Anielka oraz to co Pawlak, Kargul i Zenek - w oryginalnym filmie różnią się. Możliwe, że powstały jako pierwszy, zaś w kolorowej wersji powstało później.

DeBergoff

Kolejna zagadka rozwiązana ;)

Wiki podaje coś takiego (tak wiem, wiki sie nie ufa)

"Akcja odcinka "Rysopis uwodziciela" zawiera pewne elementy późniejszej fabuły filmu stworzonego przez reżysera i scenarzystów pt. Nie ma mocnych, czyli drugiej części trylogii o zwaśnionych rodzinach Karguli i Pawlaków."

Z reżysera:

"To również był jeden ze szczebli do dalszych części historii o przesiedlonych rodzinach Kargulów i Pawlaków. Użyto wobec mnie argumentu, że skoro się boję pokazywać tych samych bohaterów w pełnym metrażu w kinie, mogę to zrobić przy okazji kręcenia serialu w krótszej, telewizyjnej wersji. Nakręciłem sekwencję polowania. Po jej obejrzeniu powiedzieli mi, że byłoby grzechem odpuścić taki temat i muszę to kręcić dalej. Skończyło się, jak przewidywałem. Zrobił się z tego film fabularny "Nie ma mocnych"".

ocenił(a) serial na 7
catrine1

Chodziło głównie o koszty. "Nie ma mocnych" trwa około półtorej godziny, a "Droga" w sumie około 5,5 godziny. Kolorowa taśma nie należała do tanich materiałów, a serial nie zarabiał tyle co film, który był emitowany w kinie, dlatego dla filmu opłacało się kupić taśmę kolorową, a dla serialu nie.

ocenił(a) serial na 9
motomyszolek

Przede wszystkim chodzi oto iż "Nie ma mocnych" był filmem kinowym, a "Droga" to serial telewizyjny. Chodziło o budżet, TVP nie miała wówczas takiej kasy jak obecnie. Podobna sytuacja była z filmem "Pan Wołodyjowski" i serialem "Przygody Pana Michała".

MIR66

Jasne.W pełni się z tobą zgadzam.

MIR66

Nawet mniej o taśmę chodziło (choć też), a głównie o to, że w 1973 roku 99% telewizorów w Polsce było czarno-białych. Transmisję w kolorze TVP uruchomiła pioniersko w 1971 roku, ale przez następnych kilka lat duża część programów była nadal rejestrowana i nadawana w czerni i bieli. Od połowy lat 70-tych odbiorniki kolorowe zaczęły się stopniowo pojawiać, ale nadal były rzadkością. W 1979 roku było ich nadsl jedynie kilkadziesiąt tysięcy. Dopiero w latach 80-tych się upowszechniły.

ocenił(a) serial na 8
shamar

Droga to mój szlachetny i królewski rocznik 1973.

tomek1973_2

Pamiętam jak dziś, jak pani Krystyna Loska - ówczesna megagwiazda wśród PRL-owskich spikerek - zaraz po emisji jednego z odcinków serialu, kolejnego po "Rysopisie uwodziciela" (a film " Nie ma mocnych" już dawno wtedy leciał w kinach) z uśmiechem na ustach, oświadczyła widzom, że do redakcji napłynęło wiele listów z uwagami, że poprzedni odcinek czyli właśnie "Rysopis uwodziciela" jest łudząco podobny do właśnie granej w kinach komedii o Kargulach i Pawlakach. I dodała, że serial ten nakręcono wcześniej niż "Nie ma mocnych", co - jak dziś wiemy - nie do końca jest prawdą i jest to bardziej skomplikowane (jak niektórzy wcześniej tu piszą). Tak czy inaczej oświadczenie pani Loski miało na celu "wytrącić oręż z ręki" przez TVP wszystkim tym, którzy próbowaliby doszukiwać się w tym jakiejś chronologii i logiki, co z resztą się chyba stało. Serial super, ale z tym odcinkiem to zrobili istny kanał... Bez sensu.

Proxima9

Pierwowzorem do powstania filmu "Nie ma mocnych" był serial "Droga", a właściwie jeden z jego odcinków pt. "Rysopis uwodziciela", w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego. Serial powstał w 1973 r. a jego premiera w telewizji była w styczniu 1975.

Za namową kierownika zespołu filmowego "Iluzjon", Czesława Petelskiego, postanowiono sięgnąć do historii Pawlaka i Kargula. Scenariusz okazał się na tyle interesujący, iż Petelski zdecydował się na produkcję filmu kinowego, odpowiednio poszerzonego o dodatkowe wątki fabularne. Realizowano więc jednocześnie serial oraz film długometrażowy. Przy produkcji filmu i serialu konieczna była dwukrotna inscenizacja tych samych scen. Serial realizowany był na taśmie czarno-białej, a film kinowy na kolorowej, co wymuszało konieczność odmiennych ustawień oświetlenia.

Premiera filmu "Nie ma mocnych" odbyła się kilka miesięcy wcześniej niż emisja telewizyjna serialu, co wzbudziło protesty widowni oraz krytyków

Serial 'Droga' opowiada perypetie i przygody kierowcy bazy transportowej PKS Mariana Szyguły, który w jednym z odcinków w pogoni za oszustem matrymonialnym odwiedza zagrody Pawlaka i Kargula.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones