PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=35939}

Dom

7,8 21 150
ocen
7,8 10 1 21150
7,5 2
oceny krytyków
Dom
powrót do forum serialu Dom

Dom - the best

użytkownik usunięty

Kapitalny film, obraz życia mieszkańców kamienicy wtłoczony w aktualne wydarzenia polityczne, niezapomniane dialogi np Jasińskiego : Mówi to panu coś ? lub Henia Lermaszewskiego : wchodzę w to. Oglądam już ten film po raz n-ty. Można w nim odnaleść wiele wskazówek nawet w dzisiejszym życiu

użytkownik usunięty

Też tak uwazam!!!!!!!!!!!!! Piszesz ze odlądałaś to po raz n-ty a ja właśnie pilnie poszukuję tego filmu. Zależy mi na tym aby go zdobyć!!!!!!! pisze nawet pracę o tym pt: Serial DOM- próba zarusu monograficznego. Jeśli byłabyś tak miła..........to podaje moja strone nika-lewandowska@wp.pl a nawet nr tel 691587617 DZIĘKUJĘ

użytkownik usunięty

Też tak uwazam!!!!!!!!!!!!! Piszesz ze odlądałaś to po raz n-ty a ja właśnie pilnie poszukuję tego filmu. Zależy mi na tym aby go zdobyć!!!!!!! pisze nawet pracę o tym pt: Serial DOM- próba zarusu monograficznego. Jeśli byłabyś tak miła..........to podaje moja strone nika-lewandowska@wp.pl DZIĘKUJĘ ;-)

Rzeczywiście swietny komunistyczna propaganda cały film jest nasączony bolszewickimi hasłami jednym plusem tego serialu jest to ,że pokazane sa też ujemne strony socjalizmu.

Teściowie Anrzeja Talara mają być pokoleniem które myślami jest przy przedwojennych sanacyjnych ideałach w pierwszych odcinkach są pokazane poglady pokolenia ,które osiągnęło dojrzałość w czasach międzywojennych co znajduje uzupełnienie w wypowiedzi Teścia Adrzeja
"Mnie jeszcze uczono ,że należymy do kultury śródziemnomorskiej opartej na greckim poczuciu piękna rzymskim prawie i chrześcijańskiej miłości bliźniego"

Trzeba nam zauwarzyć ,że najpierw pokazuje się takiego człowieka z perspektywy jego poglądów potem ukazana jest jego pogarda do Andrzeja i jego rodziny jego braci jego niechęć do obcych w jego domu.
W następnym odcinku żona opuszcza Adrzeja i wyprowadza się by zamieszkac gdzieś na ziemiach odzyskanych.

W odgórnych wytyczne sowieckiej indoktrynacji było podsycanie niechęci do zwolenników sanacji i przedstawianie ich jak ksenofobów ludzi niegościnnych ,zakłamanych żywiących pogardę do ludzi o innych poglądach niż sanacyjne.
Próba uskutecznienia komunistycznych bajek o rzekomej przedwojennej faszyzacji Polski i tego ucieleśnieniem miał być teść Talara jasno dają do zrozumienia ,ze takim ludziom lepiej będzie się żyło na ziemiach ,które wcześniej należały do niemców i może jeszcze z nimi tam znajdzie wspólny język z rewizjonistami i odwetowcami jak chcieli komuniści z resztą Niemcy też w tej prymitywnej propagandzie nie byli nam dłużni.

W filmie "Miś" wyśmiewano się z tego był taki Dialog

-wchodzi dziedzic Pruski Wawrzyniec Prsuki Polski dziedzic !
-moge go przepsać biał czerwoną flagą
-zdjąć to to jest profanacja to jest policzek w twarz dla całej ekipy
-uspokój się przecież to jest sanacyjny dziedzic pamiętaj z kim oni się wtedy kumali

Mamy prawdę czasu i prawde ekranu,która mi nam prawosławiańska grusza chroni w swoich konarach plebejskiego uciekiniera















-

mathew66

Takie słowa pdały po wbiegnięciu kota na drzewa ,który był przebrany w stroju królika na tej co było jawną aluzją do komunistycznej propagandy,którą serial dom jest mimo wszystko dość ostro naszpikowany.

mathew66

Teściowie Tlara mieli mieli byc ucieleśnieniem "sanacyjnych jaśniepanów polskich" zakłamanych obłudnych wierzącycch w obskurackie ideały "chrześcijańskiej miłości bliźniego" albo bardziej ogólnie chrześcijaństwa gardzących ludźmi pracy (nierzadko pochodzenia wiejskiego) "ludżmi pokoju" ludźmi ,którzy wlaczyli o nowoczesną ojczyzne z ich przewsaniałymi hasłami socjalizmu np" prawdą jest to co służy przyszłości" albo nigdy więcej wojny" "wróg Cię kusi coca colą itp"
"Ręce przecz od Kuby" itp.

mathew66

Mathew, a co powiesz o postaci Bronka? Bohatera z przypadku, niezbyt rozgarniętego syna chłopów, któremu zrobiono krzywdę wbijając mu do głowy, że jest "kimś"? Cała ta bylejakość jego pracy, ordery, laury. Czy to nie bolesna krytyka robotniczo-chłopskiego etosu? Gdzie propaganda?

Zgadzam się, że Talarowie nie byli zbyt sympatyczni, ale trzeba nieco złej woli, żeby uznać cały serial za pro-systemowy.

Poproszę inne przykłady, ten jest trochę zbyt subtelny jak na propagandę.

ocenił(a) serial na 10
mathew66

Niestety muszę zrobić afront do tej wypowiedzi. Przecież serial był nagrywany w latach 90- tych tez wtedy kiedy komunisci nie byli juz u władzy. W filmie jest wiele haseł propagandowych, ale przecież warstwę społeczna kamienicy stanowili zarówno przedstawiciele aparatu jak i wichrzyciele , przciwnicy. Mamy doskonały przykład towarzysza Jasinkiego i Mietka Pocięgły , który był przedstawicielem tzw bananowej młodzieży. Jest sprzeczność poglądów tak samo sie dzieje w domu Talarów , Strojnowskich takie było porpostu nasze spolecznestwo i takie jest, Serial ukazuje losy bohaterow kamienicy na tle powojennych wydarzen historycznych wiec mowienie ze film jest propaganda hasel komunistycznych jest lekka niescisloscia albo trzeba dopowiedziec, że niechęć Teścia Talara do Andrzeja nie wynikała tylko z różnicy poglądów.Była tez scena gdy przyjechał Leszek i Teść Talara był bardzo zaniepokojony jakoby Andrzej chciał zrobić z jego domu kołchoz.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones