PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=807764}

Czarny Księżyc

Luna Nera
5,8 1 887
ocen
5,8 10 1 1887
Czarny Księżyc
powrót do forum serialu Czarny Księżyc

Nawet spoko serial

ocenił(a) serial na 7

Oczywiście, że to jest mokry sen lewackich idei Netflixa. Biedne niewinne kobiety niesłusznie uciskane przez okrutnych mężczyzn i kościół. Walka z patriarchatem i religią - no to Netflix w ciemno bierze takie rzeczy i to z wielką podnietą. A do tego to co się dzieje z Walentym na finał - po prostu feministyczny orgazm.

Ale też jakby nie jest to źle wykonane. Nawet ładne lokacje, fajne kostiumy, jakiś tam nawet rozmach w miarę jest, a do tego bardzo dobra muzyka, współczesne utwory naprawdę fajnie wsadzone.

Fabularnie to kilka razy bardzo kuleje logika, główna bohaterka jakby buntuje się bardziej dla zasady, przez co przez większość serialu nie robi za wiele, Piotr faktycznie zmienia zdanie dość bardzo często, ale też całość ma wciągający klimat. Wyjaśniona na końcu tajemnica ma sens, czarny charakter bardzo fajnie wypada, a i ten cały pokazany świat przedstawiony zwyczajnie wciąga.

Trochę to jest tak jak z tym koreańskim serialem o zombie, dano tylko 6 odcinków, bo produkcja droga w miarę była, no i dostaliśmy jakby prolog, gdzie przedstawiono postaci, nadano im role, a teraz jakby nadszedł czas na starcie, no i skończono sezon. Fajnie, jakby to kontynuowano, nawet jeśli to takie emancypacyjne bzdury, to przynajmniej klimat spoko.

ocenił(a) serial na 7
RipRoy

Mam nadzieję że będzie kontynuacja tego serialu, bo po ostatnim odcinku został lekki niedosyt i ciekawość - co dalej?? Włosi udowodnili, że w tym gatunku radzą sobie całkiem nieźle.

RipRoy

Po co to bicie piany na początku? Jakby nie było, ucisk kobiet był, wystarczy poczytać parę książek historycznych, a nawet tą, która obowiązywała w podstawówce, czy liceum. Może te kobiety palone na stosach nie były biedne? Trochę więcej refleksji i empatii, szczególnie, że teraz w wielu krajach arabskich i nie tylko kobiety dalej sa traktowane jako coś gorszego niż facet. Poza tym z resztą się zgodzę.

dexterus78

Nie oglądałem jeszcze (zastanawiam się, dlatego czytam forum), ale nasuwa mi się jedna myśl co do twojego komentarza. Kobiety (mężczyźni też) w naszym świecie, paleni za czary i herezje byli biedni, prześladowani i niezrozumiani. Padali ofiarą zabobonnych przesądów religijnych... ale w świecie fantasy w którym magia istnieje to już nie są zabobony. W świecie przedstawionym magia istnieje, konszachty z demonami działają, a wiec walce z nimi należy przypisać inną ocenę niż tym samym działaniom w naszym świecie.

dexterus78

Jakiś przykład tego ucisku? Czytam trochę o historii i gdy autorzy schodzą na tematy społeczne, to obraz przedstawia się taki, że faceci byli bardziej uciskani (na przykład w Polsce XVI wieku do skazania faceta wystarczyło, że baba powie że on ją zgwałcił, zresztą dzisiaj wracają te barbarzyńskie czasy), także chętnie dowiem się czegoś nowego. A palenie na stosie jest mocno nietrafionym przykładem (Jan Hus i wielu, wielu innych)

RipRoy

Ludzie to jednak są głupi i polityka im do reszty przeżarła móżdżek, skoro dla nich teraz lewactwem jest nawet pokazywanie faktów historycznych xDD Tak jakby kobiety w średniowieczu nie były wcale często traktowane tak jak to opisałeś jako "idea" xD Wystarczy pomyśleć. No ale cóż, niektórzy najwyraźniej mają tak spaczony obraz świata, że nakładają jego dzisiejszy obraz i politykę na historię wiele wieków wstecz. Doprawdy nie wiem co trzeba mieć na bani, bo dla mnie to już jest choroba wmawianie sobie, że kobiety wcale nie były uciskane przez mężczyzn i kościół w średniowieczu i tłumaczenie sobie, że jest to "lewacki obraz" Na historii ktoś tu chyba spał, zresztą wychodzi tu zerowe zainteresowanie tematem i tylko "szczekanie" przez powielanie powtarzanych wkoło tych samych głupot byleby zabłysnąć na moment. Ja polecam zamiast tego obsypanie się brokatem, wyjdzie na to samo. Trzeba mieć naprawdę nieciekawe i nudne życie by wszędzie doszukiwać się lewactwa xDD

ocenił(a) serial na 7
Demonolog_z_Rotterdamu

To że tak było to jedno. Chodzi o to, że Netflix chętnie wziął taki serial, bo można tysiąc innych wątków poruszyć w tym okresie historycznym, tak samo jak dobrych mnichów katolickich, którzy próbują pomagać miejscowej społeczności, ale takich rzeczy Netflix nie chce. To dzisiejsza polityka zadecydowała o tym, że ten serial powstał i to w takim kształcie, jakim go widzimy.

O co w ogóle chodzi z tym porównaniem do historii? Przecież to fantasy? Muszę cię zasmucić, ale tak zaklęć w żadnym okresie historycznym nie rzucano. Też bardziej patrzę na to jednak w oderwaniu od historii.

No, a argument "tak przecież było w historii" to można do "Małych kobietek" zastosować, gdzie wierne odwzorowanie epoki było jednym z celów twórców i miało ono istotny wpływ na historię. Tutaj mamy serię fantasy, mającą z historią mniej niż więcej wspólnego, która dostała zielone światło na realizację, bo pasuje do strategii ideologicznej Netflixa, by promować wartości liberalne.

Do tego najśmieszniejsze, że ja serialowi 7/10 wystawiłem i chętnie obejrzę kolejne odcinki, także na pewno bardziej mi się podobało niż niepodobało. Tylko jak coś jest niebieskie, to nie będę mówił, że jest zielone.

RipRoy

Jakbyś wysilił się na jakiekolwiek myślenie to może zrozumiałbyś, że nie porównałem całego serialu fantasy do średniowiecza, a jedynie pewnego wątku, który miał wtedy miejsce i na którym owy serial w dużej mierze bazuje. Żeby było śmieszniej odniosłem się w swoim komentarzu wprost do Twoich słów " Biedne niewinne kobiety niesłusznie uciskane przez okrutnych mężczyzn i kościół. " Wystarczy czytać ze zrozumieniem, nigdzie nie porównałem fantasy i rzucania zaklęć do średniowiecza, bo to logiczne, że nie miało to miejsca. Co nie zmienia faktu, że kobiety były wtedy uciśnione, torturowane i nie jest to żadna "lewacka netflixowa propaganda" jak lubisz sobie krzyczeć "Bo to modne".

Demonolog_z_Rotterdamu

Brawo, założyłem konto, żeby Ci odpowiedzieć, bo normalnie nie wytrzymałem.
Czy jeśli ktoś myśli w inny sposób, niż Ty, to od razu musisz go obrażać? Przecież to ewidentnie Ty nie rozumiesz, co Ci chce przekazać RipRoy.
Otóż dlaczego Netflix nie zrobił serialu np. o małpoludach albo o II w. św. na Dalekim Wschodzie? Otóż dlatego, że czas takich tematów minął, zaś OBECNIE na fali jest temat uciśnienia kobiet. No i dobrze, może może od tego kobiety staną się mniej uciśnione, a Netflix przy okazji zarobi. Jednak fakt pozostaje faktem, kapujesz?

theobald_thunderguts

"Czy jeśli ktoś myśli w inny sposób, niż Ty, to od razu musisz go obrażać?" Słuchaj, nie wszystko podpina się pod "opinię", spróbuj w tej swojej szłółce z której jeszcze ewidendnie nie wyszedłeś, pewnie podstawowa, powiedzieć nauczycielowi, że 2+2 to 30 i spieraj się, że to twoja opinia, więc nie może ci jej zabronić xDD Tak samo w internecie, to że ktoś wypisuje głupoty nie znaczy, że na wszystkie trzeba przystanąć i się ze wszystkim pusto zgadzać pod pretekstem własnej opini i oceny, bo niespodzianka, ludzie mogą się mylić i to, że ktoś krzyczy, że x to y nie znaczy, że x to y."Otóż dlatego, że czas takich tematów minął, zaś OBECNIE na fali jest temat uciśnienia kobiet."Nie, otóż dlatego, że jak ktoś będzie miał ochote obejrzeć dokument wojenny to je obejrzy bo jest ich od nasrania tak jak filmów patriotycznych + trzeba wtedy trzymać się faktów, a do faktów przeszłości nic nowego się nie wymyśli wiec temat tych filmów jest bardzo ograniczony i błagam, nie porównuj seriali fantastycznych, które cieszą się o wiele wiele wiele większą popularnością do kręcenia seriali wojennych, które będą mieć dużo mniej widzów i szybko zostaną zapomniane. Kolejny pseudo znawca krzyczy o popularności tematu "ucisniania kobiet" podczas gdy serial jest po prostu o magii i polowaniu na czarownice (bo to jest popularne - fantastyka- a nie uciśnianie kobiet czy filmy wojenne) a samo uciśnianie czy chcesz czy nie występowało w okresie w którym dzieje się akcja filmu, występowało przy czymś takim jak "polowanie na czarownice" które znamy ze średniowiecza no bardziej łopatologicznie nie da się tego przedstawić. No gratulacje seriale fantastyczne zarabiają na siebie więcej hajsu niż wojenne. Tak samo jak komedie. Może to dlatego co drugi serial netflixa jest komedią lub serialem fantastycznym? Zauważyłeś? Fantastycznym lub komedią. Taki jest co drugi serial netflixa. Nie uciśnianiem kobiet. Chyba mi nie powiesz, że co drugi serial porusza ten wątek, za to porusza fantatykę lub komedie. Wniosek jest chyba prosty, że tez musze to tak łopatologicznie rozkładać dla ludzi, którzy sami nie potrafią łączyć faktów xDD I potem ktoś sie dziwi, że traktuje ludzi jak debili skoro sami nie mają do siebie szacunku by wysilić sie na myślenie.

Demonolog_z_Rotterdamu

Dobrze, że Netflix po prostu wydaje swoje seriale i w dupie ma ludzi, którzy uważają, że wiedza lepiej co powinien wydawać xD Gdyby było inaczej to nie mógłby poruszać 90% wątków, kręcic niczego o średniowieczu czy ameryce, bo nie daj boże poruszy wątek rasismu, albo jakas kobieta będzie źle potraktowana, więc polski janusz będzie krzyczał i tupał nóżką o propagandach, o których się naoglądał w tvnie czy nieobiektywnych pisemkach niewymagających myślenia i własnego zdania przez co dał sobie je wmówić. Mielibyśmy same "piękne" filmy wojenne, najlepiej dziesiąty o powstaniu warszawskim i ukrywaniu żydów przez dzielnych polaków i bezpłciowe scifi o małpoludach, które już istnieją. I nikt by tego oglądał, bo za chuja nie byłoby to znane i popularne xD A tak to mamy na szczęście tylko buractwo narzekające na to, że jakieś wątki są popularniejsze niż ich 20 lecie wojenne, bo bez wojeny i całego tego podcierania sobie dupy bohaterstwem wcześniejszych pokoleń czują się bezpłciowo i nijako na arenie międzynarodowej :) smutne ale taki obraz narzekających.

Demonolog_z_Rotterdamu

Jednak nie kapujesz. Trudno, pa!

theobald_thunderguts

ambitna odpowiedź na ścianę argumentów, nie przypisuj mi swoich cech. "pa". ;)

użytkownik usunięty
Demonolog_z_Rotterdamu

Mówisz o 'ambitnych odpowiedziach', a sama jak przegrywasz dyskusję to używasz zwrotu z lat 2000 'chodzisz do podstawowki, idz odrob lekcje hiehie"

RipRoy

jestes mega glupi xD

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
RipRoy

No tak, przecież wszyscy zapomnieliśmy, że w średniowieczu kobiety NAPRAWDĘ praktykowały magię i dlatego całkowicie zasłużyły sobie na spalenie na stosie, topienie i tortury. Nawet dzisiaj Malleus Maleficarum powinno być w każdym polskim katolickim domu żeby w razie czego szybko rozpoznać czarownicę i na wszelki wypadek ją zabić zanim rzuci urok albo, no nie wiem... zaparzy rumianek.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones