PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=744874}

Alienista

The Alienist
7,4 34 tys. ocen
7,4 10 1 34170
6,0 7 krytyków
Alienista
powrót do forum serialu Alienista

Ku mojemu wielkiemu rozczarowaniu serial z dużym potencjałem okazał się zlepkiem fabularnych klisz, składających głębokie ukłony politycznej poprawności na każdym niemal kroku. Są to min: obowiązkowy wątek emancypacyjny, obowiązkowy wątek homoerotyczny, obowiązkowy antyklerykalizm oraz wiele innych, które sprawdzały się w innych serialach, ale w tym są po prostu wtórne. Nie ratuje go również mało wyrazista obsada. Dla samej scenografii niestety nie warto go oglądać. Z powodu wyżej wymienionych przyczyn wróżę serialowi wiele nagród i dużą popularność. ;)

ocenił(a) serial na 8
popadiak

No pewnie, kobiety do garów, geje na stos i kościół ponad wszystko ;D weź IĆ STONT. Serial jest spoko, a to że przedstawiona jest w nim kobieta (NIE DAJ BOŻE, CO NIE) która nie czuje się gorsza od mężczyzn (UKAMIENOWAĆ!!!!!!) oraz obraz męskich prostytutek (hehe tylko kobieta może być dzifką cnie, wtedy tacy jak ty siedzą cicho, ale wyobraź sobie że męska prostytucja istnieje na równi z tą kobiecą) to nie znaczy, że jedyne co serial przekazuje to polityczną poprawność. A to że kościół został przedstawiony jako coś co jest nielogiczne i przeszkadzające racjonalnie myślącym ludziom, to czysta prawda i chyba nie zaprzeczysz, że Kościół stał w opozycji do wszystkiego co wiązało się z nauką, jeśli choć trochę uważałeś na historii.

Isengrim__Faoiltiarna

Absolutnie zgadzam się co do Kościoła i słuszności wielu tych wątków oraz ich znaczenia dla współczesnego świata, ale w momencie, gdy są one do bólu powielane w kolejnych serialach, ich "rewolucyjny" ładunek gdzieś się rozpływa i zostaje tylko kiepski scenariusz. To tak jakby jeszcze raz przepisać "Drugą płeć" de Beauvoir zmieniając szyk zdań i wydać pod innym tytułem..

ocenił(a) serial na 8
Isengrim__Faoiltiarna

Nie chce mi się za bardzo wchodzić w dyskusję na temat kościół zły/dobry ale śmieszą mnie okrutnie takie wypowiedzi. Katolickie trolle to już standard w internecie, bardziej niż Boga nienawidzą samych siebie wylewając tony frustracji na forach internetowych. Jesteście żałośni, serio :)

popadiak

Mam bardzo podobne wrażenia. Film schematyczny aż do bólu. Klimat i scenografia spoko. Aktorzy, zwłaszcza Luke i Dakota ok. Zniosłabym nawet wtórność pomysłu, ale poziom poprawności politycznej jest naprawdę trudny do zniesienia. Biedni, mali chłopcy okrutnie mordowani za to, że lubili zakładać sukienki oraz obłudne, niewrażliwe społeczeństwo (na czele z policją), które się na to godzi, bo przecież wszyscy tak na prawdę są ksenofobami i homofobami ... Naprawdę?

popadiak

Prawda boli mam rozumiec?? Bo wkoncu bozia sie nie myli prawda i jej najwazniejszym zadaniem jest zagladanie innym pod koldre i potepianie kazdego kto jest odrobine inny ... Otworz oczy czlowieku mamy 21 wiek juz czas wyjsc ze sredniowiecza ... brak slow.

Sabcio1234

"Są to min: obowiązkowy wątek emancypacyjny, obowiązkowy wątek homoerotyczny, obowiązkowy antyklerykalizm oraz wiele innych, które sprawdzały się w innych serialach, ale w tym są po prostu wtórne."

Jak widać powyżej, napisałem że te wątki "sprawdzały się" w innych serialach, a więc nie krytykuję ich samych oraz stojącej za nimi ideologii, a jedynie ich wtórność w tym właśnie serialu. Moje uwagi były czysto techniczne.

Rozumiem, że seriale zawierające wymienione przeze mnie powyżej wąski, nawet gdy są po prostu kiepskie, to nie podlegają krytyce? ;)

A tak poza tym, proszę czytać uważniej następnym razem. Oglądać też.

ocenił(a) serial na 9
popadiak

Zapomniałeś o obowiązkowym wątku skandynawskim, inteligentni szwedzcy bracia, mieszani kolorystycznie.

W wielu serialach gdzie palce maczają lewicowi bracia i siostry jest tego typu przekaz, przykładem może być Most * Broen.
Widocznie czują że nie ma tolerancji dla odmienności skoro dalej to dostrzegamy i punktujemy.

Seksu hetero nie wymieniłeś a pewnie z 30 lat temu byś to zrobił chociaż rozród towarzyszy nam od zarania. Nie przeszkadzają Ci sceny seksu kobiety z mężczyzną.
Jest w każdym filmie a można by sobie darować.


popadiak

Ale to jest na podstawie ksiazki- zdajesz sobie z tego sprawe? Która została wydana w 1994!

popadiak

Wiec co ma do tego obowiazkowa emancypacja.antyklerykalizm, homoseksualizm i polityczna poprawność umieszczany wg w kazdym wspolczesnym filmie ?Zbłazniles sie.

Justyna_0288

Dzięki za ten komentarz. W punkt :)

ocenił(a) serial na 3
popadiak

Mam dokładnie takie same wrażenia. Skończyłam oglądać po 10 minutach drugiego odcinka. Niby tylko tyle ale obowiązkowa obsada jest - murzyn, żyd, indianka,imigrant, feministka, zły ksiądz, transwestyta, masturbujące się dziecko (oczywiście okey bo to jej seksualność), mizogini, wstawki jaki socjalizm jest fajny i tyrady o tym jaki Bóg jest bee. W tym jest więcej ideologicznej bablaniny niż fabuły a szkoda bo zapowiadał się na prawdę fajnie. Niestety dla samych kostiumów czy scenografii nie warto tego oglądać.