Sergey Bondarchuk 

8,4
281 ocen gry aktorskiej
Sergey Bondarchuk
Zaczynał jako aktor-amator. Później uczył się zawodu aktorskiego, był przez jakiś czas uczniem Pudowkina. Ukończył moskiewski WGIK. Zadebiutował w "Młodej Gwardii" Gierasimowa. Grał w wielu filmach o tematyce współczesnej (m.in. w "Opowieści o prawdziwym człowieku" i "Sierioży") i historycznych oraz role tytułowe (w "Tarasie Szewczenko" i "Ivanie Franko"). Cieszył się popularnością w Rosji i innych krajach. Był bardzo dobrym, wszechstronnym aktorem. Potrafił nawet z nie najlepszych ról wykrzesać cechy prawdy. Bondarczuk grał w filmach nie tylko rosyjskich, wystąpił w "Nocy nad Rzymem" Rosselliniego. W 1959 roku powstał "Los człowieka", pierwszy film Bondarczuka jako reżysera. Były to lata odradzania się kinematografii radzieckiej. Następne dzieło reżysera to "Wojna i pokój", dziewięciogodzinny film (Oscar dla najlepszego filmu obcojęzycznego w 1968 roku). Adaptacja powieści Lwa Tołstoja, w wydaniu Bondarczuka jest próbą dotychczas najambitniejszą. Reżyser nie bał się mieszania gatunków i tonacji stylistycznych. Nie dbał o harmonijną kompozycję całości. "Wojna i pokój" składa się z ciągu bardzo rozmaitych fragmentów. Film ten odniósł duży sukces w świecie. Zakupiły go 82 kraje. Zachęcony tym reżyser zdecydował się znów na temat historyczny blisko związany z tematem "Wojny i pokoju" - na realizację międzynarodowego filmu "Waterloo", historii najtragiczniejszej, ostatniej bitwy Napoleona. Bondarczuk starannie z dokumentalną niekiedy precyzją, odmalował samą bitwę, która zakończyła epokę Napoleona. Przypadek - a może właśnie nie przypadek - chciał, że i ten film pozostaje w kręgu wielkiej literatury. Inne filmy zrealizowane przez Bondarczuka to m.in. "Step" i "Borys Godunow".
zobacz pełny życiorys

dane personalne:

data urodzenia: 25 września 1920

data śmierci: 20 października 1994

miejsce urodzenia: Biłozerka, Rosja, (obecnie Ukraina)

wzrost: 184 cm

trzykrotnie żonaty: 1. Jewgienija Biełousowa (rozwód), syn Aleksiej; 2. Inna Makarowa (1949 - 1956, rozwód), córka Natalia (ur. 10.05.1950); 3. Irina Skobcewa (od 1959 do jego śmierci), 2 dzieci: córka Jelena (ur. 31.07.1962), syn Fiodor (ur. 09.05.1964)
Zmarł w Moskwie (Rosja) w następstwie zawału mięśnia sercowego. Został pochowany na tamtejszym Cmentarzu Nowodziewiczym.
Dwukrotnie pełnił funkcję członka jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes (Francja):
- 1967 r. - 20. MFF;
- 1983 r. - 36. MFF.
Dwukrotnie pełnił funkcję członka jury obradującego w trakcie Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji (Włochy):
- 1959 r. - 20. MFF;
- 1960 r. - 21. MFF.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Sergey Bondarchuk to Siergiej Bondarczuk, taka pisownia jest w Polsce utrwalona od dziesięcioleci i bliższa fonetycznej wymowie. Rzecz tym bardziej idiotyczna, iż wymieniacie wśród jego dzieci Fiodora, którego nie wiedzieć czemu znajduję na fb pod imieniem Fedor (ki diabeł), lecz- o dziwo, o dziwo- pod nazwiskiem...

Imię tego pana to SIERGIEJ BONDARCZUK. Naprawdę, my słowianie, nie musimy posiłkować się anglosaską transkrypcją, by tłumaczyć rosyjskie, serbskie czy inne słowiańskie nazwiska na nasz język.

Pamiętny cytat "po pierwszym nie zakąszam" z filmu Los człowieka

Miałby pewnie dziś status Pecka albo Coopera

opinia

użytkownik usunięty

Siergiej Bondarczuk był doskonałym reżyserem i bardzo dobrym aktorem. Był także scenarzystą. Bardzo udane były jego adaptacje prozy Szołochowa i Tołstoja. Znał się na tym co robił i dlatego uważany jest za najwybitniejszego reżysera radzieckiego. W sposób paradokumentalny podszedł do bitwy pod Waterloo, tworząc film...

więcej