Louis de Funès

Louis Germain David de Funès de Galarza

8,5
29 380 ocen gry aktorskiej
dwukrotnie żonaty: 1. Germaine Louise Elodie Carroyer (27.04.1936 - 13.11.1942, rozwód), syn Daniel Charles Louis (ur. 12.07.1937); 2. Jeanne (od 20.04.1943 do jego śmierci), 2 synów: Patrick Charles (ur. 27.01.1944) i Olivier Pierre (ur. 11.08.1949)
Jeśli wydaje wam się, że Louis de Funes nigdy nie był młody, w pewnym sensie macie rację. Wszystkie jego najważniejsze (jak "Hibernatus", "Oskar", "Kapuśniaczek") i najbardziej znane (serie o Żandarmie i o Fantomasie, "Wielkie wakacje", "Skrzydełko czy nóżka") filmy powstały, gdy aktor przekroczył pięćdziesiątkę. Do tego czasu nie tylko grywał, ale i zdołał nakręcić ponad sto filmów (grał nawet w sześciu filmach rocznie), ale żaden z nich nie osiągnął popularności późniejszych przebojów.

Był synem hiszpańskiego arystokraty, mieszkającego we Francji szanowanego prawnika. Miał starszego brata i siostrę, o których nigdy nie chciał mówić. Żenił się dwa razy - drugą jego żoną została wnuczka pisarza Guy de Maupassanta, która później stała się jego agentem. Zamieszkali w jej XVII-wiecznym zamku Clermont pod Nantes. Trzecią żoną - już tylko filmową - była Claude Gensac: grała jego żonę w serii o żandarmie, w "Wielkich wakacjach", w "Hibernatusie" i w "Skąpcu".

W czasie II wojny światowej żył z gry na pianinie w paryskich nocnych klubach. Pierwszą rolę w filmie zagrał już w roku 1945, pierwszą poważną i dostrzeżoną - w filmie "Podróż do Paryża", dopiero w roku 1956. Lekceważony przez "wielkich" komedii francuskiej tego okresu - Bourvila i Fernandela, irytujący "wielkich" poważnego kina - Jeana Gabina czy Jeana Maraisa, wypłynął na szerokie wody filmem "Koko" w roku 1963. Niemal natychmiast został zaangażowany do roli żandarma z Saint-Tropez - i jego popularność nie osłabła już do końca życia. Obaj "poważni" aktorzy wystąpili zresztą w końcu z de Funesem - Gabin w "Człowieku z tatuażem", Jean Marais w serii o Fantomasie, chyba najbardziej dziś żywych filmach tego (będącego kiedyś idolem) aktora.

Przeciwnicy Louisa de Funesa twierdzą, że jest zawsze taki sam. I że jest męczący, to jego rozbieganie, hiperaktywność, wymachiwanie rękami, przykucanie, skoki, nienaturalne miny, pokrzykiwanie... Dla fanów te wady stają się zaletami - kochają de Funesa właśnie za to, że tak biega i krzyczy. Bo rzeczywiście staje się wtedy bardzo śmiesznym człowieczkiem.

Wielkim kasowym przebojem była "Wielka włóczęga" - komedia wojenna, w której De Funes partnerował Bourvilowi - obejrzało ją we francuskich kinach rekordowe w owym czasie 17 mln osób. Koszty produkcji filmu "Gamoń" (drugi wspólny występ z Bourvilem) zwróciły się po trzech tygodniach wyświetlania. Przebojem stała się seria sześciu - bardzo nierównych - filmów o przygodach żandarma Cruchota z prowincjonalnego Saint-Tropez. Do polskich kin trafiła z dziesięcioletnim opóźnieniem, a też pod kasami kin ustawiały się długie kolejki (podobnym hitem było w Polsce "Skrzydełko czy nóżka", opowieść o wojnie "kucharstwa wysokiego" z fast foodami). PRL-owska telewizja raczyła widzów komediami de Funesa z okazji wszelkich świąt - niemal każdy obywatel znał już "Napad na bank", "Wielkie wakacje" (pogoń ojców za zakochanymi w sobie dziećmi), "Hibernatusa" (próbę odtworzenia XIX-wiecznego świata na użytek przodka sprzed 70 lat, przypadkowo odkrytego i odmrożonego z lodów Alaski), "Oskara" (gdzie de Funes wyczyniał przedziwne rzeczy ze swym nosem, rozciągając go, przydeptując i zaplątując w supeł) na pamięć. Dopiero jednak niedawno mieliśmy okazję poznać "Przygody Rabina Jakuba", gdzie de Funes przebierał się za chasyda.

Krytycy wszelako najbardziej cenią chyba przedostatni film de Funesa, "Kapuśniaczek" - o dwóch starych (ale bardzo jarych) rolnikach, w których zupie rozsmakował się kosmita...

Ile lat miał Louis de Funès?

Odszedł od nas w wieku 68 lat.

Kiedy urodził się Louis de Funès?

Urodził się 31 lipca 1914.

Ile wzrostu miał Louis de Funès?

Miał 164 cm wzrostu.

Gdzie urodził się Louis de Funès?

Courbevoie, Francja

W ilu filmach zagrał Louis de Funès?

Zagrał w 159 filmach. Sprawdź w jakich tutaj.

W ilu serialach zagrał Louis de Funès?

Zagrał w 1 serialach. Sprawdź w jakim tutaj.

Jaka jest najwyżej oceniana rola Louis de Funès?

Inspektor Ludovic Cruchot w filmie Żandarm z St. Tropez.

Czy Louis de Funès dostał Oscara?

Nie otrzymał Oscara.

Ile Louis de Funès zdobył nagród i nominacji?

Nie zdobył żandych nagród i nominacji