Gary Oldman

Gary Leonard Oldman

8,6
111 929 ocen gry aktorskiej
pięciokrotnie żonaty: 1. Lesley Manville (1987 - 1990, rozwód), syn Alfie Ronald (ur. 10.12.1988); 2. Uma Thurman (26.09.1990 - 30.04.1992, rozwód); 3. Donya Fiorentino (16.02.1997 - 13.04.2001, rozwód), 2 synów: Gulliver Flynn (ur. 20.08.1997) i Charlie John (ur. 11.02.1999); 4. Alexandra Edenborough (31.12.2008 - 2015, rozwód); 5. Gisele Schmidt (od 2017)
Urodził się jako Gary Leonard Oldman 21 marca 1958 roku w Londynie (Anglia, Wielka Brytania). Został wychowany przez matkę i dwie siostry. Jego ojciec, alkoholik, z zawodu spawacz, opuścił rodzinę, kiedy Gary miał siedem lat. W wieku 16 lat Oldman zakończył naukę w szkole średniej i rozpoczął pracę w sklepie z artykułami sportowymi. W wolnym czasie studiował literaturę, a potem aktorstwo pod kierunkiem Rogera Williamsa. Pracował w Greenwich Young People's Theatre, a po odbyciu nauki w szkole teatralnej, do której mógł uczęszczać dzięki otrzymanemu stypendium, pracował w Citizens Theatre w Glasgow. Później związał się z zespołem z londyńskiego West Endu i w 1985 roku otrzymał nagrody dla najlepszego aktora i najciekawszej nowej twarzy za rolę w sztuce "The Pope's Wedding" ("Wesele papieża").

W tym czasie wystąpił również w swoim kinowym debiucie "Remembrance" oraz w dwóch filmach telewizyjnych, spośród których wyróżnił się w "Honest, Decent & True". Pierwszym przełomem w jego karierze była rola w para-dokumencie "Sid i Nancy", opowieści o tragicznym związku artysty punk-rockowego z Nancy Spungen. Mrożąca krew w żyłach kreacja pogrążonego życiowo rockmana, którą stworzył Oldman, zebrała entuzjazm krytyki. Zupełnie różna od poprzedniej, rola pisarza, Joe Ortona, w filmie Stephena Frearsa "Nadstaw uszu", przyniosła mu nominację do nagrody dla najlepszego aktora, przyznawaną przez Brytyjską Akademię Sztuki Filmowej i Telewizyjnej. W owym roku Oldman przeniósł się do Stanów Zjednoczonych, by w 1988 pokazać się w filmie Nicolasa Roega "Tor 29". Jego pierwszą rolą w dużej hollywoodzkiej produkcji była postać podejrzanego o zamach na Kennedy'ego, Lee Harveya Oswalda w filmie Olivera Stone'a "JFK"; zagrał też tytułową rolę wampira w "Drakuli" Francisa Forda Coppoli.

Oprócz ról ekscentryków, jak np. zapuszczającego dredy i próbującego udowodnić, że jest rastamanem, Drexela Spiveya w "Prawdziwym romansie", Oldman grał również bardziej konwencjonalnych bohaterów, o czym możemy się przekonać oglądając go w roli policjanta Stansfielda w filmie "Leon zawodowiec".

Jego reżyserskim debiutem był mroczny, autobiograficzny dramat o patologicznej londyńskiej rodzinie robotniczej, który zadedykował ojcu -  "Nic doustnie". Do grania ról dziwaków powrócił w "Piątym elemencie" Luca Bessona. Postać którą wykreował w filmie "Air Force One" zaowocowała kolejnymi nagrodami i nominacjami, podobnie jak rola w zrealizowanym w 2000 roku obrazie "Ukryta prawda". Kolejną ciekawą rolą Oldmana była postać Masona Vergera, oszpeconej ofiary doktora Hannibala Lectera w filmie Ridleya Scotta "Hannibal".

Kolejne lata w karierze  Oldmana były zdominowane pracą nad dwiema postaciami, Syriusza Blacka w cyklu filmów o "Harrym Potterze" oraz policjanta Gordona w obrazach z serii "Batman". W 2011 roku aktor zagrał w ekranizacji powieści Johna le Carré "Szpieg", zyskując pierwszą w swojej karierze nominację do Oscara. Później pojawił się m.in. w "Ewolucji planety małp" czy "RoboCopie". W 2017 roku aktor wcielił się w Winstona Churchilla w "Czasie mroku" Joe Wrighta, za co został uhonorowany Nagrodą Akademii, Złotym Globem oraz BAFTĄ. Trzy lata później ponownie wcielił się w autentyczną postać, tym razem Hermana Mankiewicza w obrazie Davida Finchera "Mank", co przyniosło mu trzecią nominację do Oscara - Oldman przegrał z Anthonym Hopkinsem.
Jest synem spawacza i gospodyni domowej. Dzięki własnej ciężkiej i wytrwałej pracy uzyskał stypendium, które umożliwiło mu rozpoczęcie nauki w brytyjskim Rose Bruford College, który ukończył w 1979 roku. Początki kariery Oldmana są ściśle związane z teatrem. W 1985 roku wystąpił w sztuce "The Pope's Wedding", za którą otrzymał nagrody dla najlepszego i najbardziej obiecującego aktora roku. Na dużym ekranie zadebiutował w filmie "Sid i Nancy", wcielając się w postać Sida Viciousa, punk-rockowego muzyka z zespołu Sex Pistols. Za tę rolę otrzymał nagrodę Evening Standard Film dla najlepszego debiutanta. Kolejny występ również był sukcesem. Tym razem w obrazie "Nadstaw uszu" grał rolę Joe Ortona, dramatopisarza homoseksualisty, za którą został nominowany do nagrody Brytyjskiej Akademii Filmu i TV dla najlepszego aktora. Jednak światową popularność zyskał dopiero w 1992 roku występem w filmie "Drakula". Kolejne role udowadniały, że jest aktorem o bardzo dużych możliwościach. Przez krytyków zaczął być porównywany do Roberta De Niro, ponieważ podobnie jak on Oldman "zmienia" się do każdej nowej roli. Jest aktorem o silnej osobowości i temperamencie, a swoją grą potrafi całkowicie pochłonąć uwagę widza.

Ile lat ma Gary Oldman?

Ma 66 lat.

Kiedy urodził się Gary Oldman?

Urodził się 21 marca 1958.

Ile wzrostu ma Gary Oldman?

Ma 174 cm wzrostu.

Gdzie urodził się Gary Oldman?

Londyn, Wielka Brytania

W ilu filmach zagrał Gary Oldman?

Zagrał w 71 filmach. Sprawdź w jakich tutaj.

W ilu serialach zagrał Gary Oldman?

Zagrał w 3 serialach. Sprawdź w jakich tutaj.

Jaka jest najwyżej oceniana rola Gary Oldman?

Norman Stansfield w filmie Leon zawodowiec.

Czy Gary Oldman dostał Oscara?

Tak, sprawdź za co otrzymał Oscara tutaj.

Ile Gary Oldman zdobył nagród i nominacji?

Zdobył 14 nagród oraz 41 nominacji. Sprawdź je wszystkie tutaj.