Choć święta Wielkiejnocy były, są i będą wydarzeniem cyklicznym, każde kolejne różni się od siebie co najmniej kilkoma szczegółami. W wielu domach oprócz odświeżonego menu, wyższej temperatury za oknem czy coraz starszych uczestników zmianie ulegnie repertuar – filmy i seriale, które na małym ekranie towarzyszą każdemu świątecznemu posiłkowi czy rodzinnemu spotkaniu. Aby lepiej poznać ofertę telewizji i platform streamingowych na nadchodzące dni, które mogą być też czasem na podładowanie baterii i odpoczynek, przygotowaliśmy przewodnik na najbliższe trzy dni.
Z grona wielu tytułów, które od soboty do poniedziałku pojawią się na ekranach, wybraliśmy najciekawsze propozycje. Są to zarówno dobrze znane tytuły, jak i jeszcze świeże premiery – a każdy z nich z pewnością umili Wam wolny czas.
Wybieramy filmy i seriale do obejrzenia w Wielkanoc 2025
Takie zestawienie trzeba rozpocząć od filmowego klasyka. Bo "Pasja" Mela Gibsona, bez względu na kontrowersje, które otaczały produkcję, pozostaje zapadającym w pamięć obrazem męki człowieka. Ostatnie chwile z życia Jezusa Chrystusa przepełnia namacalne cierpienie ciała porównywalne tylko z cierpieniem ducha. Reżyser sięgnął po najbardziej dojmujące środki, aby z szeroko znanej historii stworzyć własną interpretację wydarzeń, przemawiającą do widzów na poziomie każdej pojedynczej, wypełnionej bólem sceny. Dzieło Gibsona wytrzymało napór krytyki – oskarżano je o propagowanie antysemityzmu, rozbieżność z Nowym Testamentem. Dziś utożsamia się je z filmowym przedstawieniem zadumy nad śmiercią Chrystusa, która na ekranie zyskuje niezwykłej namacalności. Widzowie zainteresowani powtórnym seansem nie mogli wybrać sobie odpowiedniejszego momentu w roku.
Gdzie obejrzeć: TV: TVP Kultura – sobota, 20:00 oraz niedziela, 23:35 VOD: Amazon Prime Video
Czas wolny może być okazją do nadrobienia filmów rozrywkowych. Uosobieniem takiego kina jest "Skok stulecia" z Gerardem Butlerem w roli głównej. Akcyjniak Christiana Gudegasta opowiada o ekipie włamywaczy, którzy chcą wykonać dokładnie zaplanowany napad na Bank Rezerwy Federalnej. Między złodziejami a liczonym w milionach łupem staje jednak zawzięty policjant Nick Flanagan (Butler) i jego podwładni działający na granicy prawa. Pogoń za przestępcami szybko zmienia się nie tylko w pojedynek dwóch inteligentnych graczy, ale również walkę na wielkość ego w tym niezwykle męskim świecie, przy którym wymięka nawet rzeczywistość rabusiów z "Gorączki" Michaela Manna. "Skok stulecia" oferuje też porządne zaskoczenia, co najmniej solidnie zainscenizowane sceny akcji, a także dawkę niezłych one-linerów serwowanych przez obsadę z m.in. 50 Centem i O'Shea Jacksonem Jr-em. Jeśli zdecydujecie się na seans, możecie ruszyć dalej tropem postaci do sequela "Skok stulecia 2", który jest dostępny do wypożyczenia w ofercie większości serwisów streamingowych.
Gdzie obejrzeć: TV: TVP 2 – niedziela, 20:25 VOD: Amazon Prime Video
Kolejna produkcja, którą każdy widział już co najmniej raz. Natomiast w świetle (a raczej cieniu) niedawnej kontynuacji "Gladiator" Ridleya Scotta pozostaje niedoścignionym wzorem kina rozrywkowego o wyważeniu wzorem najlepszych mieczy. Russell Crowe nie przestaje zachwycać jako Maximus, żołnierz wplątany w wielka politykę i przez nią tracący rodzinę. Historia rozgrywająca się pod koniec II wieku naszej ery zabiera bohatera do Rzymu, wprost na arenę niewolników, gdzie siłą mięśni można wykupić sobie wolność. Generał woli jednak zemstę. Każda forma pojedynku odmienia przymiotnik "widowiskowy" przez wszystkie przypadki. Sceny walk nadal zapierają dech w piersiach, a aktorskie starcie Crowe’a i Joaquina Phoeniksa sprawia, że na ekranie iskry lecą nie tylko z obijanego oręża. Zostawiając za sobą sequel powrót do arcydzieła Scotta na pewno będzie odświeżającą podrożą w przeszłość, do dobrze znanych i lubianych zakątków kina.
Gdzie obejrzeć: TV: AXN – niedziela, 00:15 i 20:00; TVN – poniedziałek, 20:45 VOD: Netflix, Amazon Prime Video, Max, SkyShowtime
Adaptacja powieści Bolesława Prusa "Faraon" nie tylko ukazywała dzieje Ramzesa XIII, nieistniejącego w rzeczywistości władcy starożytnego Egiptu. Przedstawiona historia konfliktu młodego, ambitnego faraona z kastą kapłańską, która twardą ręką kontroluje jego państwo, nie traci ze swojej wyjątkowości po 60 latach od premiery. Trzygodzinne widowisko, pomimo archaicznych elementów, nadal potrafi zachwycić zwłaszcza technicznym wykonaniem. Wizja twórców z Jerzym Kawalerowiczem na czele pozostaje czymś, czego z ekranu nie wytrą ani upływające lata, ani znajomość widowisk bardziej zachwycających pod względem efektów specjalnych czy budżetu. Nie bez powodu od dawna "Faraona" zalicza się do ścisłego kanonu klasyki polskiej kinematografii.
Postać Flannery O'Connor nie jest powszechnie znana czytelnikowi w Polsce. Losy tej niezwykłej pisarki przybliża biografia "Dzikot", nazwana od jednego z jej opowiadań. Film w reżyserii Ethana Hawke’a nie idzie tropem wielu poprzednich biopiców, budując życiorys chronologicznie od dzieciństwa do śmierci. Zamiast tego twórcy postanowili oddać głos samej autorce. Oprócz adaptacji scen z codzienności, postanowili przełożyć na ekran jej opowiadania. Z takiej rozbitej fabuły powstaje zaskakująco kompletny obraz artystki walczącej ze światem, który próbuje temperować jej unikatowy głos. Istotnym elementem opowieści są też duchowe rozterki O’Connor, oddanej chrześcijanki. Film ojca i córki (w bohaterkę wciela się Maya Hawke) jest nie tyle przewodnikiem do poznania dorobku pisarskiego, ale przepustką do wnętrza umysłu i duszy. W obsadzie pojawia się też wiele znanych nazwisk: Laura Linney, Philip Ettinger, Rafael Casal, Steve Zahn, Cooper Hoffman, Willa Fitzgerald, Alessandro Nivola czy Vincent D'Onofrio.
W te święta króliczek wielkanocny nie musi być jedynym, który zagości w Waszych domach. Zarówno młodsi, jak i starsi widzowie mogą spędzić czas na seansie uwielbianej animacji "Zwierzogród" od Disneya. W tytułowym mieście, zamieszkiwanym wyłącznie przez zwierzęta, ambitna policjantka Judy Hops łączy siły ze sprytnym lisem Nickiem Bajerem, by rozwiązać pewną kryminalną zagadkę. Choć to nie "Folwark zwierzęcy" Orwella, w tej opowieści da się wyczytać jasny, uniwersalny morał. Tak jak najlepsze animacje powstałe pod znakiem Myszki Miki, produkcja z 2016 roku zachwyca wizualiami, historią i jej bohaterami. Wyjściowy pomysł nie tylko intryguje, ale pozwala twórcom na odważne zwroty fabularne i kolejne komiczne sytuacje, które zdejmują przytłaczającą wagę tematu z poczynań pociesznych zwierzaków. Takiego familijnego, zjednującego sobie wszystkich oglądających kina potrzeba przecież nie tylko od święta.
Gdzie obejrzeć: TV: Polsat – poniedziałek, 16:25 VOD: Disney+
Wielka produkcja studia United Artists trafiła na ekrany w tym samym roku co "Faraon". Opowieść wszech czasów była jednak nieporównywalnie większym przedsięwzięciem. Do ekranizacji losów Chrystusa – od narodzin w Betlejem do ukrzyżowania – potrzeba było 20 milionów dolarów budżetu (czyli dzisiejszych 200 milionów), a także ponad 1 800 000 metrów taśmy filmowej. Czterogodzinny seans został wypełniony gwiazdami. Ekranowym Jezusem został Max von Sydow, Janem Chrzcicielem Charlton Heston, Herodem Claude Rains. W Piłata wcielił się Telly Savalas, a w Szymona z Cyreny Sidney Poitier. Adaptacja powieści Fultona Ourslera zawiera w sobie jeszcze wiele niespodzianek, na których odkrycie w kinach nie zjawiło się zbyt wielu widzów. Ten wyjątkowy film okazał się też końcem pewnej ery w Hollywood, kiedy studia upatrywały wielkich zarobków w wysokobudżetowych produkcjach na podstawie biblijnych opowieści. Jeśli chcecie powrócić do tej znanej historii za pomocą tytułu w gwiazdorskiej obsadzie, "Opowieść wszech czasów" to propozycja idealna.
W filmie "Perfect Days" niemiecki reżyser Wim Wenders pokazuje niepozorną na pierwszy rzut oka historię swojego głównego bohatera. Hirayama (nagrodzony w Cannes Kōji Yakusho) to człowiek małomówny i zamknięty w sobie, jednak przepełniony miłością do świata i innych. Pracuje, sprzątając publiczne toalety w Tokyo. W każdym jego ruchu, drobiazgowym zwyczaju czy rytuale kryje się niesamowita staranność. Z perspektywy widza ta pogodna, lecz ascetyczna codzienność zmusza do kontemplacji zarówno tego sposobu na życie, jak i motywacji, które stoją za człowiekiem wybierającym egzystencję w takim kształcie. Pod tą pozorną prostotą chowa się przecież coś więcej niż może wydawać się na początku opowieści. Film to też wyjątkowe ćwiczenie ze spoglądania wewnątrz siebie – jak każdy wielkie dzieło, "Perfect Days" uczy swojego unikalnego spoglądania na rzeczywistość.
Gdzie obejrzeć: TV: Canal+ Film – sobota, 15:20; Canal+ – niedziela, 11:25 VOD: Canal+
Kolejna produkcja biblijna na tej liście jest jednym ze współczesnych światowych fenomenów. Za serialem "The Chosen. Wybrani" nie stoi bowiem żadne hollywoodzkie studio, ani rzesza bogatych inwestorów. Pierwszy sezon produkcji o życiu Jezusa Chrystusa został sfinansowany z datków widzów, którzy, wzorem najpopularniejszych tytułów na świecie, chcieli obejrzeć wieloodcinkową historię na podstawie Nowego Testamentu. Szybko okazało się, że "The Chosen" trafiło do ludzi na całym świecie. Twórcy chwalą się, że dotychczasowe cztery sezony dotarły do ponad 280 milionów oglądających. Te trudne do pominięcia liczby świadczą o wartości finałowego produktu, który może zobaczyć przecież każdy. Większość odcinków jest dostępna za darmo na stronie internetowej serialu. Najnowsze mają też swoje premiery w kinach.
Gdzie obejrzeć: VOD: TVP VOD (pierwsze dwa sezony)
Najnowsza propozycja "Częste skutki uboczne" powstała na zlecenie Cartoon Network dla pasma Adult Swim. Bohaterami tej przeznaczonej dla dorosłych animacji są Marshall i Frances, dawni znajomi z liceum. Po latach przypadkiem spotykają się i odnawiają kontakt. Mężczyzna ujawnia, że odkrył coś niesamowitego – gatunek grzybów o nazwie Blue Angel, który wykazuje niesamowite właściwości lecznicze. Z jakiegoś powodu jedna z największych firm farmaceutycznych do spółki z rządem próbują ukryć przed obywatelami jego istnienie. Twórcy Joe Bennett i Steve Hely dostarczają niezwykłego połączenia humoru i tajemnicy, prowadząc oglądających przez całkiem rzeczywiste pytania i problemy, a także zwariowane wizje. Produkcja licząca sobie na razie tylko 10 odcinków nie trafi do każdego oglądającego, natomiast dla swojej widowni może być czymś więcej niż panaceum na wolny czas.