Zagraniczne gwiazdy filmowe nie są stałymi bywalcami naszego kraju. Czasami zdarzają się takie przypadki jak nadchodzący komediodramat Jesse’ego Eisenberga "Prawdziwy ból", którego akcja jest osadzona w Polsce. Z rozpoznaniem lokalizacji innych filmów nakręconych nad Wisłą wcale nie jest równie łatwo. Krajobrazy grały na przykład fantastyczne krainy, albo dzięki efektom komputerowym przebrane nie do poznania. W tym rankingu przypominamy 10 zagranicznych produkcji, dla których miejscem powstawania była też Polska.
10 filmów zagranicznych, które powstawały w Polsce
Seria "Opowieści z Narnii" wymagała od twórców przenoszenia bohaterów cyklu – rodzeństwa Pevensie, które w trakcie II wojny światowej trafia na portal do magicznego świata – do najróżniejszych, pięknych zakątków niesamowitej rzeczywistości. Filmowcy odpowiadający za ekranizację powieść C.S. Lewisa postanowili, że w pierwszej odsłonie serii pojawią się między innymi Zalew Siemianówka nieopodal Puszczy Białowieskiej czy Dolina Dunajca. W kolejnej części wystąpił choćby wodospad Kamieńczyk. Wysokobudżetowy hit zastosował jednak fortel, aby nie angażować większej ilości środków w przemieszczanie się po świecie. W zdjęcia powstałe na miejscu zostali następnie wkomponowani aktorzy, którzy swoje role odegrali na green screenie.
Oscarowa biografia Władysława Szpilmana to przejmujący portret artysty, który żyje w trakcie wojny. Przechodzi zarówno przez jej początki, okupację, aż do końca konfliktu. Nagrodzony Adrien Brody zdobywa się tu na rolę wierną złożonym emocjom i szokującą przemianą fizyczną. Drugie skrzypce gra tu przede wszystkim Warszawa. Choć reżyser Roman Polański rozpoczął pracę w Niemczech, w studiu filmowym Babelsberg, ekipa przyjechała też do miejsc, które pamiętały czasy bohatera filmu. Prawobrzeżna zabudowa sprzed wojny zagrała zarówno miasto z początków wojny, jak i wnętrza getta. Większość obrazów miasta była jednak zasługą scenografii, za którą odpowiadał Allan Starski.
Steven Spielberg i jego filmowa opowieść o Holocauście do dziś pozostaje najbardziej znaną i docenioną produkcją, która powstała w Polsce. Amerykański reżyser chciał oddać na ekranie historię niemieckiego przedsiębiorcy. W czasie II wojny światowej uratował przed obozem koncentracyjnym ponad 1000 Żydów. "Lista Schindlera" zaczęła powstawać pod Krakowem w marcu 1993. Ekipa musiała zrekonstruować fragmenty obozu koncentracyjnego w Płaszowie w opuszczonym kamieniołomie. Pion scenograficzny odtworzył też elementy obozu Auschwitz. Obie budowle powstały w okolicach prawdziwych lokalizacji, choć twórcy podjęli decyzje o kręceniu poza rzeczywistymi miejscami kaźni. Oprócz zbliżenia do lokalizacji, na ekranie można zobaczyć znanych polskich aktorów i usłyszeć polski język.
Russell Crowe dołączył do obsady thrillera "Dowód życia", wcielając się w negocjatora, który ma uratować inżyniera porwanego przez bojowników. W żonę zakładnika wcieliła się Meg Ryan, rozpoznawalna dzięki filmom "Masz wiadomość" i "Kiedy Harry poznał Sally". Para głównych aktorów trafiła na pierwsze strony gazet, gdy na jaw wyszedł jej romans na planie. Nim film pochłonęły medialne domysły, ekipa przyjechała do Polski, aby nakręcić otwierającą sekwencję. Pola pod Poznaniem zagrały jednak Czeczenię. Na poligonie w Biedrusku, planie takich znanych produkcji jak "Ogniem i mieczem" czy "Czterej pancerni i pies", do akcji ruszył też polski śmigłowiec Sokół. Dreszczowiec nie spełnił pokładanych oczekiwań i poniósł porażkę w kinach.
Rzeczywistość przenika przez ekran, aktorzy mylą role z własnymi osobowościami. W filmie Davida Lyncha przecież nic nie może być takie jak się wydaje. Ostatni pełen metraż twórcy jest wyjątkowo enigmatycznym dziełem. W przeciwieństwie do innych produkcji nakręconych w Polsce, to kino niezwykle autorskie. Jednym z miejsc akcji tego onirycznego, tworzonego bez scenariusza dzieła stała się Łódź. Jej ulicami przechodzili się m.in. Laura Dern i Justin Theroux, a także twarze znajome z lokalnych tytułów: Karolina Gruszka, Krzysztof Majchrzak czy Leon Niemczyk.
Najświeższa produkcja w tym zestawieniu jest prequelem słynnej serii filmów skierowanych do młodzieży. Bohaterowie filmu zostają uczestnikami Dziesiątych Głodowych Igrzysk, corocznej krwawej imprezy nagradzającego swojego jedynego zwycięzcę wolnością i życiem. Najważniejszą lokacją, która przyciągnęła filmowców, jest Hala Stulecia we Wrocławiu. Widowisko przygotowało w niej arenę finałowego starcia. Prace odbywały się też w okolicach Wałbrzycha, nieopodal miejscowości Boguszów-Gorce i Grzędy. Południowe krajobrazy wystąpiły jako Dystrykt 12, miejsce zamieszkania głównej postaci kobiecej, Lucy Gray Baird (Rachel Zegler).
Legendarny aktor kina akcji przyjeżdża do Polski zrobić swój kolejny film? Zbyt piękne, żeby było prawdziwe. Jednak na początku XXI. wieku nazwisko Stevena Segala ciągle coś znaczyło. Kraj odwiedziła uwielbiana gwiazda kina kopanego. Najpierw na ekranach pojawił się "Cudzoziemiec", a dopiero później "Poza zasięgiem". Oba filmy powstawały w Warszawie. W późniejszej premierze były agent specjalny przyjeżdża do stolicy, aby porozmawiać z utrzymywaną przez siebie dziewczyną. Rusza w pościg, gdy dowiaduje się, że została uprowadzona. Wśród polskich aktorów, którzy wystąpili u boku Segala są Ida Nowakowska, Agnieszka Wagner czy Krzysztof Pieczyński.
Spielberg wrócił do Polski przy okazji jednej ze swoich niedawnych produkcji. W "Moście szpiegów" bohaterem staje się prawnik (Tom Hanks), który broni człowieka podejrzanego o szpiegostwo dla ZSRR. Później, wysłany przez CIA do Związku Radzieckiego, by pomóc w uwolnieniu przetrzymywanego tam pilota wojskowego, chce zorganizować wymianę jeńców. Do obrazu filmowego Berlina, który stał się miejscem akcji, dołożył się Wrocław. Ekipa uznała, że nasze ulice przypominają architekturę z przełomu lat 50. i 60. Do polskiego krajobrazu na czas zdjęć dodano m.in. słynny mur. Była to jednak jedna z ostatnich lokalizacji w kalendarzu filmowców. Najwięcej ujęć powstało w Nowym Jorku i pod Poczdamem.
"Noc generałów" może poszczycić się wyjątkowym traktowaniem przez władze PRL-u. Brytyjczycy i Francuzi, którzy odpowiadają za produkcję, dostali pozwolenia do realizowania zdjęć na miejscu. Z kamerą wybrali się do najpopularniejszych miejsc, aby pokazać stolicę państwa i osadzić w niej swoją opowieść. W filmie młody major Grau szuka sprawców zabójstwa prostytutki. Zbrodnia zaczyna się łączyć z pogłoskami o planowanym zamachu na Hitlera. Anatole Litvak stworzył thriller pełen napięcia, w którym zatrudnił też polskich aktorów (a Andrzej Żuławski został asystentem reżysera). W rolach głównych Peter O'Toole i Omar Shariff, Donald Pleasence czy Tom Courtenay.
Na koniec ciekawostka z dalekich Indii. W 2014 twórcy przyjechali do Polski, aby nakręcić tu film "Kick", remake filmu Telugu z 2009 roku. Bohaterką jest psychiatra mieszkająca na co dzień w Warszawie. Może wybrać między aranżowanym małżeństwem z przyjacielem rodziny, inspektorem policji, czy pójściem za głosem serca i miłością do ryzykanta i oszusta. Spotkanie z tym pierwszym odkrywa, że nawet wyjazd do Europy jest motywowany pracą – poszukiwaniami znanego bandyty o pseudonimie Devil. Film powstawał także m.in. w Glasgow, Delhi i Bombaju. Inną produkcją z tej części świata, która powstawała w Polsce, jest "Mersal". Ekipa pracowała w Gdańsku i Rzeszowie.