Poznajcie tytuły konkursowe 8. MFF Kino Dzieci

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/Poznajcie+tytu%C5%82y+konkursowe+8.+MFF+Kino+Dzieci-143898
Poznajcie tytuły konkursowe 8. MFF Kino Dzieci
źródło: Materiał nadesłany

Do startu festiwalu Kino Dzieci pozostały nieco ponad dwa tygodnie. Najwyższa pora poznać filmy sekcji konkursowych, które mają szansę na nagrody i wyróżnienia w nadchodzącej edycji. O statuetki walczyć będą najlepsze europejskie i światowe produkcje z ostatnich miesięcy, które zebraliśmy w trzech sekcjach: Konkurs główny, Konkurs filmowych odkryć oraz Konkurs krótkich dokumentów. Niezmiennie, w 20 festiwalowych miastach to widzki i widzowie w plebiscytowym głosowaniu wybiorą swój ulubiony film, który otrzyma nagrodę publiczności.



8. MFF Kino Dzieci w wersji hybrydowej startuje już 25 września. Bilety na pokazy stacjonarne (25.09–3.10) są dostępne w kinach, pojedyncze dostępy i karnety na pokazy online (7–24.10) można kupić na www.kinodzieci.pl.

Konkurs główny


Konkurs główny to największy skarb Kina Dzieci. Każdy z prezentowanych filmów jest wyjątkowy. Wszystkie łączy zaproszenie do wspólnej wyprawy, czasem bliższej, czasem dalszej, ale za każdym razem pełnej przygód i emocji. W tym roku wybraliśmy dziewięć pełnometrażowych filmów aktorskich i animowanych, wszystkie prezentowane tytuły to polskie premiery. Projekcje filmów z Konkursu głównego, Konkursu filmowych odkryć oraz Konkursu krótkich dokumentów dostępne będą z napisami w języku angielskim.

Filmem otwarcia 8. MFF Kino Dzieci będzie doceniona już na świecie polska koprodukcja "Nawet myszy idą do nieba" (Czechy, Francja, Polska, Słowacja 2021, dubbing, 6+) w reżyserii Denisy Grimmovej i Jana Bubenička. To historia myszki Czmyszki i lisa Rudeusza, dwóch odwiecznych wrogów, którzy trafiając w zaświaty, stają się najlepszymi przyjaciółmi i uczą się nawzajem, co to znaczy być tak naprawdę odważnym. Premierowemu pokazowi, inaugurującemu 8. MFF Kino Dzieci (sobota, 25 września, godz. 12:00) w Kinie Muranów, będzie towarzyszyło spotkanie z duetem reżyserów i producentem filmu – Vladimírem Lhotákiem, a także polskim koproducentem – studiem Animoon i reprezentantami z Momakin – studia produkującego lalki animacyjne.

"Nawet myszy idą do nieba"

Kolejnym hitem w programie jest anime Mamoru Hosody "Belle" (Japonia 2021, lektor / napisy, 10+). Reżyser nominowanego do Oscara i znanego widzom Kina Dzieci "Mirai" tym razem porusza niezwykłymi obrazami wirtualnego świata i historią niczym z "Pięknej i Bestii". Film podczas festiwalu pokazywany będzie z lektorem, ale z myślą o fanach anime zaplanowaliśmy także dwa pokazy z napisami (Kino Nowe Horyzonty, 25 września, godz. 19:00; Kino Muranów, 3 października, godz. 17:30).

"Belle"

Zaczytanych festiwalowiczów z pewnością ucieszą dwie fantastyczne ekranizacje "Yakari i wielka podróż" (reż. Xavier Giacometti, Toby Genkel, Francja, Niemcy, Belgia 2020, dubbing, 4+) oraz "Mama Mu wraca do domu" (reż. Christian Ryltenius, Szwecja 2021, dubbing, 4+). Jak odnaleźć swoje miejsce na świecie? Czym tak naprawdę jest dom i skąd mamy wiedzieć, gdzie jest? Odpowiedzi na te pytania poszukamy razem z Mamą Mu i Panem Wroną. Z kolei dzięki bohaterowi kultowych już komiksów, Yakariemu, damy się porwać przygodzie z dziką naturą w tle, a także poznamy moc prawdziwej przyjaźni.

A jeśli już o dzikości mowa... to "Dziki Zachód Calamity Jane" (reż. Rémi Chayé, Francja, Dania 2020, dubbing, 9+) zarzuci na Was filmowe lasso poruszającą historią o odwadze, przezwyciężaniu stereotypów i walce o swoje marzenia. Dajcie się porwać przygodzie z tą bohaterką!

Z Ameryki przenosimy się na Północ, w stronę norweskich fiordów, gdzie Klara Muu już nie może doczekać się świątecznego wyjazdu do taty! Kiedy wydaje się, że nic nie zakłóci wspólnej Gwiazdki na farmie, rusza lawina zaskakujących zdarzeń. "Gwiazdka Klary Muu" (reż. Will Ashurst, Norwegia 2020, dubbing, 5+) to pełna uroku i muzycznych hitów opowieść o magii świąt i rodzinnym cieple, dzięki którym nawet wywrócona do góry nogami choinka wydaje się najpiękniejsza.

Przygotowania do świąt są także kanwą kolejnego norweskiego filmu w Konkursie głównym "Jak ocalić smoka" (reż. Katarina Launing, Norwegia, Holandia, Czechy 2020, dubbing, 6+). Tu wraz z bohaterami trafiamy w sam środek magicznej przygody, podczas której przyjaźń i otwartość na innych okażą się najskuteczniejszym zaklęciem potrafiącym zdziałać cuda!

Jak to jest mieszkać w przyczepie, bez przerwy podróżować i dorastać u boku taty, który z zawodu jest klaunem? Poznajcie Laurę – bystrą trzynastolatkę, bohaterkę filmu "Moje życie to cyrk" (reż. Miryam Bouchard, Kanada 2020, dubbing, 10+). Film z humorem i urokiem opowiada o tym, że w życiu – tak jak na scenie – mamy rozpisane różne kwestie, a czasem najtrudniejszą sztuczką jest połączenie z pozoru odległych od siebie światów i marzeń.

Czy jeden list może zatrzymać bieg wojennych zdarzeń? 11-letni Felix wierzy, że tak. Dlatego wraz ze swoją koleżanką postanawia wysłać wiadomość do Führera i położyć kres walkom. "Drogi Panie Dyktatorze" (reż. Christian Lerch, Niemcy 2020, dubbing, 9+) to jeden z najbardziej poruszających filmów tej edycji. Obraz, który zadaje wciąż aktualne pytania o istotę bohaterstwa i o los, który czasem stawia nas po różnych stronach barykady. Czy uznanie kogoś za nieprzyjaciela może być jedynie wynikiem splotu okoliczności?

Konkurs filmowych odkryć


Ta filmowa selekcja od lat jest najlepszym przykładem, jak może wyglądać artystyczne kino dla młodych widzek i widzów. To filmy zachwycające wizualnie, podejmujące odważne tematy i skłaniające do refleksji. Wraz z bohaterkami i bohaterami wykraczamy poza wydeptane ścieżki i prezentujemy różnorodność kina dla dzieci. Na Odkrycia w tym roku złoży się sześć tytułów pełnometrażowych (w tym pięć to polskie premiery) z różnych stron świata. Wszystkie partnersko traktują swoich widzów i widzki. Filmowe odkrycia już czekają na horyzoncie!



Zaczynamy od Meksyku, gdzie prawie codziennie młoda Lucia słyszy, że "dziewczyny nie mogą grać na harfie!". Dziewczynka, która uwielbia grać na tym instrumencie, z uporem szuka sposobu na przekonanie przestrzegających zasad tradycji taty i babci do zmiany zdania. "Serce Mezquite" (reż. Ana Laura Calderón, Meksyk 2019, lektor, 7+) to pełna czułości historia o poszukiwania własnego miejsca w społeczności i walki o swoje marzenia w świecie, w którym od dawna wszystko jest ustalone.

"Serce Mezquite"

Odwagi do zmieniania świata nie brakuje też 11-letniej Kenzie, bohaterce filmu "Buladó" (reż. Eché Janga, Curaçao, Holandia 2020, lektor, 12+). Ta dziewczyna o duszy wojowniczki dorasta na wyspie Curaçao z ojcem Ouirą i dziadkiem Weljo. Poznajemy ją w momencie, kiedy stara się zrozumieć i odkryć to, co dla niej ważne. Kenza będzie musiała zdecydować, czy chce podążyć śladami racjonalnego taty, czy woli zwrócić się ku swoim korzeniom i duchowości.

Gdzie znikają dzieci, kiedy czują smutek, złość czy niedopasowanie? 10-letnia Doro postanawia ich poszukać i trafia do cudownej krainy, pełnej sekretów, które nigdy nie zostały wypowiedziane. "Gabinet cudów" (reż. Susanne Kim, Niemcy 2020, lektor, 9+) to niezwykły dokument z elementami animacji zrealizowany dla dzieci i przez dzieci. Dowód na to, że wyobraźnia ma moc zmiany świata, a różnorodność jest naszą siłą!

Przyjaźń ponad podziałami jest także motywem przewodnim nominowanej do Oscara animacji "Sekret wilczej gromady" (reż. Tomm Moore, Ross Stewart, Irlandia, Luksemburg, Francja 2020, lektor na żywo, 6+). Robyn – młoda, początkująca łowczyni – wyjeżdża z ojcem do Irlandii, aby zapolować na zagrażającą miasteczku watahę wilków. Jednak wszystko zmienia się, kiedy na jej drodze stanie Mebh… Dzięki nowej znajomości Robyn postawi pod znakiem zapytania wszystko, co do tej pory słyszała o wilkach. Odkryje, jak krzywdzące mogą być uprzedzenia i pozna wielką wartość płynącą z otwartości na to, co nieznane i obce.

Cztery należące do klubu fotograficznego dziewczyny dostają wakacyjną pracę domową – sfotografować koniec świata. Nastoletnie bohaterki, w poszukiwaniu idealnego ujęcia, decydują się na samodzielną wycieczkę po obrzeżach koreańskiej stolicy. Jak potoczy się ta spontaniczna podróż i co okaże się w niej najważniejsze? Zobaczcie sami w filmie "Krótkie wakacje" (reż. Kwon Min-pyo, Seo Han-sol, Korea Południowa 2020, lektor, 11+).

Czy poczucie zakorzenienia i przynależności wynika z miejsca zamieszkania, czy może wpływ na nie mogą mieć silne więzy rodzinne? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w filmie "Lada dzień" (reż. Hamy Ramezan, Finlandia 2020, lektor, 11+). Niesamowicie ciepły i czuły obraz silnej więzi rodzinnej, która jest w stanie uchronić wrażliwość młodego człowieka nawet w najtrudniejszych warunkach.

Konkurs krótkich dokumentów


Uwierzcie nam na słowo, że nie ma kina bliższego młodemu widzowi od dobrze zrealizowanego dokumentu. Zobaczcie selekcję 11 poruszających i czułych na swoje otoczenie krótkich metraży, które w pełni realizują postulat „nic o nas bez nas”. Ich bohaterowie doświadczają aktualnych i uniwersalnych problemów współczesnego świata. Opowiadają o nich prawdziwie i przez pryzmat swoich własnych nadziei, radości i wyzwań. To rówieśnicy naszych widzów, którzy inspirują do działania i chwytają za serce mocniej od najlepszych aktorów. Bo największymi bohaterami możemy być my sami…


Wystarczy tylko podnieść rzuconą przez los rękawicę i każdą słabość można zamienić w supermoc. Zainspirujcie się Charliem, Berthą, Yaren, Hanan i jej bratem – bohaterami zestawu "Charlie Surfer – zestaw dokumentów". Te cztery krótkie dokumenty to potężna dawka motywacji! Na Berthę czai się wielki zły wilk, polujący na jej wzrok, a poskromić go może drzemiący w niej talent plastyczny. Hanan uczy swojego młodszego brata pływać po to, by razem mogli pożegnać strachy przeszłości. Yaren wyrusza na wyjątkowy obóz, gdzie próbuje pogodzić się ze smutkiem po stracie najbliższej osoby. Zaś marzeniem 10-letniego Charliego jest zostać surferem – lecz, aby tak się stało, musi opanować kilka specjalnych, tanecznych kroków…

"Charlie Surfer"

Dokumenty w zestawie prezentowane z lektorem w kategorii wiekowej 10+: "Charlie Surfer", reż. Pia Strømme, Norwegia, Irlandia 2020; "Bertha i Wolfram", reż. Tijs Torfs, Belgia 2020; "Konik morski", reż. Nele Dehnenkamp, Niemcy 2020; "Yaren i słońce", reż. Joren Slaets, Renate Raman, Holandia 2021.

"199 małych bohaterów" to międzynarodowy projekt stworzony pod patronatem UNESCO. Filmowy dowód na to, że w pozornej prostocie tkwi największa siła. Twórcy towarzyszą dzieciom z najróżniejszych zakątków świata w ich drodze do szkoły, która staje się dla nich symbolem walki o dobrą przyszłość. Poznajemy najskrytsze myśli i marzenia czwórki fascynujących bohaterów, którzy szczerze opowiadają o swoim codziennym życiu i potrzebach. Bez względu na miejsce zamieszkania i pochodzenie, każdy z nich łaknie wiedzy, jest ciekawy świata oraz pragnie uczynić go lepszym miejscem.

Dokumenty w zestawie prezentowane z lektorem w kategorii wiekowej 9+: "Mathis, Szwecja", reż. Lina Luzyte, Niemcy 2018; "Rania, Zaatari (Jordania)", reż. Gessie George, Niemcy 2018; "Zozooloi, Mongolia”", reż. Sigrid Klausmann, Niemcy 2018; "Cynthia, Burundi (Afryka Wschodnia)", reż. Lina Luzyte, Niemcy 2018.

Bohaterki zestawu "Lekcje tańca – zestaw dokumentów" także nie szczędzą wysiłków, by zadbać o lepsze jutro na naszej planecie. Julieta ma 14 lat i uwielbia nurkować. Niestety wody wokół wyspy Curaçao, na której mieszka, są coraz bardziej zanieczyszczone i zagrażają podwodnej faunie i florze. Dziewczyna należy do grupy wolontariuszy zaangażowanych w pomoc żółwiom morskim i podwodne porządki. 12-letnia Madison gra w chłopięcej drużynie koszykówki. Nie wyobraża sobie funkcjonowania w dziewczyńskim świecie, do momentu, kiedy otwierają się dla niej drzwi do uznanej sportowej szkoły – dziewczyna nie zamierza jednak zmieniać swojej osobowości. A uwielbiająca taniec, mieszkająca w Gruzji 10-letnia Tika organizuje specjalny taneczny pokaz z udziałem niepełnosprawnej młodzieży. I choć uczniowie mają z początku problem z układem, to Tika udowadnia im i sobie, że nie ma rzeczy niemożliwych.

Dokumenty w zestawie prezentowane z lektorem w kategorii wiekowej 9+: "Julieta i żółwie w plastikowej zupie", reż. Mirjam Marks, Holandia 2020; "Lekcje tańca", reż. Camilla Magid, Dania 2019; "Madison pomiędzy", reż. Ulla Søe, Dania 2020.

8. MFF Kino Dzieci rozpocznie się 25 września i potrwa w festiwalowych kinach do 3 października. Następnie od 7 do 24 października program dostępny będzie online.