W stulecie urodzin jednego z najważniejszych twórców w historii kina –
Ingmara Bergmana,
MFF Nowe Horyzonty przystąpił do międzynarodowego projektu Bergman100. W programie 18. edycji festiwalu (
26 lipca -
5 sierpnia) znajdzie się przegląd ośmiu filmów mistrza, wystawa i instalacja Instytutu Szwedzkiego oraz pokazy wielu filmowych niespodzianek poświęconych twórczości
Bergmana.
Po co nam dzisiaj
Ingmar Bergman (1918-2007) z jego niekwestionowaną wielkością, niepodważalnym geniuszem, jeszcze za życia zapewnionym miejscem w panteonie najważniejszych twórców kina? Może po to, by udowodnić, że do końca można kwestionować własną wielkość i odnaleźć siłę w opowiadaniu o tym, co najsłabsze, ułomne, najbardziej kruche. Przez całe twórcze życie kreślił na naszych oczach mapę własnego wnętrza, ekran traktując jako rodzaj konfesjonału. Nigdy nie brakowało mu odwagi mówienia w kinie o sprawach fundamentalnych: ambiwalentnym stosunku do wiary i Kościoła ("Bardziej wierzę w Bacha i Beethovena niż w Boga" - wyznał kiedyś), lęku przed śmiercią, poczuciu alienacji, absurdzie istnienia, skomplikowanych relacjach miłosnych i rodzinnych, o pożądaniu, szaleństwie, sztuce. I właśnie ta bezlitosna uczciwość w dzieleniu się z nami własnymi lękami, błędami, niedostatkami, słabościami i fobiami sprawia, że dzieła Ingmara Bergmana, które przypomnimy podczas Nowych Horyzontów, ani trochę się nie zestarzały.
FILMY W programie przeglądu znajdą się zrekonstruowane cyfrowo filmy:
"Wakacje z Moniką" (1953),
"Tam, gdzie rosną poziomki" (1957),
"Siódma pieczęć" (1957),
"Persona" (1966),
"Jajo węża" (1977),
"Jesienna sonata" (1978),
"Fanny i Aleksander" (1982) oraz
"Sarabanda" (2003). W ramach przeglądu zostaną zaprezentowane również najnowsze, niepokazywane jeszcze w Polsce, filmy dokumentalne poświęcone życiu i twórczości reżysera oraz współczesne filmy inspirowane kinem szwedzkiego mistrza (szczegóły wkrótce).
WYSTAWY Podczas festiwalu w Kinie Nowe Horyzonty pojawią się ekrany z interaktywną instalacją
"Ingmar Bergman 100" autorstwa Annmari Kastrup i Andersa Rabeniusa. Widzowie będą mogli obejrzeć 32 unikatowe klipy, między innymi fragmenty filmów, wywiady, materiały z planów zdjęciowych, cytaty z książek i artykułów. Autorzy instalacji zapowiadają, że będzie ona jednocześnie poważna i żartobliwa oraz odsłoni nieznaną twarz reżysera.
Wydarzeniem festiwalu będzie wystawa
"W stylu Bergmana: kino, moda, sztuka", która skoncentruje się na czterech filmach reżysera:
"Siódma pieczęć",
"Persona",
"Sceny z życia małżeńskiego" oraz
"Fanny i Aleksander" oraz wpływie, jaki
Bergman miał na współczesną modę i sztukę. Ten ikoniczny twórca, mimo że sam nigdy nie interesował się modą i ubierał w prosty sposób, stał się inspiracją dla wielu projektantów w Szwecji. Wystawa będzie zawierać liczne fotografie, fragmenty filmów, fotosy, plakaty, litografie oraz ubrania inspirowane kinem
Bergmana.