PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=724694}
7,8 159 876
ocen
7,8 10 1 159876
7,1 41
ocen krytyków
Wołyń
powrót do forum filmu Wołyń

Czy naprawdę trzeba jeszcze nakręcać tę spiralę nienawiści? Czy nasi przodkowie i przodkowie
Ukraińców nie zrobili już zbyt wiele w tej materii? Może najwyższa pora odciąć się od tej historii i
budować normalne, zdrowe relacje. Ja rozumiem, że to było okrucieństwo na niewyobrażalną
skalę, ale może warto zastanowić się, co do tego doprowadziło? Czy nie właśnie takie
wielowiekowe, wzajemne "szczucie"? Rząd Polski od setek lat gnębił mniejszości ukraińskie,
wcześniej kozackie. A że to od zawsze byli ludzie mentalnie dzicy, to odpłacali tak, jak umieli.
Takim filmem tylko wsadzimy kij w mrowisko a rezultatem nie będzie - jak wszyscy naiwnie
sądzą - zbiorowe katharsis polsko-ukraińskie, uroczyste bicie się w piersi, pamięć o
pomordowanych etc. Nafaszerujemy młode pokolenia, niestety niezbyt lotne umysłowo,
NIENAWIŚCIĄ. Przyjedzie później taki przypadkowy Ukrainiec do Polski i co najwyżej dostanie
wpier...ol od młodego polskiego "patrioty", któremu będzie się kojarzył tylko z przybijaniem dzieci
do drzewa. I odwrotnie. Ktoś musi kiedyś to zakończyć.

Fellor

Tylko rosjanie mordowali od pocisku kuli, a te zwierzęta ukraińskie mordowali gorzej niż wszystkie plemiona afrykańskie razem wziete.

film jest bardzo potrzebny, żeby pokazac oblicze tej faszystowskiej hołoty ukraińskiej, a społeczeństwo z niewiedzy o historii i swoich przodkach robi z nich przyjaciół.

ocenił(a) film na 7
Eskimos91

Mało wiesz człowieku, poczytaj np. o masakrze w Dobromilu, gdzie używano młotków lub o obrońcach Grodna podczas inwazji ZSRR w 1939 - Sowieci miażdżyli schwytanych czołgami, a dzieci przywiązywali do czołgów jako żywe tarcze.

Eskimos91

"Gorzej niż wszystkie plemiona afrykańskie razem wzięte". I znowu to samo, święte przekonanie, iż "nigdy, PRZENIGDY nikt inny nie zrobił czegoś takiego, tylko i wyłącznie bydło ukraińskie było stać na coś takiego"... blablabla. Nasz rodak Szela się kłania.

Fellor

ZSRR to nie Rosja, w Armii czerwonej i NKWD byli rowniez Ukraincy, Żydzi itd.

ocenił(a) film na 7
Al_Bundy

Rosja jest w prostej linii spadkobiercą ZSRR, to tak jak PRL to nie Polska... Chłopie zastanów się nad tym co piszesz... NKWD to radziecka organizacja nie ukraińska czy żydowska

Fellor

Rosja uznajac sie na bycie spadkobierca ZSRR myslala, ze to jest ok, bo wtedy mysleli, ze ZSRR bylo ok, aczkolwiek technicznie ZSRR z Rosja nie mialo wiele wspolnego.

W NKWD bylo wielu Zydow.

ocenił(a) film na 7
Al_Bundy

Technicznie Rosja to ZSRR, a precyzując Rosyjska Federacyjna Socjalistyczna Republika Radziecka to dzisiejsza Rosja. A przed RFSRR było Imperium Rosyjskie. Stolicą ZSRR była Moskwa. Ostatnim prezydentem ZSRR był Michaił Gorbaczow, który ustąpił ze stanowiska. Do wyborów na prezydenta RFSRR staną Borys Jelcyn. Po dogadaniu się z Ukrainą i Białorusią rozwiązali ZSRR. Jelcyn został prezydentem Federacji Rosyjskiej i otrzymał od Gorbaczowa walizkę z czerwonym guzikiem. Jego kariera trwała do 1999 roku kiedy schede po nim przejął Putin

W NKWD było wielu Żydów, ale Rosyjskich. Wiesz z ilu narodów składa się Rosja? W Rosji jest ponad 90 języków.

Fellor

RFSRR to byla czesc administracyjna...

Moskwa to najwieksze miasto ZSRR, nic dziwnego, ze stala sie stolica ZSRR..

Jakie znaczenie ma prezydent?

Rosja stala sie spadkobierca ZSRR ale zarowno ZSRR nie bylo Rosja jak i odwortnie.

CO z tego jakich Zydow, Zyd to Zyd.

Cywilizowana czesc Rosji sklada sie tylko z Rosjan...

ocenił(a) film na 7
Al_Bundy

Prezydent rządzi krajem czy to tworem ZSRR czy dziś Rosją.

ZSRR było Rosją z doklejonymi kilkoma państwami, wszystko co najważniejsze było w Rosji.

Żyd to Żyd? co to znaczy? Katolik to Katolik. Muzułmanin to Muzułmanin, Baptysta to Baptysta. Rosjanin pochodzenia Żydowskiego (lub czytający Torę) to jednak Rosjanin.

Fellor

W Rosji byla tylko stolica ZSRR i to nic dziwnego, w koncu najwieksza miasto to Moskwa...

Żydzi to Żydzi, to sam w sobie jest naród, nie religia jak bredza niektorzy.

ocenił(a) film na 7
Al_Bundy

Struktura narodowościowa/etniczna w ZSRR
Rosjanie 93 933 000 58,03%
Ukraińcy 26 421 000 16,3%
Białorusini 4 874 000 2,8%
Uzbecy 4 551 000 2,7%
Tatarzy 3 798 000 2,2%
Kazachowie 2 862 000 1,76%
Żydzi 2 669 000 1,6%
Gruzini 2 008 000 1,2%
Ormianie 1 969 000 1,2%
Niemcy 1 152 000 0,7%
Polacy 636 000 0,39%

Nie sądzisz chyba, że Rosjanie za ZSRR byli zakładnikami np. Białorusi?

Fellor

Nie, ale jakies to ma znaczenie? Dla komuchow narodowosc nie miala specjlanie duzego znaczenia.

Fellor

I to i to mordercy, tyle że ruscy nie przecinali kobiet piłą, nie wyrywali flaków dzieciom i nie przybijali do drzew

ocenił(a) film na 10
Fellor

Pełna zgoda ten kto ma flagę Donieckiej Republiki ludowej na awatarze, nie ma moralnego prawa wypowiadać się na temat sytuacji na Ukrainie.

ocenił(a) film na 1

Szanownego Pana braci Mongołow też nikt przyzwoity normalnym narodem nie nazwie.

pozdrawiam serdecznie

użytkownik usunięty
HRA

ależ Mongołowie są nacją bardzo inteligentną i o wspaniałej historii, zachęcam do powtórzenia podstawówki

Miłego dnia

ocenił(a) film na 1

Szanownego Pana inteligencja na poziomie muchy plujki i bolszewicka mentalność jak u Pawki Morozowa nie pozostawia wątpliwości, że zwyczajowo juz Pan kłamie

Pozdrawiam serdecznie Pana i miot Pana mongolski.

użytkownik usunięty
HRA

Drogi antagonisto o nieuzasadnionym rozbuchanym ego godnym Ernsta Röhma
to, że potrafię to napisać świadczy, że moja inteligencja jest na znacznie lepszym poziomie niż intelekt muchy plujki - Twoje obelgi są nieuzasadnione i głupie, poproś mamę, może coś lepszego wymyśli
tak się składa, że Twoja inteligencja na poziomie Homo sovieticus wskazuje na bolszewicką mentalność - dlaczego więc obrażasz mongolskich towarzyszy, którzy wojowali ramię w ramię z Twoim dziadkiem z japońskimi burżujami ?

Życzę zdrowia Tobie i Twoim donieckim towarzyszom

Dopóki Ukraińcy będą czcili tę rezuńską hordę i symbole z nią związane (zresztą nawet w naszym kraju, co już zakrawa na prowokację) temat w żadnym razie zamknięty nie będzie.
Poza tym niby kto i co "zbyt wiele zrobił w tej materii"?

użytkownik usunięty
jan_niezbedny0

Ale czy po obejrzeniu filmu oni przestaną czcić bandytów? Smarzowski tylko sprowokuje jeszcze większą agresję. Pamiętajmy, że Ukraińcy to naród, bądź co bądź, prymitywny. My mentalnie, dzięki kontaktom z zachodem, jesteśmy lata przed nimi. Nie chcę tu wchodzić w jakieś historyczne dywagacje, niemniej uważam, że w dużej mierze sami "wyhodowaliśmy" sobie takich sąsiadów. A z nimi jest jak z psem - puka się go patykiem w nos, to w końcu ugryzie. Rozumiem, że ofiary rzezi wymagają pamięci i trudno przemilczeć pewne sprawy, ale teraz, w obliczu sytuacji na wschodzie, przywołanie tego wielce drażliwego tematu będzie strzałem w stopę.

Jednych na pewno sprowokuje - ale to z reguły takich, których prowokować nawet nie trzeba.

Innym może da do myślenia.

A ja sądzę, że ten film jednak może pomóc sprawie, w znaczeniu "Naświetlić co i jak". W angielskim internecie roi się od propagandy, jakoby Ukraińcy DZISIAJ robili ludobójstwo na ludności z terenów separatystycznych, więc niby dlatego się buntują...To się robi nawet wśród młodych na deviantarcie... Bądź, co bądź, większość przeciętnych obywateli z zachodu nie ma pewnie nawet pojęcia, gdzie ta cała Ukraina w ogóle jest, więc są podatni na prorosyjską propagandę, będącą w tak mistrzowskiej, eleganckiej formie (prace z deviantartu są tym po prostu przesiąknięte). Przydałoby się naświetlić fakt, że jak już jakaś rzeź była, to w czasach II wojny. To niejako otrzeźwi sprawę i obnaży rosyjskie manipulatorstwo.

Zgaduję, że pewnie mnóstwo osób odruchowo mnie za ten powyższy tekst zjedzie, że niby mam automatycznie nienawidzić Ukraińców i to mój polski obowiązek... napisałem tylko, że Rosja sprawę w pełni świadomie, niesamowicie przeinacza. Proszę więc asekuracyjnie, by czytać ze zrozumieniem.

ocenił(a) film na 7

Muszą obejrzeć i świat też musi to zobaczyć, to bardzo ważny film. Nie byłoby tych anty Ukraińskich wypowiedzi gdyby Ukraińcy przyznali się do ludobójstwa na Polakach, a nie do akcji odwetowych na atakujących ich Polaków. Dziś są głosy, że od wieków byliśmy okupantem Ukrainy, a zaborców można mordować. Młodzi Ukraińcy słyszą tylko propagandę środowisk nacjonalistycznych na temat Wołynia, niech dowiedzą się prawdy. Nawet Ukraińska wikipedia jest przekłamana.

Zabawne, że paszkwil Pasikowskiego oparty na bajkach Grossa jest potrzebny, a film oparty na faktach już nie. Rozumiem, że w mordowaniu Polaków nie ma nic złego. Może mamy jeszcze wspierać neonazistów na Ukrainie, bo jankesi tak sobie wymyślili, zaś "nasz" rząd wchodzi im w tyłek bez wazeliny? Ten film jest niezbędny. Prawda was wyzwoli, jak mawiał wielki Polak Jan Paweł II. Stosunków z Ukrainą nie można budować na kłamstwach. Nie można też przymykać oka na nazizm banderowski. Czy na stawianie pomników Hitlerowi patrzylibyśmy przez palce? W czym lepsi od Hitlera są upowscy bandyci?

Czarny_Baron

Z filmami masz racje, ale co do Ukrainy teraz to jest to złożony temat

Coś mi tu śmierdzi ruskami z Kaliningradu...Po co film o Wołyniu ?? A po co Nam film o Katyniu, po jaką cholerę Nam pamięć o tym, wszak ruska agentura może napisać o nakręcaniu spirali nienawiści ! Ruska agentura zaszachowała ponoć "Polski" rząd do tego stopnia, że obraz wieńczący największą wiktorię w 1000-letniej historii Polski trzyma...w piwnicy - ponoć by nie nakręcać spirali nienawiści - ulubionej kwestii ruskiej agentury na Polskich forach.

"Ja rozumiem, że to było okrucieństwo na niewyobrażalną skalę, ale może warto zastanowić się, co do tego doprowadziło?" - zapewne XVII wieczne nabijanie na pal Wiśniowieckiego, mija 300 lat a Ukraińcy sierpami wyrzynają nienarodzone dzieci - cóż, nie wiem co do tego doprowadziło, być może fakt że przestali być ludźmi, a stali się zwierzętami, bo nie uwierzę że ludźmi byli siepacze przybijający dzieci za dolną szczękę do stołu gwoździami !

"Rząd Polski od setek lat gnębił mniejszości ukraińskie" - wymień choćby jedną zgnębioną "mniejszość".

Ogólnie mam wrażenie że nie wiesz kompletnie o czym piszesz - brak rozliczenia się z tym ludobójstwem powoduje ciągłe niesnaski - kaprys nemezis - banderowskie zwierzę skazane na karę śmierci za mordy w UPA - OUN ma syna, który dzięki takim ludziom jak herr Tusk zostaje nie dosyć że posłem - dostaje się do komisji do spraw mniejszości etnicznych, która żąda przeprosin od Polski - przeprosin za akcję Z.S.R.R. polegającą na wytrzebieniu a potem wysiedleniu Rusinów z Małopolski Wschodniej...co robi Polska ?? Uznaje że Wołyń to wypadek, a wkrótce rozpocznie się akcja "przepraszam za stalina, za to że wysiedlił z lepianek do pałacy Łemków i Ukraińców".

użytkownik usunięty

Ten film jest bardzo potrzebny, bo czym byłby człowiek bez pamięci historycznej? Niestety, ale dzisiejsi Polacy nie pamiętają zbrodni na Wołyniu, które były chyba najbardziej krwawą masakrą w historii naszego kraju (nie słyszałam o gorszych i straszliwszych śmierciach niż te, które spotkały Polaków tam mieszkających). Problem banderyzmu jest wciąż widoczny. oszukaj sobie w internecie wypowiedzi pewnych osób mieszkających na Kresach, zwłaszcza we Lwowie, ewentualnie pojedź tam. Uwierz mi, ja sama się przekonałam, co tam się dzieje i człowieka aż strach bierze. Straszne jest w końcu, że na historycznie naszych terenach dzieją się takie rzeczy. Poza tym należy liczyć się z tym, że w związku z obecną sytuacją Ukraina może się rozpaść, a wtedy jest wielka szansa, by odzyskać chociażby Lwów. Zresztą, możliwe że w wypadku rozpadu tego kraju ziemie zostaną nam przyznane bez zapytania, bo w końcu nie sposób wyobrazić sobie je gdzie indziej niż u nas. Ale to już pomińmy. Ja, niestety, nie popieram Ukraińców. Moja rodzina ma wielkie "doświadczenie" z Kresami i po tym wszystkim nie mogłabym zaufać temu narodowi, zwłaszcza że na zachodzie kraju wciąż jest wielu ludzi popierających banderowców. Jasne jest, że jest także wielu normalnych i dobrych Ukraińców, jednak niesprawiedliwe byłoby dobicie tematu rzezi wołyńskiej. Ofiary tego strasznego ludobójstwa na to zasługują i ja myślę, że ta sprawa już nie może więcej czekać i być przemilczana - to, co stało się na Wołyniu musi wyjść na jaw.

A teraz powiedz wraz z cytatami ew. link do wypowiedzi kto na Zachodzie popiera bandero
wców?
Aż dziwi bierze, że w Polsce retoryka Putina ma swoich odbiorców, którzy to powtarzają...

rfurman

Jeżeli przyjąć, że Poroszenko sławiący bandytów z upa (w końcu po coś uczynił świętem państwowym dzień powstania tej zgrai śmierdzieli, tzw. Dzień Obrońcy Ukrainy, obchodzony 14 października w rocznicę formalnego utworzenia ukraińskiej powstańczej armii w 1942 roku) jest poniekąd neobanderowcem albo przynajmniej apologetą zbrodniarzy to wspiera go cały tzw. "cywilizowany zachód" w tym nasz kraj... taki piękny...

mynio5

To jest nadużycie. Poroszenko oficjalnie nie popiera banderowców. 14.11.2014 na Ukrainie jest święto Opieki Matki Boskiej (Pokrowa - po Polsku Ochrona, Obrona). W 1999 r. prezydent Ukrainy Łeonid Kuczma ogłosił Dniem Ukraińskiego Kozactwa. Oficjalnie nikt nie potwierdza związków z Banderą dlatego twoja wypowiedź jest nadużyciem.
Zresztą poglądy Poroszenki jak i Majdanowców są dalekie od faszystowskiej retoryki Bandery i neobanderowców.
Majdan powstał bo ludzie chcieli być wolni i chcieli żyć jak chociażby w Polsce, chcieli do Unii Europejskiej - to był kluczowy argument.
Przypomnę, że poglądy neobanderowców są antyunijne i sprzeczne z zachodnimi wartościami. To jest kluczowa rzecz o której należy pamiętać.

rfurman

Jeżeli moja wypowiedź jest nadużyciem, to Twoja jest szczytem naiwności. Nie trzeba być geniuszem żeby zobaczyć na jakich fundamentach pseudopaństwo ukraińskie buduje swoją tożsamość narodową. Jaki Ukraina ma etos? Jakich ma bohaterów? Z jakich wydarzeń z przeszłości może być dumna? Po wykluczeniu przestępców i zwykłych bandytów, którzy od wieków wszczynali na polskich kresach krwawe bunty praktycznie nic nie pozostaje. Nie łudź się, że taki np. Chmielnicki walczył o wolność ludu ukraińskiego :))))))) Właśnie dlatego w państwie obecnie znanym jako Ukraina rozszerza się kult faszystowskiej upa. Dla nich najgorsi mordercy są największymi bohaterami. Cóż za marne państwo. To że pielęgnowanie tradycji neonazistowskich nie doczekało się jeszcze oficjalnych dekretów państwowych to tylko kwestia czasu. Zresztą czemu na Ukrainie nie zakazano gloryfikacji zbrodniarzy z upa?? Czemu stoją tam ich pomniki? Czemu ulice noszą ich imiona? Przykłady można by mnożyć. Pięknym widokiem są defilady pseudokombatatów z tych bandyckich formacji. To tak jakby w RFN byli członkowie załóg obozów koncentracyjnych urządzali sobie manifestacje z hitlerowskimi flagami.
P.s. Jakbyś nie wiedział to majdan powstał bo jedna ekipa chciała zastąpić przy korycie drugą ekipę. Biedacy nie przypuszczali jednak, że mogą doprowadzić do wojny... Żadnych wzniosłych ideałów, tylko pieniądze, DUŻE pieniądze.

mynio5

Tak samo Rosja nic innego, Pomniki, ulice Stalina, Lenina. Ostatnio nawet wymyślili żeby Pettersburg zwał się Stalingradem...
ZSRR 2.0 i podobne projekty to nic jak gloryfikowanie bandyckiego reżimu mającego na sumieniu miliony istnień.
Co do twojej wypowiedzi to przypomnę, że prawy sektor nie rozpoczął majdanu, oni przyszli jak były zadymy - tam się czują najlepiej, tam mogą coś ugrać.

rfurman

Generalnie my tu o Ukrainie, a nie o Rosji, której zresztą bardzo nie lubię. Trzeba im jednak oddać, że chociażby taki Jelcyn przeprosił za Katyń. Próżno szukać chociażby podobnego gestu po stronie ukraińskiej. Nigdzie nie napisałem, że Prawy Sektor rozpoczął majdan.

mynio5

Dziś Kaczyński zapowiedział na 13 grudnia manifestacje z powodu zafałszowania wyborów, chce robić 2 Majdan w Polsce? Chory człowiek...
Jelcyn może i za Katyń przeprosił, ale Katyń to kropla w morzu morderstw dokonanych na Polakach przez Sowietów. Zresztą do dziś twierdzą, że nie było to ludobójstwo.

rfurman

Co ma Kaczyński do Ukrainy? Oprócz tego, że bezmyślnie popierał zamieszki na majdanie. Poza tym żeby wiedzieć, że w Polsce źle się dzieje nie trzeba być w cale Kaczyńskim.
Nie ma sensu ważenie na szali, która ze zbrodni na narodzie polskim była większa. Z łatwością można jednak zauważyć, że działania ukrainców były na pewno najokrutniejsze. Tak gwoli sprawiedliwości mordowali oni Polaków przynajmniej od początków XVII w - z tymże wtedy nikt jeszcze o nazwie "Ukrainiec" nawet nie myślał.
Jeżeli chodzi o sowietów to mordowali naszych rodaków dopiero po rewolucji bolszewickiej, czyli stosunkowo krótko. No i co by nie mówić wśród tzw. sowietów byli też ukraińcy.

mynio5

Stosujesz w swej retoryce świadome przeinaczenia: po rebeliach kozackich wszystko ustało i do momentu, gdy otrzymanie austriackiej autonomii uczciliśmy niejaką polonizacją, żadnych problemów nie było. Już nawet pomijając fakt, że przecież to byli Kozacy ("zruszczeni polscy imigranci"), a nie Ukraińcy. Twoja wypowiedź zaś fałszywie sugeruje, jakoby antypolskie nastroje były od XVII wieku zjawiskiem ciągłym i nieprzerwanym. Co się zaś tyczy Rosji, zbrodnie dopiero od czasów Sowietów? A np. rzeź Pragi?

Znowu wałkujemy XVII wiek... Zdziwiłbyś się, co wyprawiały w odwecie wojska koronne w latach 1651-1654. O zbrodniach Wiśniowieckiego można mówić "To przecież było wieki temu, czepianie się tego jest nienormalne", ale w drugą stronę już nie?

"wśród tzw. sowietów byli też ukraińcy"
A także niejaki Feliks Dzierżyński.

Ketosz

"Kozacy ("zruszczeni polscy imigranci"), a nie Ukraińcy. " - ciekawe stwierdzenie, chociaż bardziej śmieszne. Kozacy, jak słusznie zauważyłeś "polscy imigranci" (w większości zwykli pospolici przestępcy, którzy jako banici uciekali z Korony i Litwy na Dzikie Pola) byli mieszkańcami Ukrainy, czyli krainy geograficznej oznaczającej polskie kresy południowo-wschodnie. Byli więc Ukraińcami. Nie było wtedy żadnego narodu ani tym bardziej państwa ukraińskiego. Co jest dopiero wymysłem schyłku XIX w.

Czytanie ze zrozumieniem się kłania. Pan rfurman odnosił się do zbrodni sowietów, więc albo nie rozumiesz pojęcia "sowiet" albo mówisz o jakiejś innej rzezi Pragi niż ta z 1794r. Z sowietami mamy do czynienia dopiero po rewolucji bolszewickiej. Słusznie wymieniłeś Dzierżyńskiego, ale znowu nie doczytałaś, że ja nie zamknąłem katalogu nacji kryjących się pod pojęciem "sowieci".

W żadnym wypadku nie mam zamiaru wybielać postępowania carskiej Rosji wobec I RP i dalej podczas zaborów. Nie mam też zamiaru roztrząsać co jest gorszą karą: wywózka całej rodziny na Sybir, czy wymordowanie całej rodziny siekierami przez sąsiadów.

Nie zdziwiłbym się co wyprawiały wojska koronne w odwecie podczas buntu Chmielnickiego bo wiem. Jak ładnie podkreśliłeś w odwecie... Może rozwiniesz za co ten odwet był. Chyba, że poprawność polityczna nie pozwala. Z tego co wiadomo Wiśniowiecki stosował ogólnie przyjęte kary dla buntowników, które niczym nie odbiegały od realiów wojny prowadzonej na kresach I RP i na pewno nie były bardziej drastyczne niż działania kozaków. Pewnie niewygodnym faktem jest też to, że Wiśniowiecki w zasadzie nie był Polakiem... a właśnie Ukraińcem i to ruskiego pochodzenia. O takich duperelach jak zdrada własnego państwa przez kozaków już nawet nie warto pisać.

mynio5

Mówiąc o sowietach mam na myśli przodków jak i potomków - dzisiaj to Rosjanie.
- "wywózka całej rodziny na Sybir, czy wymordowanie całej rodziny siekierami przez sąsiadów"
Ilu Polaków zmarło podczas tych wywózek?

rfurman

I znów pytanie co lepsze: zemrzeć podczas wywózki, czy być zarąbanym siekierą? Czemu chcesz licytować kto był większym oprawcą Polaków? Czy byli to Rosjanie, czy obecni Ukraińcy? Nie tego dotyczy ta rozmowa. Nie da się wybielić ukraińskich bandytów wskazując, że byli od nich gorsi...

mynio5

nikt nie wybiela jednych ani drugich, ale jeżeli coś piszesz to pisz na poważnie, a nie z nutą jednostronności - np. pisząc o wywózkach jakby to była wycieczka, a budowa dróg i linii kolejowych przy Syberyjskich mrozach to sportowy trening. Napisz ilu Polaków zginęło z wycieńczenia, zamarznięcia czy po prostu w wyniku zabójstw na tych wycieczkach.
"żołnierzy polskich wziętych do niewoli w 1939 roku pod Grodnem i Wilnem sowieckie dowództwo poleciło uśmiercać poprzez miażdżenie ich pod gąsienicami czołgów" Jak już tak porównujesz to co byś wolał być rozjechany przez czołg czy zarżnięty siekierą? Chyba bezsensowne jest porównywanie tu czegokolwiek. Jedna i druga strona to byli zbrodniarze.
Btw. Zsyłki na Sybir Polaków odbywały się już od XVI w.

rfurman

Ile tysięcy Polaków zostało zmiażdżonych przez te czołgowe gąsienice? Przypuszczam, że podobna ilość co żołnierzy września wymordowanych na kresach przez swoich współobywateli ukraińskich gdy wracali po kampanii wrześniowej.
Poza tym ja NIGDZIE nie napisałem co było gorsze. Nie zamierzam oceniać czegoś czego chociaż pobocznie osobiście nie doświadczyłem. Tak jak napisałem wyżej: nie wybielaj Ukraińców tylko dlatego, że Rosjanie mają być od nich gorsi. Obie nacje są siebie warte. Tylko, że Ukraińców nie stać na żadną skruchę i refleksje. Przydałoby się chociaż skromne "przepraszam" wypowiedziane przed laty przez Jelcyna.
Btw. Pierwsze bunty kozaków, protoplastów obecnych Ukraińców, miały miejsce już w XVI w, tylko to co zmienia w naszej dyskusji?

Masz poważny problem w tym, że starasz się relatywizować zbrodnie Ukraińców i ich przodków podkreślając za to zbrodnie Rosjan/Sowietów/Moskali czy kogo tam jeszcze w Moskwie usadowisz. Ja nie mam z tym żadnego problemu jednych i drugich na równi osądzam jako wrogów Polski i Polaków, którzy na przestrzeni wieków źle życzyli państwu polskiemu. Kto ilu Polaków i w bardziej brutalny sposób wymordował pozostawiam "księgowym" niech podliczą słupki, ale nie łudź się działalność Ukraińców i ich poprzedników nie jest na pewno "kroplą w morzu" działalności rosyjskiej.


mynio5

Nikogo nie wybielam, bo żadnych zbrodni wybielić się nie da. pokazuje tylko, że ty starasz się wybielać Rosjan, którzy są odpowiedzialni za x razy więcej Polskich ofiar niż ukraińcy. To, że Jelcyn za coś przeprosił to nie znaczy, że tego nie było.

rfurman

Nie wmawiaj mi, że chce wybielić Rosjan, bo najzwyczajniej mijasz się z prawdą.

mynio5

oby tak było...

mynio5

No właśnie, jak ładnie ująłeś, realia wojny: to czego ty się właściwie czepiasz? Uparcie próbujesz podpiąć pod Banderę, co po prostu cuchnie stronniczością.

Ketosz

Co próbuje podpiąć pod Banderę?

mynio5

To na poważnie? Piszesz od kilku postów o banderowcach na Ukrainie, po czym dodajesz, że tak właściwie ponoć mordowali nas już od XVII wieku.

Ketosz

Nie wiedziałem, że nie pojmiesz pewnych skrótów myślowych. Banderowcy jak i obecnie neobanderowcy licznie czerpią z "tradycji" kozackich w rezaniu lachów. Wyczyny Chmielnickiego i jemu podobnych zbirów są podstawą ich plugawej tożsamości narodowej. Oczywisty jest fakt, że ukraińscy faszyści nie zostali przysłani z kosmosu nagle w latach 30tych XXw. Ich szowinistyczne idee dojrzewały tam przez wieki, co jakiś czas objawiając się masowymi rzeziami elementów obcych (wg. nich samych) na polskich kresach południowo-wschodnich. Dopiero w 20leciu międzywojennym zaczęły przyjmować postać tzw. banderyzmu.

mynio5

Tu jak dla mnie wymyślasz na poczekaniu. W tamtym poście ewidentnie porównywałeś "rozległe czasowo zbrodnie ukraińskie" z ponoć krótkimi rosyjskimi/sowieckimi.

Ketosz

Źle interpretujesz lub nie rozumiesz tego co pisze. Jeżeli gdzieś napisałem nieprawdę wskaż konkretny cytat.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones