PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=525620}
7,1 106 688
ocen
7,1 10 1 106688
6,4 25
ocen krytyków
W ciemności
powrót do forum filmu W ciemności

Chodzi mi oczywiście o Leopolda. Może i był łasy na pieniądze, może chciał zarobić, ale to nie zmienai faktu, że poświęcił życie i rodzinę dla tych ludzi. Nie chcę poruszać tutaj filmu, czy był dobry, czy nie, bo on miał przede wszystkim pokazać kolejny raz cierpienia ludzi tamtego okresu. Straszne rzeczy się wtedy działy i jak widzę teraz rozpieszczone dzieci z iPodami,Fonami,tabletami to mi przykro -> gdzie ten świat zmierza ?
Co do Leopolda - po tym jak się dowiedziałem, że zginąl ratując córkę, zastanowiłem się, dlaczego ... Zrobił tyle dobrego, a zginął (również jako bohater) tak szybko, w głupi sposób ... Bardzo mnie to uderzyło. Zaledwie kilka dni/miesięcy po uratowaniu Żydów ...

ocenił(a) film na 8
Hastia

O ile mi wiadomo żył dwa lata po zakończeniu akcji w lwowskim kanale (ponad rok od zakończenia wojny). Zginął tak jak podano w filmie, ale w 1946 roku w Gliwicach, do których przeniósł się w ramach repatriacji i tam jest jego mogiła. Prawdą jest, że w jednej zagranicznej publikacji pojawiła się data z filmu, ale polskie źródła mówią co innego, a filmowcy tego nie zweryfikowali. To oczywiście nie umniejsza tego dramatu.
Film, mimo że oparty na prawdziwych wydarzeniach, mija się z faktami w wielu miejscach. Pierwowzór filmowego Szczepka na przykład żył w Gliwicach bodaj do siedemdziesiątki i także został Sprawiedliwym wśród Narodów Świata.

ocenił(a) film na 8
RoG77

Wyczytałem, że notatki urzędowe mówią o ul. Częstochowskiej w Gliwicach, rodzina mówiła o ul. Wieczorka (różnica 1,5km) i nie wiadomo skąd taka różnica w informacjach o miejscu śmierci Sochy. Przeczytałem także, że Socha z rodziną do Gliwic uciekał - nie wiem co jest prawdą, ale na pewno Gliwice po wojnie były jego domem i założył tam restaurację.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones