W początkowych scenach filmu, gdy Riedel pluje z dachu na auto swojego ojca trafia w przednią szybę. Jednak po zmianie ujęcia, gdy ojciec odjeżdża, oplute miejsce w dziwny sposób zmienia położenie.
Zdjęcia do filmu realizowano w Warszawie, Katowicach, Tychach, Świętochłowicach, Nieporęcie oraz Zabrzu (Polska).
Film kręcono w październiku 2004 roku.
Tomasz Kot przygotowywał się do roli Ryśka mieszkając w Tychach, dzięki gościnności żony Riedla, w tym samym mieszkaniu, w którym rozgrywał się cały dramat. Pojechał także z Dżemem w trasę koncertową. Aby poznać sposób życia i klimaty panujące między narkomanami współpracował z krakowskim Monarem.
Prapremiera plenerowa filmu "Skazany na bluesa" odbyła się na Tyskim Festiwalu Muzycznym im. Ryśka Riedla "Ku przestrodze", 30 lipca 2005 roku o godzinie 22:30.
Jan Kidawa-Błoński poza reżyserią i współautorstwem scenariusza oraz produkcji jest także pomysłodawcą koncepcji muzycznej filmu.
Zdjęcia były realizowane przez 26 dni.
Film jest laureatem ''Złotego Klakiera'' nagrody Radia Gdańsk, dla filmu najdłużej oklaskiwanego przez publiczność. Owacja trwała 3 minuty i 28 sekund.
Film był kręcony już w 2003 roku, lecz kiedy jego ówczesny koproducent Henryk M. został zatrzymany przez ABW, po pierwszym dniu zdjęciowym z powodu braku wystarczających funduszy trzeba było zawiesić dalszą realizację filmu.
Premiera filmu planowana była na 10 rocznicę śmierci Ryśka Riedla.
Wykonując sceny muzyczne, Tomasz Kot nie śpiewa, lecz tylko markuje ustami. Prawdziwa interpretacja muzyczna to śpiew Ryszarda Riedla wpleciona systemem komputerowym.
Tytuł filmu nie jest przypadkowy. Nazwa ''Skazany na bluesa'' to tytuł jednej z piosenek Dżemu w oparciu o tekst napisany przez Ryszarda Riedla, który zadedykował tę piosenkę swojemu przyjacielowi, który zmarł po przedawkowaniu narkotyków.
Reżyser filmu Jan Kidawa - Błoński odbierał nagrodę ''Złotego Klakiera'' za najdłużej oklaskiwany filmu XXX FPFF... na korytarzu po zakończeniu ceremonii.
Film stał się najpopularniejszą rodzimą produkcją filmową 2005 roku gromadząc 188 tysięcy widzów w kinach.
Przygotowania do realizacji filmu trwały 4 lata.