Przy obsadzaniu roli profesora Moriarty, brani pod uwagę byli: Brad Pitt, Daniel Day-Lewis, Sean Penn, Javier Bardem oraz Gary Oldman.
Penelope Cruz, Virginie Ledoyen, Marion Cotillard, Juliette Binoche, Sophie Marceau, Audrey Tautou, Eva Green oraz Cecile De France były brane pod uwagę przy obsadzaniu roli Sim.
Akcja filmu dzieje się w 1891 roku. Samochody pojawiły się dopiero w 1895 roku i było ich tylko kilka sztuk na całym świecie.
Akcja filmu dzieje się w 1891 roku. Holmes w jednej scenie podmienia nabój w karabinie na pomadkę w sztyfcie. Jest to niemożliwe, ponieważ pomadki w sztyfcie pojawiły się dopiero w 1915 roku.
Akcja filmu dzieje się w 1891 roku. Pierwsze pistolety samopowtarzalne, przeznaczone do masowej produkcji, pojawiły się w 1893 roku. Był to typ C-93 z zakładów Maxim, taki sam jak używane w filmie.
Holmes śledząc podróż Profesora Moriarty po Europie wspomina o Oslo. Jednak w 1891 roku miasto to nazywało się Kristiania. Nazwę Oslo stosuje się dopiero od około 1925 roku.
Podobnie jak w pierwszym filmie, zostało użyte słowo "kosiarz". Tym razem przez Profesora Moriarty podczas przewidywania walki Holmesa. Jednak pierwsze odnotowane użycie tego terminu datuje się na 1906 rok w Państwowej Policyjnej Gazecie.
W fabryce amunicji Pułkownik Moran oferuje Holmesowi pistolet Mauser C96. Jednak pierwszą produkcję tej broni datuje się na 1896 rok, a akcja filmu rozgrywa się w 1891 roku.
Kiedy Holmes i Moriarty grają w szachy, Profesor James mówi: "Twój zegar tyka, może przypomnieć Ci, że to są błyskawiczne szachy". Zwrot "błyskawiczne szachy" po raz pierwszy został użyty w 1942 roku, czyli 51 lat po wydarzeniach w filmie.
Podczas sceny w herbaciarni widać na talerzach różnokolorowe makaroniki. Jednak ten typ makaroników został wynaleziony dopiero na początku XX wieku.
W biurze z telegrafem słowo "Telegraphen" na ścianie pisze się przez "ph", a na drzwiach przez "f". We współczesnym języku niemieckim obie formy są poprawne, ale w XIX wieku można było się spotkać tylko z tą pierwszą.
Podczas sceny tańca w zamku para tańczy walca wiedeńskiego, jednak wyraźnie widać, że nie tańczy go do muzyki słyszanej w tle.
Kiedy Holmes wchodzi do biura Profesora Moriarty, można zauważyć szachownicę z wszystkimi pionkami ułożonymi tak, jakby gra za chwilę miała się rozpocząć. Nie wszystkie figury są we właściwej pozycji-biały król powinien zamienić się miejscami z białą królową.
Watson opowiada historię pisząc ją na maszynie do pisania, która jest pokazana na początku i na końcu filmu. Używa on modelu Underwood nr 5, jednak nie istniał on w 1891 roku. Nawet pierwszy model tej maszyny nie został wynaleziony do tego roku.
Watson, aby wejść do biura telegraficznego, kopie w z impetem w drzwi. Jednak kiedy wychodzi drzwi te są w nienaruszonym stanie i zamyka je z głośnym kliknięciem.
Kiedy w niemieckim pociągu Watson myśli, że Holmes umiera, stara się mu pomóc udzielając resuscytacji krążeniowo-oddechowej (tzw. sztucznego oddychania). Jednak taki sposób ratowania życia został wynaleziony dopiero w 1924 roku, a akcja filmu toczy się w 1891 roku.
Podczas ucieczki w lesie, Watson zostaje ranny przez kulę po prawej stronie, jednak w późniejszej scenie w pociągu, rana znajduje się po lewej stronie.
Podczas finałowej sceny tanecznej grana jest II Suita Jazzowa Szostakowicza. Jednak utwór ten został napisany dopiero w 1938 roku.
Kiedy Moriarty i Holmes grają na końcu w szachy, Profesor James wykonuje roszadę tuż po tym, jak Sherlock go szachował. Jednak nie wolno wykonywać roszady w momencie, kiedy król jest szachowany.
Kiedy Holmes i inni uciekają z fabryki wojennej, zostają zaatakowani przez moździerz (rodzaj prostego działa strzelającego pod stromym kątem). Jednak model broni, jaki został pokazany w filmie, wynaleziono dopiero podczas wojny rosyjsko-japońskiej w 1904-1905 roku.
W filmie pokazano jak Profesor Moriarty odsłuchuje nagrań z 12-calowych płyt gramofonowych w jego biurze oraz w fabryce zbrojeniowej. Jednak takich nie wynaleziono do 1903 roku.
Granica między Francją a Niemcami to rolnicze równiny i niskie zalesione wzgórza. Nie ma tam żadnych gór, wbrew temu, co zostało pokazane w filmie.
Pistolet Mauser C-96 o pojemności 10 nabojów tak naprawdę posiada magazynek stały i jest ładowany od góry pojedynczymi nabojami lub z 10 nabojowej łódki, a nie magazynkiem wymiennym od spodu, jak zostało to pokazane w filmie.
W 1891 roku, kiedy dzieje się akcja filmu, obowiązywał jeszcze na terenie Anglii tzw. Red Flag Act, więc ograniczenie prędkości wynosiło 2 mile na godzinę, toteż przed samochodem musiałby biec człowiek z czerwoną chorągiewką, tak się jednak nie dzieje.
Film był kręcony w Londynie, Farnham, Chatham, Didcot, Borehamwood (Anglia, Wielka Brytania), Strasburgu (Francja) oraz w Triengen (Szwajcaria).
Zdjęcia do filmu rozpoczęły się w październiku 2010 roku.