PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=545891}

Selma

6,7 16 tys. ocen
6,7 10 1 16195
6,2 23 krytyków
Selma
powrót do forum filmu Selma

Ta historia zaczęła się w czasach niewolnictwa, gdy Murzyni walczyli o wolność...Mahalia Jackson i jej czarny, smętny, mroczny blues pobrzmiewa...Nina Simone kapłana duszy będzie walczyć najskuteczniejszą bronią - jazz.
Rosa Parks, szwaczka wracająca z pracy 1 grudnia 1955 (stan Alabama Montgomery) wsiada do autobusu i odmawia białemu mężczyźnie ustąpienia miejsca w stanie, zostaje aresztowana. Rok 1955-56 to bojkotowanie transportu miejskiego na czele której stanął King, strategia biernego oporu przeciwko segregacji rasowej.
Przełomem walki z segregacją rasową był Marsz na Waszyngton 28 sierpnia 1963 roku w którym uczestniczyło około 250000 demonstrantów głównie Afroamerykańskich(wśród znani aktorzy Charlton Heston, Sidney Poitier czy Marlon Brando, pisarz James Baldwin, przed zgromadzonymi tłumami wystąpili m.in. Joan Baez i Bob Dylan) kończy się pod Pomnikiem Lincolna.
I HAVE A DREAM pada w czasie tej demonstracji pokojowej i staje się mottem wszystkich ludzi, którzy marzą i chcą to w czyn zamienić, walka staje się walką, walka oporu biernego ale jakże skuteczna.
Rok 1963 to tez wybuch bomby w kościele Baptystów i zabicie czterech afroamerykańskich dziewczynek.
Ava DuVernay wprowadza nas w momencie, gdy Martin Luther King przygotowuje się do odbioru Pokojowej Nagrody Nobla w 1964 roku, ten to również ogłoszenie Człowiek Roku 1963 wg magazynu "Time".
Kontynuacja Marszu na Waszyngton rozpoczyna się w Selmie i kroczy do Montgomery, stolicy Alabamy...
Annie Lee Cooper (Oprah Winfrey) idzie do urzędu i składa formularz do prawa głosowania, upokorzona otrzymuje odmowę z powodu koloru skóry.
Jammie Lee Jackson w trakcie pokojowej demonstracji został zaatakowany przez policję, zmarł 26 lutego 1965 i jest inspiracją do Marszu do Montgomery.
Dwa marsze do Montgomery okupione "krwawą niedzielą", pobiciami, gazem...mną wstrząsnęła scena młody Afroamerykanin ucieka w trakcie ataków policji , nadjeżdża policjant na koniu i pejczem bije młodego człowieka, scena nawiązuje do czasów niewolnictwa...
21 - 25 marzec 1965 trzeci pokojowy marsz Z Selmy do Montgomery rozpoczyna się i trwa....
"Mówili, że nigdy tu nie dotrzemy.
Mówili, że nas powstrzymają,
że tylko po ich trupach.
Mówili,że nie zasługujemy, żeby tu być.
Ale dzisiaj stoimy tu jako Amerykanie.
Jesteśmy tu i nie pozwolimy się nikomu stąd wyrzucić".

25 marca 1965 przez członków Ku Klux Klan zastrzelono Violę Liuzzo.

Postać Martina Lutera Kinga w filmie odtwarza David Oyelowo, początkowo wprowadza postać poprawnie zachowawczą, trochę z boku, wycofaną jednak w trakcie przygotowań do marszu wychodzi charyzma i wielkość tego człowieka. Znaczące i symboliczne sceny to most w Alabamie i wycofanie się, zaufanie i wiara w ideę Kinga, czy sceny z "oporem biernym" bardzo skuteczne działanie wobec przemocy, nienawiści rasowej, postawa nastawienia drugiego policzka i dążenie do wszystkiego procesem pokojowym, pacyfistycznym i czystym.Scenariusz filmu okrojony o prywatne życie, romanse Kinga, żona przyjmuje lakonicznie i normalnie, w dobie podjętego wyzwania, nic nie znaczą.Świetne aktorstwo :Tom Wilkinson, Tim Roth,Cuba Gooding Jr., Martin Sheen, Giovanni Ribisi,Lorraine Toussaint.
Muzyka Jasona Morana czynią podróż niezwykła po wolność " Glory" z doskonałymi zdjęciami Bradforda Younga.
Kulminacyjna scena dotarcia do Montgomery ukazuje kunszt wielkości człowieka, który wyszedł na przeciw wolności...a za nim poszli inni...
Rok 1965 Prawo Wyborcze dla Afroamerykanów.
Rok 1968 Martin Luther King zostaje zastrzelony....