PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=807159}
6,3 10 785
ocen
6,3 10 1 10785
5,9 36
ocen krytyków
Słodki koniec dnia
powrót do forum filmu Słodki koniec dnia

Miałem przyjemność obejrzeć film przedpremierowo i przyznam że jestem pod wrażeniem. Cieszę się że artysta porusza współczesne problemy migracji i polityki uchodźczej w sposób niezapośredniczony w naukowych dyskursach zrozumiałych tylko dla nielicznych. Robi to w sposób przystępny dla szerszego grona odbiorców. Jest przykładem dla innych twórców, jak przemycić ważne tematy do popularnego kina. Oby więcej takich realizacji!

ocenił(a) film na 9
Bartosz_Bednarek

Jak pisałam gdzieś powyżej, byłam w szoku w jak piękny sposób przedstawiona została ta historia

ocenił(a) film na 8
Aries_Thun

jest to bardzo ważny film! Janda jako metafora starej Europy a jej przyjaciel Egipcjanin metaforą nowej Europy

Bartosz_Bednarek

wyszedłem z dosłownie taką samą myślą! W kinie Helios w BlueCity w Warszawie odbyła się rozmowa z reżyserem po projekcji. Co za inspirująca postać i uczucie kiedy widzi się że inne osoby również są wrażliwe na współczesne problemy i nie jest się samemu ze swoimi poglądami podczas gdy w telewizji uchodźcza nagonka

Mariusz_Lejczyk

Z daleka zawsze wszystko wyglada inaczej... u nas codzinnie jest ktos napadany, gwalcony lub coraz czesciej po prostu zaszlachtowany nozem przez tych uchodzcow, ktorzy podobno sa przesladowani i chca tylko zycia w spokoju... obrzydliwe, jak dzikie zwierzeta... jest kolorowo... coraz czesciej czerwono od krwi... Jak przajedzie do polski ze 2 miliony biednych muzulmanow to sam zobaczysz jak to jest bac sie o zycie corki lub zony... nikomu nie zycze tego.

Bartosz_Bednarek

Zgadzam się, film dla mądrego widza, zmusza do zastanowienia się nad rzeczywistoscią.

ocenił(a) film na 8
Bartosz_Bednarek

Dobry komenatrz, ktos podnosi poziom filmweba, tak jak ten film poziom polskiego kina. Trzeba mówić o ważnych tematach, a nie unikać odpowiedzialnosci.

Bartosz_Bednarek

Czyli film wyłącznie dla wąskiego grona lewicowców, którzy są w stanie strawić tę propagandę.

ocenił(a) film na 7
muguiying

Hm, no właśnie niekoniecznie. Po prostu w ludzki i wrażliwy sposób przedstawia sytuacje, które w gazetach/wiadomościach podane są jako suche fakty. Zresztą nie stawia łatwych ocen i osądów, nie jest drażniąco naiwnie jednostronny, więc propagandą też nazwać go nie można.

ocenił(a) film na 1
muguiying

Akurat film pokracznie przedstawia jak bardzo lewactwo jest zepsute i fałszywe. Próbuje być wzorem moralności, nie mając żadnej moralności w sobie, stara się zmuszać do przestrzegania prawa jednocześnie ma je gdzieś.

Vax

I jakoś z tego wynika ocena na poziomie jeden, gratuluje niedorzeczności.

ocenił(a) film na 2
Vax

Trafna diagnoza. Gdy przeczytałem gdzieś powyżej "Janda metaforą starej Europy", to kopara mi opadła. Jak widać, mamy na tym forum mnóstwo nowoczesnych, niemyślących ludzi. Tyle wiedzą, co zjedzą.

Bartosz_Bednarek

Faktycznie wątek polityczny i ogólnospołeczny został sprawnie wprowadzony. Raczej nikt nie powinien mieć problemy ze zrozumieniem akurat tego aspektu fabuły, co sobie bardzo cenię - z jednej strony temat istotny i poważny, a z drugiej pokazany bez wielkiego patosu, tylko od strony ludzkiej natury i wrażliwości. To jest na pewno in plus.

Bartosz_Bednarek

Powtarzanie w kółko, iż rozwiązaniem kryzysu imigracyjnego jest "polityka współczucia" jest powielaniem starych haseł, które nie tylko nie przyniosły żadnych rozwiązań ale nasiliły kryzys.
Ślepa uliczka.

ocenił(a) film na 8
Bartosz_Bednarek

Kompletnie się ne zgadzam, ze wątek uchodźców jest w filmie przedstawiony w opdowieni sposób. Jest maźnięty, liźnięty, nic nowego poza stereotypami nie pokazuje, a już na pewno nie uchodźców. No bo trudno uchodźca nazwać Egipcjanina, chrześcijański żyjącego od lat we Wloszech, prowadzącego biznes, wysławiającego się pięknie po włosku i wyglądającego jak Włoch.
To jest żenada, że ktoś taki ma służyć jako przykład uchodźcy będącego ofiarą społecznych fobii.
Ten film jest żartem z problemów dotyczących uchodźców, albo może inaczej - wersją „de luxe”dla lubiących dobre cygara i stare wina.

ocenił(a) film na 8
alicjadsd

Tak się złożyło, że obejrzałam film po raz drugi. I teraz patrzę na niego inaczej. Problem uchodźców jest po prostu przedstawiony z zupełnie innej strony, niż jesteśmy przyzwyczajeni. Ale nie zgodzę się ztym, ze film jest czytelny dla szerokiej publiczności. Nie jest. I świadczy o tym m.in. choćby dyskusja pod tym postem.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones