PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=348754}

Ryś

4,3 32 085
ocen
4,3 10 1 32085
4,4 13
ocen krytyków
Ryś
powrót do forum filmu Ryś

Zauważcie, że Miś opowiadał o absurdach PRL-u. W piękny, zakamuflowany sposób się z niej wyśmiewał. Był pełen absurdu i naprawdę ciężkich dowcipów. Ryś miał wysoko postawioną poprzeczkę. Uważam, że w pewnym stopniu zrealizował nadzieje odbiorców kpiąc z korupcji, układów władz ze światem przestępczym itd. Na pełne zrozumienie filmu potrzeba 20 lat - trzeba nabrać dystansu do czasów obecnych i do filmu samego w sobie.

ocenił(a) film na 3
szymas1

Łudź się dalej. Myślisz, że za 20 lat coś się w Polsce zmieni? "Miś" osiągnął taki sukces obecnie, bo zmienił się ustrój w Polsce! A jaki ustrój może być w Polsce za 20 lat? Dalej demokracja! I o to się wszystko rozbija. Można było skomentować naszą rzeczywistość trochę inaczej niż kiepskimi scenkami z wymianą wibratorów, "słuchania jedną ręką" itd. które są po prostu niesmaczne!!

ocenił(a) film na 2
karlolek91

Pamietam, ze smialo sie z takich filmow jak produkcje Barei jeszcze za komuny. To pomagalo,ze tak powiem troche spuscic powietrze, wziac z dystansem tamta rzeczywistosc. 'Rys' Tyma natomiast jest po prostu jeden wielki 'mis',czyli po prostu wielki kit. Gwiazdorska obsada,orkiestry,helikoptery,dosc duzy budzet,pompa,nawiazania do 'Rejsow' i nic z tego nie wynika.

Vaginator

Oczywiście. Tym bardziej, że "Miś" operował o wiele lepszym dowcipem. Tam nie trzeba było wibratorów czy Kupy jako nazwiska dla sprzątaczki. Tam nie trzeba było żenujących gagów poniżej pasa. To był surrealistyczny komizm. Tutaj zaś mamy mnóstwo pomysłów, z którymi Tym sam nie wiedział, co zrobić. Zaś w ramach asekuracji wstawił parę gagów slapstikowo-kloacznych, na wypadek, gdyby ktoś się nie śmiał. No i wyszło, jak wyszło.

Vaginator

przede wszystkim z filmów Barei nie śmiano się lecz wyśmiewano a konkretnie członkowie partii i komuchy wyśmiewali bo tak wyglądało niszczenie przeciwników. Wystarczy poczytać sobie wypowiedzi żyda komucha pełną gębą Kutz nie mogło to ścierwo wycierpieć tak dosadnego uderzenia w komunę i nawet wymyśli jako wyśmiewania Barei Bareizm.

ocenił(a) film na 2
markin

Człowieku przestań bełkotać jak poltluczony.
Kutz stworzył wiele wybitnych filmów i jest klasa sama w sobie.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 5
karlolek91

Jeśli chodzi o możliwe ustroje, to masz masę możliwości - socjalizm nazistowski albo komunistyczny, dyktatura islamska albo samodzierżawie. Od wyboru do koloru, wszystko zależy od tego, kto wygra rozgrywkę o panowanie nad Europą Środkową.

karlolek91

""Miś" osiągnął taki sukces obecnie, bo zmienił się ustró" to jest bzdura aż głowa boli Miś był jest i będzie śmieszny bez względu na ustrój uwierz mi że za czasów komuny Miś miał jeszcze większy sukces na koncie.
Ryś jest zwyczajnie denny.

ocenił(a) film na 1
szymas1

Miś był i będzie zawsze śmieszny, bo pokazuje PRL-owską rzeczywistość w krzywym zwierciadle. Ryś to marna imitacja oryginału. Pamiętam jak byłem na tym filmie w kinie. Rozpiętość wiekowa widzów od 18 do chyba 60 lat i nikt się nie śmiał.

zonk_2

Miś i cały Bareja był śmieszny za PRL - więc co ma czas do podobania sie lub nie podobania filmu ?
A tu jeśli ma do rysia to prędzej to że będzie pracował na niekorzyść tego gniota.

ocenił(a) film na 9
szymas1

Wg mnie film jest do zrozumienia i docenienia również dzisiaj.
Wystarczy odrzucić różowe okulary serwowane przez PO lub sarmacko-ksenofobiczny ciemnogród lansowany przez PiS.

Przyznam, parę rzeczy można było sobie darować lub zmienić np. scena z wibratorami czy wiele nazwisk, ale jest to rekompensowane przez wiele fenomenalnych gagów.

Mam wrażenie, że film jest tak krytykowany, bo nie cacka się z politykami (przemowa do pustej sali sejmowej - oparte na faktach, jest filmik na youtube z takich "obrad" polskiego Sejmu), mainstreamowymi mediami ("kto się czubi ten się lubi"), korupcją i wieloma innymi współczesnymi kwestiami, które w myśl obecnej doktryny są dobre lub nie istnieją.

ocenił(a) film na 2
Soja

No nie wiem - oglądałem z pół filmu i jedna scena mnie rozśmieszyła. Wicepremier, opowiadający o rozwijaniu się gospodarki.

ocenił(a) film na 3
Soja

Ten film krytykowany jest przez szarych obywateli, którzy bardzo chętnie obejrzeliby film, który nie cacka się z politykami itp, ale gówniany "Ryś" nawet w tej kwestii nie jest odkrywczy kopiuje tylko w żenujący sposób pewne klisze. Więc, proszę cię, nie pieprz tu głodnych kawałków o jakichś doktrynach, bo jakoś za komuny potrafili kręcić dobre komedie.

pan_dziejaszek

Może dlatego, że za komuny nikt nie przejmował się tym, czy zarobi na filmie. Poza tym twórcy nie traktowali widzów jak debili, których śmieszą tylko prostackie i wulgarne dowcipy.
Zastanawia mnie tylko to, czy filmowcy robią coraz prostsze w odbiorze filmy, bo ludzie są coraz głupsi. A może ludzie są coraz głupsi bo filmy, które się teraz kręci nie wymagają od nich myślenia.

ocenił(a) film na 3
RHW

Chyba jedno i drugie, niestety.

pan_dziejaszek

Logicznie myśląc, to chyba cofamy się w rozwoju.

ocenił(a) film na 7
Soja

W 2007 roku, transseksualista w sejmie był pewnie totalnym absurdem, a proszę, Tym to przewidział! Ryś wyprzedził swoje czasy po prostu ;)

ocenił(a) film na 1
krisu3

ja w tej chwili, wszem i wobec zapowiadam, ze w polskim parlamencie zasiadzie azjata, byc moze nawet ten przydupas majewskiego. marihuana zostanie zalegalizowana, a kosciol opodatkowany. nie wiem kiedy, ale na pewno.

kiepura

3mam* przysłowiowe kciuki za rozwój takiego** iście interesującego scenariusza!
*szczerze :-]
**dla Nas ''wszystkich''

ocenił(a) film na 3
szymas1

Najwyżej za 20 lat zmienię ocenę na lepszą. Ale, póki co, ma ode mnie 3/10. Próbowałem znaleźć to coś, ale nie wyszło.

ocenił(a) film na 1
szymas1

Nawet za 100 lat ten film nie będzie zasługiwał na ocenę inną niż: nieporozumienie.

ocenił(a) film na 3
szymas1

Ryś ma tę jedną małą wadę, że jest nieśmieszny. Czy nazwisko Kupa jest śmieszne? Czy picie litrami whisky jest śmieszne ? Gul, gul, gul, gul. Gul gul gul.

ocenił(a) film na 3
szymas1

Przepraszam za przekręcenie nazwiska. Powinno być Pupa. Ale jak na mój gust, nadal nie jest śmiesznie.

szymas1

przede wszystkim film nie jest śmieszny po drugie film jest nakręcony klasyczną polską syfiastą kamerą i nie przypomina filmu tylko teatr. Dialogi denne cała akcja prymitywna. Za PRL Bareję rozumieli i przedstawiał wszystko w krzywym acz rzeczywistym zwierciadle. Niestety sam Tym bez Barei to konkretna lipa.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones