PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=609587}

Rozstanie

Jodaeiye Nader az Simin
7,6 38 940
ocen
7,6 10 1 38940
8,3 39
ocen krytyków
Rozstanie
powrót do forum filmu Rozstanie

Podczas oglądanie filmu od razu rzuca się, że Irańczycy są takimi samymi ludźmi jak my, jak świat zachodni. Mają podobne problemy, podobnie się zachowują. Pokłóceni rodzice podobnie się zachowuję względem swojego dziecka - które ma za nich pośredniczyć w ich wzajemnych relacjach. Jedyna różnica to religijność. Kłamią jak ludzie zachodu ale w obliczu Koranu miękną....

No i sądy mają inne - bardzo mi się spodobały ich sądy - o wiele prostsze, brakuje adwokata i prokuratora. Wszystko pozostaje na głowie sędziego.... Ale chodzi o rozstrzyganie, a nie takie pierdu pierdu jakie jest u nas. Nasze sądy wcale nie uważam za lepsze. Pewnie nawet bardziej są mylne niż ich sądy.





ocenił(a) film na 8
sungam

No nie wiem. Gdybym sam miał stanąć przed irańskim sądem w podobnej sytuacji ( już nie wspomnę o warunkach tam panujących jak podczas ustnej odpowiedzi na języku polskim) to wolałbym aby dowody zostały zebrane profesjonalnie (w zachodnim stylu) a nie słowo przeciw słowu, a zwłaszcza przeciw słowu jakiegoś bezrobotnego, agresywnego oprycha. Niemniej jednak film bardzo mi się podobał. Przede wszystkim pokazywał znaczne różnice kulturowe pomiędzy tym co mamy na co dzień a kulturą islamską. Jak dla mnie 8/10. Nieco zaskakująca była dla mnie przedstawiona w filmie rola kobiety w kulturze Islamskiej. Szczerze mówiąc myślałem że w tej kwestii jest znacznie gorzej. Ciekawe czy "rzeczywistość" ta została wykreowana jedynie na potrzeby filmu aby nie wzbudzał on w europejskich widzach odczuć niesmaku i oburzenia czy też "rzeczywistość" serwowana przez feministki i stacje telewizyjne jest po prostu "przekoloryzowana"

pmichalak31

Po prostu bardzo mało wiemy o tej kulturze. W mediach hasło "islam" kojarzy się automatycznie z wojną, terroryzmem itp. A "rola kobiet w kulturze islamskiej" jest bardzo różna w zależności od konkretnego kraju. Inaczej jest w krajach arabskich (porównaj sobie Tunezję i Arabię Saudyjską), inaczej w Iranie, który jest bardziej zeuropeizowany niż nam się wydaje (mam na myśli irańskie społeczeństwo a nie rząd), a jeszcze inaczej w Afganistanie.

shwejk

Poza tym widać różnice między jedną rodziną a drugą w stylu życia, zachowaniu, priorytetach , co kształtowane jest przez siłę religijności. Jedna jest bardziej ortodoksyjna, druga europejska. Myślę, że ten film pokazuje bardzo dobrze rzeczywistość tych ludzi we współczesnych czasach. Oczywiście istnieją patologie na tle religijnym, może nawet jest ich sporo, ale "ludzie zachodu" patrzą na ten świat jedynie przez pryzmat tych patologii. A Farhadi pokazuje nieco inny portret muzułmanów, co widoczne było również w Co wiesz o Elly?

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones