PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=259945}

Prestiż

The Prestige
8,1 401 tys. ocen
8,1 10 1 400920
7,4 51 krytyków
Prestiż
powrót do forum filmu Prestiż

W jaki sposób Cuttera współpracował z Bordenem? Za co jeden dziękuje drugiemu pod koniec filmu?

ocenił(a) film na 8
pnasilowski

Bo Cutter zorientowawszy się , że Borden zawiśnie nie słusznie, bo Angier sfingował swoją śmierć, postanowił pomóc Bordenowi .

ocenił(a) film na 10
pnasilowski

A ja inaczej interpretuje owe skinięcie. Cutter jako inżynier sceniczny doskonale wiedział, że tricki to nic innego jak dobrze przedstawione sztuczki.Magia to zręcznie przedstawione oszustwo. To on pierwszy wypowiedział słowa, że Borden w sztucze z transportem człowieka musi mieć dublera. Oczywiście nikt nie brał tego pod uwagę, ale też nikt racjonalnie nie potrafił wyjaśnić w jaki sposób Borden wykonuje tą sztuczkę. To dowodzi, że Cutter miał jasny umysł nie wierzył w cuda. Tymczasem podczas rozprawy sądowej Bordena na pytanie oskarżającego mówi zdecydowanie to Borden podstawił pojemnik z wodą - a jak to zrobił? - odpowiada - przecież to magik. Czy nagle Cutter zaczął wierzyć w cuda.Nie sądzę.
Ja widzę tutaj ukrytą intrygę. Załóżmy taką tezę, że jest Borden zły i Borden dobry. Obydwaj mają marzenie by stać się najlepszymi magikami.Borden dobry zakochuje się w Sarze.Borden zły przyczynia się w dużym stopniu do tego, że Sara popełnia samobójstwo.W pewnym momencie gdy Angier święci triumfy ze swoją nową sztuczką a bracie Bordenowie nie mogą jej wyjaśnić, Borden dobry mówi - odpuszczamy, Angier wygrał. Tak jakby doszedł do wniosku, że rywalizacja z Angierem zbyt dużo go kosztowała. Borden zły idzie jednak na przedstawienie i zostaje schwytany. Zostaje oskarżony i grozi mu śmierć.
W tym momencie wysuwam hipotezę, że Borden dobry spotyka się Cutterem.Opowiada mu całą swoją historię. Nowa sztuczka Angiera wykracza po za możliwości racjonalnego wytłumaczenia, ale Borden wie że Angier żyje tylko nie wie w jaki sposób tego dokonał.Obaj dochodzą do wniosku, że ta rywalizacja wymnkęła się spod kontroli a winni są Angier i Borden zły. Wedle umowy Cutter ma zeznawać przeciwko Bordenowi złemu i zeznaja tak jak napisałem wcześniej. Borden dobry zostawia sobie Angiera. Wcześniej jednak Cutter odkrywa , że Angier żyje. Spotyka się z nim i nie może uwierzyć, że Angier żyje.Dochodzi wtedy do wniosku, że Borden dobry miał rację nowa sztuczka Angiera wykracza poza racjonalne wytłumaczenie. Borden dobry zabija Angiera i przychodzi do Cutter po córkę. Tutaj ciekawa sytuacja gdyby Cutter nie był zmowie z Bordenem dobrym pomyślałby, że widzi ducha. Przecież Borden (w tym przypadku zły) został stracony sam przeciwko nie mu zeznawałem. Borden zabiera córkę a Cutter wykonuje owe skinięcie które dla mnie nie jest zwykłym pozdrowieniem a raczej gestem w stylu - udało się, zrobiliśmy to !!!

Zibi1503

bravo. Zauwazyles kilka rzeczy ktore ja pominalem. Winszuje. Ale tylko w kwestii momentu zmowienia sie Bordena Cutterem - Mysle ze zmowili sie dopiero po spotkaniu (Cuttera i Angiera) - czemu? Ten w rozmowie go potepil i to byl znak ze to jest czas na przejscie na strone Bordena

użytkownik usunięty
Zibi1503

dobra rozkmina, teraz będę zmuszony po raz któryś zobaczyć film i przeanalizować Twoje sugestię :)