PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=512263}

Pogorzelisko

Incendies
8,1 53 255
ocen
8,1 10 1 53255
8,2 30
ocen krytyków
Pogorzelisko
powrót do forum filmu Pogorzelisko

Film bardzo ciekawy koniec bardzo wstrząsający Mam jednak "ale": daty nie zgadzają się: Nawal urodziła się w 1949, zmarła mając 60 lat, syna urodziła mając 21. Wojna w Libanie toczyła się w latach 1982-1985, przyjmując że aresztowano ją na samym początku w 1982- jej syn miał 12 lat, dodać do tego ze po trzynastu latach urodziła bliźniaki wychodzi: ona lat:46 (ok) syn oprawca:25 (ok), rok urodzenia bliźniąt: 1995, wynikało by, że w roku śmierci matki miały 15 lat! Bliźniaki grające w filmie miały faktycznie K-28 a M-35 lat, dlatego film w trakcie stawał się mało przekonujący.

wmbco

No dobrze, ale wytłumacz, w którym momencie jest powiedziane jest, że akcja toczy się w LIBANIE? Lub po czym to wnosisz?

ocenił(a) film na 8
Martitta_4

Ona zastrzeliła Beszira Dżemajela dowódcę Al-Kata'ib. To oni ostrzelali autobus a potem go spalili. Wojna toczyła się z uchodźcami z Palestyny, i na Uniwersytecie gdy dostają informację o ostrzelaniu wiosek widnieje napis "PALESTINE" i raz czy dwa razy pada nazwa tego Państwa w rozmowie między nimi.
90 % faktów zawartych w filmie pokrywa się z historią Libanu. Gdyby wszystko było takie oczywiste pewnie film zostałby zakazany, dlatego przypuszczam, że reżyser celowo nie określił miejsca wydarzeń.
Chyba, że się mylę i to jest inne Państwo, to niech ktoś mnie oświeci, z góry dziękuję.

wmbco

No fakt, też zwróciłam uwagę na napis "PALESTINE". Pytałam skąd masz takie informacje, bo z tego co mówił sam twórca, celowo nie określał miejsca zdarzeń. Twierdzi on, że nie chce bazować na historii i wojnie, lecz głównym tematem filmu jest dla niego sama tragedia głównej bohaterki i wewnętrzny kryzys duchowy.

Tak więc nie mamy 100% pewności, że chodzi o Liban. A samo miejsce kręcenia filmu to przecież Jordania i Kanada.
Jest jeszcze jeden szczegół. W momencie gdy bohaterka idzie do domu Beszira w celu zastrzelenia go, na budynku powiewa flaga państwa. W takim razie mam rozumieć, że jest to flaga Palestyny?

ocenił(a) film na 8
Martitta_4

Nie pamiętam tej flagi. Ona Mercedesem podjeżdża pod jego willę. W którym dokładnie momencie ta flaga jest pokazana?

wmbco

Sorry to nie ten moment. Jak ona idzie do sierocińca - 42:35 na budynku jest flaga, ale co dziwne nie jest to flaga ani Libanu, ani Palestyny ani Jordanii. Najbardziej przypomina Tadżykistan, tyle, że z boku ma czarny pasek. Jednak parę minut wcześniej jej córka przyjeżdża odkryć historię swojej matki i w min 29:11 na malutkim kiosku z warzywami czy owocami widnieją trzy malutkie flagi i to nie jest już ta sama flaga co jest na sierocińcu. Ta przypomina JORDANIĘ. 29:18 za drzewami też ta sama flaga Jordanii, ale to już jak rozumiem definiuje miejsce kręcenia, natomiast flaga na sierocińcu?.
Jeszcze w jakimś momencie pojawiała się flaga, ale nie pamiętam dokładnie.

ocenił(a) film na 8
Martitta_4

Tak wygląda ta flaga na sierocińcu na Tadżykistanu a to czarne to może jakaś żałoba, hm? Być może i tam kręcili kilka ujęć. Druga flaga albo Jordanii albo arabskiej partii Bass. I tam w tej "akcji z kioskiem" w oddali jakby widać barwy Hezbollah'u.
Trudno powiedzieć, ale pewnie były tam te flagi wcześniej nie na potrzeby filmu montowane. To tak jakby u nas w Sopocie kręcić film i pojawi się flaga, będzie trochę krzywo i już będzie przypominać Monaco. Zazwyczaj każde miasto ma jakąś, która będzie łudząco podobna do innej. Kruczek w tym, że tylko zainteresowani będą wiedzieć do kogo należy.
Jednakże uważam, że na kanwie wydarzeń w Libanie powstał ten film, a oczywiście kręcony mógł być w różnych miejsach.
Inaczej jest np z filmem Kaznodzieja z karabinem, tam od początku wiadomo co jaki kraj chodzi i o jakie bojówki.

wmbco

Kręcić film i nie zdjąć flag to prawie tak jak w "Panu Tadeuszu" foliowa reklamówka na drzewie ;-///
No cóż, widocznie nie stanowi to ważnego szczegółu dla twórców.
Jeżeli chcieli oni w ogóle, nieznacznie wzorować się na jakiejś historii, wygląda na to, że masz rację.
Pozdrawiam

wmbco

kobieta rodzi w wiezieniu gdzie spedza 15 lat i przy porodzie ma ogolone nogi..

wmbco

W wywiadzie (bodajże z reżyserem) było powiedziane że akcja nie toczy się w żadnym konkretnym państwie.

ocenił(a) film na 9
wmbco

13 kwietnia 1975 wybuchły ciężkie starcia we wschodnim Bejrucie, które rozpoczęły pierwszą fazę wojny domowej w Libanie. Konflikt rozpoczął się od ostrzelania przez Palestyńczyków kościoła chrześcijańskiego. W odwecie członkowie chrześcijańskich Falang Libańskich zabili 27 Palestyńczyków jadących autobusem. W rezultacie starcia oddziałów OWP z chrześcijańskimi Falangami objęły swoim zasięgiem cały Bejrut. Słaby rząd libański nie interweniował. Zginęło około 600 osób.

ocenił(a) film na 9
wmbco

Raczej urodziła w 1970, a pojmali ja w 1975 lub 1982 z tymi dwiema datami mam największy problem, ale bo musiała zajść w ciążę najpóźniej na początku 1990 także albo ją wypuścili tego samo roku po jakimś czasie po porodzie czyli dorosłe bliznieta mają 20 lat w filmie. Albo wypuścili ją po 15 latach licząc od 1975 albo po 10-u licząc od 1982 i w 1992 jak dzieci były jeszcze małe i nic nie pamiętały przeniesieni się do Kanady gdzie pracowała 18 lat u notariusza. I ta ilość lat u notariusza sprawia że chyba druga opcja się zgadza.

ocenił(a) film na 9
wmbco

Raczej urodziła w 1970, a pojmali ja w 1975 lub 1982 z tymi dwiema datami mam największy problem, ale bo musiała zajść w ciążę najpóźniej na początku 1990 także albo ją wypuścili tego samo roku po jakimś czasie po porodzie czyli dorosłe bliznieta mają 20 lat w filmie. Albo wypuścili ją po 15 latach licząc od 1975 albo po 10-u licząc od 1982 i w 1992 jak dzieci były jeszcze małe i nic nie pamiętały przeniesieni się do Kanady gdzie pracowała 18 lat u notariusza. I ta ilość lat u notariusza sprawia że chyba druga opcja się zgadza.

ocenił(a) film na 9
___ice___

Poza tym fakt, że są niedociągnięcia… taka niechlujność i brak logiki jak z tymi ogolonymi nogami albo wiek aktorów, bo powinni wyglądać młodziej, a 35 latek gra 20 latka. Na to można przymknąć oko, ale trochę raz i się nazbierało dlatego 10/10 nie ma tylko 9. I tak tutaj jest tego tyle co kot napłakał. 3 lata później w Prisoners pod tym względem wyszedł mu ser szwajcarski.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones