PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=272871}
7,3 8,9 tys. ocen
7,3 10 1 8942
8,0 2 krytyków
Południe Północ
powrót do forum filmu Południe-Północ

scenariusz napisany specjalnie "pod" Borysa Szyca i Agnieszkę Grochowską, film prosty, opierający się w głównej mierze na rewelacyjnej grze wspomnianej dwójki, a do tego popisowe role [sic!] drugoplanowe Roberta Więckiewicza i krótki, acz bardzo treściwy epizod Stanisławy Celińskiej. innym bohaterem szczególnym tego filmu jest polska wieś i szerzej coś co Anglicy określiliby jako country, czyli wszelkie lasy, pola, rzeki i inne piękne plenery. w takim prostym filmie bardzo wyrazista jest swoboda z jaką opowiadana jest cała historia, zapewne częściowo efekt taki tworzy pewna doza improwizacji i wolnej ręki pozostawionej aktorom. aktorów w zasadzie jest trójka (Więckiewicz w roli [?] po-piątnej) bo wszelkie inne postaci są tylko epizodyczne. kino zatem zdecydowanie kameralne, za to pomysł na fabułę bardzo wciągający. spodziewałem się czegoś, bo ja wiem, bardziej jakby pospolitego, a tutaj, przy tym filmie powiem zupełnie szczerze, że nie mogłem się oderwać! bardzo duże zaskoczenie pozytywne. aha! jeszcze przepiękną ozdobą w tzw. międzyczasie są piosenki Ramony Rey z jej debiutanckiego albumu.

ocenił(a) film na 9
sten44

Dokładnie mam podobne spostrzeżenia na temat tego filmu. Jak dla mnie najlepsza jego rola (obok Symetrii) jaką widziałem. Grochowska jak dla mnie najlepsza obecna polska aktorka. Nigdy nie schodzi poza swój wysoki poziom i wręcz jest stworzona do takich ról. Film trochę mi przypomina "Warszawę" tylko w wiejskim krajobrazie. Oba filmy bardzo dobre ale Południe-Północ chyba ciut lepszy. Fantastyczne kino drogi z świetną przemianą obu bohaterów a rola/role Więckiewicza pokazały jak wszechstronny jest ten aktor (mimo że nie jestem jego specjalnym fanem). Generalnie film się ogląda fajnie i ma wszystkie elementy które czynią film bardzo dobrym (wzrusza, bawi i zostawia refleksję), żałuje że dopiero teraz go obejrzałem.

ocenił(a) film na 9
Dziuchni91

Zgadzam się w 100 % (wzrusza, bawi i pozostawia refleksję). Duży + za zdjęcia i piosenki Ramony Rey.