PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=31407}

Pieśni z drugiego piętra

Sånger från andra våningen
7,6 5 272
oceny
7,6 10 1 5272
7,8 15
ocen krytyków
Pieśni z drugiego piętra
powrót do forum filmu Pieśni z drugiego piętra

"Pieśni z drugiego piętra" to całokształt wszystkich najgorszych zjawisk współczesnego świata ujęty w niesamowitą, absurdalną wręcz formę anonimowego miasta pełnego brzydkich, najczęściej grubych ludzi. Zobojętnienie na krzywdę drugiego człowieka, niemożność, a nawet rezygnacja z prób porozumienia, bezmyślny schematyzm z jednej strony, a kompletny brak szacunku dla jakichkolwiek symboli z drugiej i, przede wszystkim, wszechogarniająca bierność - wszystko to pośród brudnych, pobielanych ścian w słabym świetle ulicznych lamp. Ostatni - zdawałoby się - poeta leży skulony na metalowym łóżku w szpitalu psychiatrycznym. Jego brat, jedyny bohater sprawiający wrażenie wrażliwego, na próżno próbuje nawiązać z nim kontakt słowami jego "schyłkowej" poezji: "Błogosławiony ten, który siada"...
Film jest w bardzo interesujący sposób zrealizowany. Nie brak w nim naprawdę niezwykłych, przejmujących scen (ale w konwencji "oparów absurdu" ;-) Jednak ta pomura wizja pozbawionego tzw. ludzkich uczuć świata nie wprowadza do tematu nic nowego - mamy tu człowieka próbującego zbić interes na ukrzyżowanym Chrystusie, mamy księdza rozprawiającego o swoich problemach finansowych w odpowiedzi na prośbę o duchowe wsparcie, mamy tłum na przystanku autobusowym, biernie obserwujący napad na niewinnego człowieka. Co więcej, niejasne są dla mnie intencje tego filmu - czy ma nas on przestraszyć (wizja przyszłości?), czy raczej zwyczajnie przygnębić smutnym obrazem otaczającej nas rzeczywistości (ale czy rzeczywiście jest ona aż taka?) - nie wiem. W każdym razie nie polecam tym, którzy chcą w kinie odpocząć.

użytkownik usunięty
SPICA

Intencje
Moim zdaniem twoj komentaz jest jednym z lepszych. Zauwazyles
wiele szczegolow na ktore ja takze zwrocilem uwage. Dziwie sie wiec dlaczego nie jasna jest dla ciebie interncja tego filmu.

To jest film na przestoge systemu materialistycznego, pogoni za pieniadzem, kultury Zachodu. Dokad zmieza ludzkosc? Moze latwiej mi odbierac ten film jako ze sam mieszkam w Norwegii. Ten marazm,
komercje, materializm widac na codzien. A w Polsce jeszcze tego nie ma? To bedzie!

Andersen jest tworca wielu filmow reklamowych. Byc moze obracaja sie w tym srodowisku przejzal na oczy.

Blogoslawieni ktozy usiada (i pomysla sami).

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones