PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1324}

Okno na podwórze

Rear Window
7,9 61 558
ocen
7,9 10 1 61558
8,5 42
oceny krytyków
Okno na podwórze
powrót do forum filmu Okno na podwórze

Filmy podobne

ocenił(a) film na 9

Oglądałam w życiu tylko dwa filmy, których akcja toczy się praktycznie przez cały czas w jednym pomieszczeniu, a liczba bohaterów jest mocno ograniczona, a mimo to przez cały czas utrzymane jest napięcie i widz nie nudzi się ani przez sekundę. Pierwszy z tych filmów to "Dwunastu gniewnych ludzi" Lumeta, a drugi to "Okno na podwórze" Hitchcocka. Szkoda, że takich genialnych filmów już się nie robi, naprawdę szkoda.

Może mógłby ktoś polecić więcej filmów tego typu? To znaczy - najlepiej jedno pomieszczenie, niewielu bohaterów, inteligentna intryga, ciężki klimat i napięcie utrzymywane przez cały czas. Może być thriller, kryminał, horror, nawet komedia - byleby to był po prostu dobry film.

ocenił(a) film na 7
zieloo

Może "Jesienna Sonata" Bergmana? Albo "Słowo" Dreyera? Z tym, że są to dramaty.

ocenił(a) film na 9
MarchewaSoler

To nic nie szkodzi, dziękuję za podpowiedzi, na pewno skorzystam.

ocenił(a) film na 7
zieloo

Od czasu tych polecanek obejrzałem również "Wstręt" Polańskiego. Co prawda akcja nie dzieje się tylko w jednym mieszkaniu, jednakże głównie. Poza tym jest to wspaniałe (a raczej straszne) przedstawienie rozwoju choroby psychicznej.

ocenił(a) film na 9
MarchewaSoler

Zależy mi raczej na tym, żeby to było jedno pomieszczenie/mieszkanie, ale po opisie wydaje mi się, że "Wstręt" warto będzie obejrzeć tak czy inaczej. Także dziękuję ponownie.

Przy okazji, przyszły mi teraz do głowy jeszcze dwa filmy, czarne komedie: "Cztery pokoje" i "Delikatesy". Cała akcja tego pierwszego toczy się w hotelu, głównie w tytułowych czterech pokojach, a drugiego w jednej kamienicy, poza kilkoma pojedynczymi scenami. To tak a propos tematu.

ocenił(a) film na 9
zieloo

Człowiek z ziemi 2007. Tez akcja w jednym pokoju wciąga, może nie każdemu się spodobać. Film z niestety zepsutym zakończeniem.

zieloo

Z tego roku jest nawet "The Sunset Limited".

ocenił(a) film na 9
SilverX

Dziękuję za odpowiedź.

zieloo

"Rzeź" Polańskiego też warto obejrzeć.

ocenił(a) film na 9
SilverX

Obejrzałam - rzeczywiście było warto. Dziękuję za polecenie, o coś takiego mi chodziło. :)

użytkownik usunięty
zieloo

no więc nie mów że dziś się już takich filmów nie robi bo to zwykłe dyletanctwo.

ocenił(a) film na 9

"Rzeź" mi się podobała, ale bez przesady, "Dwunastu" czy "Oknu" nie dorównuje, niestety. Ale jeśli znasz jakiegoś współczesnego reżysera, który kręci filmy na poziomie Hitchcocka, to podziel się tą wiedzą, chętnie dowiem się czegoś nowego. Jeśli już nazywasz mnie dyletantką, to chociaż czymś to poprzyj. :-)

zieloo

M jak morderstwo - A. Hitchcock'a
Lina - tegoż samego reżysera

ocenił(a) film na 5
zieloo

Niepokój (Disturbia) - D.J. Caruso. Według mnie świetny.

zieloo

"Lina" Hitchcock'a dzieje się w jednym pomieszczeniu w dodatku nagrana jest chyba w 5 albo 6 ujęciach :)

ocenił(a) film na 9
marzby

Brzmi interesująco, dziękuję wszystkim za kolejne odpowiedzi.

zieloo

Zanim przeczytałam do końca ten post, wiedziałam, że "Dwunastu gniewnych ludzi" będzie an tej liście;) "Okna.." jeszcze nie widziałam, ale nadrobię to w najbliższym czasie na pewno.

ocenił(a) film na 8
zieloo

"Czysta formalność" reż. Giuseppe Tornatore

ocenił(a) film na 8
zieloo

Od dłuższego czasu próbuję przypomnieć sobie tytuł filmu, który chciałabym obejrzeć ponownie.

Co pamiętam:
- sprawa sądowa o morderstwo
- film stary, czarno-biały
- jednym ze świadków jest człowiek, który ze swojego okna coś widział
- jest to poddawane w sądzie w wątpliwość ponieważ między budynkiem w którym mieszka, a budynkiem w którym doszło do morderstwa jechał pociąg w tym czasie
- analiza w sądzie podobna do tej w "dwunastu gniewnych ludziach": ilości kroków, mierzenie czasu, rekonstrukcja

Może ktoś z was skojarzy co to za film...

ocenił(a) film na 9
sueq

Szczerze mówiąc powiedziałabym, że to właśnie o "Dwunastu" chodzi, bo tam właśnie jeden ze świadków twierdził, że coś widział (albo słyszał), ale akurat jechał pociąg...

ocenił(a) film na 8
zieloo

Wiem, że pamięć zawodzi i bywa zdradliwa, być może niektóre fakty mieszają mi się z innymi filmami, ale pewna jestem, że to nie "Dwunastu".
W tym filmie była scena, kiedy świadek widzi migawki morderstwa przez okna przejeżdżającego pociągu. Niewykluczone, że to jedna z pierwszych scen filmu.

ocenił(a) film na 9
sueq

W "Dwunastu" chyba też coś takiego było. :P
Ale oczywiście nie upieram się, że to o ten film chodzi i niestety nie mogę pomóc.

ocenił(a) film na 9
zieloo

dziś nam pan Wilde opowiadał, że Sznur chyba był w jednym ujęciu (miał być ale nie wyszło coś) więc podejrzewam, że też jedno pomieszczenie

sueq

"Dwunastu gniewnych ludzi"

zieloo

Telefon, Pogrzebany, Wstręt, Śmierć i Dziewczyna, Taśma (podobno, nie obejrzałem jeszcze), bardzo też "Harakiri" Kobayashiego polecam. Z komedii to chyba "Sprzedawców", chociaż pewnie nie każdemu ten humor przypadnie do gustu

zieloo

wściekłe psy

użytkownik usunięty
zieloo

Dziwne, że nikt tutaj nie wspomniał o "Człowieku z Ziemi", zdecydowanie najlepszy film jaki oglądałem, którego akcja toczy się w jednym pomieszczeniu. Można jeszcze wspomnieć o "Sunset Limited", ale tam nie dość, że mamy jeden pokój, to w dodatku zaledwie dwóch aktorów, ale i tak jest niezły.

ocenił(a) film na 10
zieloo

Polecam świetne dramaty sądowe Stanleya Kramera - "Wyrok w Norymberdze" oraz "Kto sieje wiatr". Wszystko dzieje się na sali sądowej z wyjątkiem kilku krótkich scen. Mi bardziej przypadł do gustu "Wyrok...". Z racji poruszanego tematu jest bardziej dramatyczny. Miłej lektury.

ocenił(a) film na 8
zieloo

"Anioł Zagłady" Bunuela.

ocenił(a) film na 8
zieloo

Piła - ale ten film to chyba już każdy widział, no i jeszcze trochę mniej popularny Azyl Finchera

ocenił(a) film na 9
ApolloCreed_

Ale to się nie dzieje w jednym miejscu. W jednym budynku - fakt (i nawet trochę poza), ale nie w jednym pomieszczeniu, gdzie dosłownie pole manewru jest masakrycznie ograniczone.

ocenił(a) film na 7
zieloo

Dziwne, że nikt jeszcze nie napisał: „Pieskie popołudnie”.

ocenił(a) film na 9
karlolek91

Faktycznie, pasuje, właśnie niedawno oglądałam. :-)

ocenił(a) film na 7
zieloo

Arszenik i stare koronki świetna czarna komedia z 1944 akcja całego filmu też praktycznie rozgrywa się w jednym pokoju :) Polecam

zieloo

"Funny Games" Hanekego , "Śmierć i dziewczyna" Polańskiego

zieloo

Zapraszam do ankiety wszystkich zainteresowanych filmami Hitchcocka! Głosy można oddać na stronie: http://www.filmweb.pl/user/camillo_kp/blog/550926

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones