PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=31279}

Obywatel Kane

Citizen Kane
7,8 57 791
ocen
7,8 10 1 57791
8,7 37
ocen krytyków
Obywatel Kane
powrót do forum filmu Obywatel Kane

Nudny i płaski

użytkownik usunięty

Nudnawy i płytki film, wokół którego nie powinno się robić już szumu, bo tylko napędza się lawinę pseudointelektualnych snobistycznych zachwytów. Doprawdy, nie ma niczego bardziej irytującego od dorabiania ideologii do filmów, które zwyczajnie nudzą.

ocenił(a) film na 10

Nudzą? Na pewno nie każdego. Miliony widzów w ciągu sześćdziesięciu pięciu lat nie mogą się mylić. Nie jest filmem sensacyjnym... Ale - to nie żadna dorabiana ideologia - to dobry film o człowieku. Dotyka najważniejszych pytań filozoficznych - czy to jest takie płaskie?

ocenił(a) film na 10
mariez

To jest film, który i za kolejne kilkadziesiąt lat będzie aktualny.

użytkownik usunięty
mariez

Jest taki aforyzm: "jedzmy gówno, przecież miliony much nie może się mylić". Nie wiem, co takiego wielkiego ma być w "dotykaniu pytań filozoficznych"? Zwłaszcza jeśli dotyk ten kołysze widza do snu :)

ocenił(a) film na 10

Fajny aforyzm :)

Wiem, że Obywatel Kane może dzisiejszemu widzowi wydawać się nudny, ale powtarzam, nie każdemu. milionom osób nie wydaje się nudny :D I nie kołysze ich do snu, tylko przeciwnie, budzi niepokój moralny. Co jest wielkie w próbie odpowiedzenia na pytanie -Kim jest człowiek? Czy my naprawdę jesteśmy w stanie przeniknąć życie drugiego człowieka, zrozumieć wszystko, co nim kierowało? Czy możemy pojąć i zreplikować mechanizm, który wynosi człowieka na sam szczyt (Kane właśnie) a potem strąca go na dno? Reżyser nie zabiera nas w kolejną podróż na Wyspę Czaszek w poszukiwaniu Kingkonga, nie wiedzie nas na spęd bydła w dzikim zachodzie, tylko poświęca cały swój film jednostce, tworząc film zupełnie oryginalny, co należy docenić i obchodzić się z Obywatelem Kane'em jak z kamieniem milowym kinematografii. Nasza dyskusja zaczyna przypominać gombrowiczowską "Słowacki wielkim poetą był - a mnie nie zachwyca". Ciebie Obywatel Kane nie zachwyca... ale to mu już nie zaszkodzi.

Jeszcze parę słów o formie. Z pozoru jest odstręczająca, ciemne, szare kadry i rozmyty obraz. Ale warto przyjrzeć się uważnie choćby po to, żeby dostrzec nowatorskie posunięcia w prowadzeniu kamery na postacie, nowe wówczas perspektywy. Albo na przykład muzyka - gdyby naprawdę była nudna, nie zostałaby przeniesiona do "Drużyny Pierścienia" nakręconej 60 lat później.

Myślę, że pytania filozoficzne w filmie są walorem, ponieważ dają widzowi coś więcej niż rozrywkę. Kino nigdy nie było biblioteką uniwersytecką pod względem przekazywanych treści, a jednak Obywatel Kane naprawdę potrafi poruszyć umysł. Spróbuj wczuć się w rolę dziennikarza, który całe dnie poświęca na rozszyfrowanie tajemnicy słowa "rosebud" -on wcale się przy tym nie nudził.

ocenił(a) film na 9
mariez

Interesująca wypowiedź, no i zgodna z moim własnym poglądem na ten film: mnie również nie nudzi.
Aha, miliony much faktycznie się nie myli, ale żeby w pełni docenić walory smakowe gówna trzeba najpierw być muchą właśnie, tyle że to temat do dyskusji na forum innego filmu.

ocenił(a) film na 10
biedny_mis

"Być muchą" - paradne :D

<za krótki>

mariez

Zapewne King Konga chciales sprawnie wplesc do swojej wypowiedzi i mialo to sluzyc czemus innemu, ale tego akurat filmu bym sie nie czepial. Wielka malpa w porownaniu do np. Godzilli jest czyms wybitnym - posiada ludzkie cechy i nie mysli jedynie o niszczeniu. King kong jest "wielki" :D

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones