PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=291338}

Nieznajomi

The Strangers
5,8 48 694
oceny
5,8 10 1 48694
4,6 12
ocen krytyków
Nieznajomi
powrót do forum filmu Nieznajomi

Nie jestem wcale rozczarowany. Jak dla mnie film był taki jak się spodziewałem. Przepełniony ciężkim, upiornym klimatem. Niestety często przewijające się przez forum stwierdzenie, że był przewidywalny, ma w sobie trochę racji. Może jednak w kilku momentach autentycznie przestraszyć. Nieznajomi nie straszą w jakiś inteligentny sposób, chodzi tu raczej o stare i dobrze znane wyskakiwanie z szafy i robienie "Buuu!!!" przed kamerą.
Reżyser bardzo dobrze pokazał samych morderców, choć miałem wrażenie, że w niektórych momentach nie był pewien czy pokazywać ich jako nadprzyrodzone istoty (wspominane już na forum motywy ze znikaniem i teleportowaniem się po całym domu) czy jako normalnych ludzi, gdy biegali za bohaterami z nożami. Najbardziej uderzyło mnie to w scenie, w której ten mężczyzna w masce ciągnął Kristen przez korytarz. To pozornie nic, ale całkowicie zburzyło mój sposób postrzegania Nieznajomych.
Faktem jest, że Bryan Bertino żeruje na znanych już motywach, lecz potrafi stworzyć z nich naprawdę ciekawy thriller. Operowanie dźwiękem
(jedna ze scen z gramofonem to coś wspaniałego) i obrazem doskonale wprowadza w nastrój filmu.
Z argumentami, że bohaterowi zachowują się jak skończeni idioci można się zgadzać lub nie. Ja raczej reprezentuję osoby z tej drugiej grupy. Trzeba wziąć pod uwagę, że Nieznajomi znaczną część swojej "zabawy" poświęcili właśnie na straszenie ofiar i kompletnie wyprowadzenie ich z równowagi.
Zakończenie nieco rozczarowuje, lecz wpasowuje się w klimat całego filmu. Po tym całym budowaniu napięcia, spodziewałem się jakiegoś niesamowitego zwrotu akcji, który wyjaśniłby kto, gdzie i po co. Nie zgadzam się jednak z głosami, że scena z wracającymi z "udanej zabawy" mordercami i rozmowa z roznoszącym ulotki dzieckiem jest niepotrzebna. Mnie osobiście bardzo spodobała się ta króciutka wymiana zdań:
- Jesteś grzesznicą?
- Czasami...
Podsumowując, naprawdę ciekawy thriller. Bez dwóch zdań wart obejrzenia. Ta cała tajemniczość i brak odpowiedzi jest na swój sposób prawdziwym plusem. Polecam wszystkim miłośnikom mrocznych tajemnic.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones