PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=32212}

Niebieski żołnierz

Soldier Blue
7,3 978
ocen
7,3 10 1 978
6,5 2
oceny krytyków
Niebieski żołnierz
powrót do forum filmu Niebieski żołnierz

Liczyłem na dużo więcej, tymczasem dostałem owszem niezły film ze wstrząsającymi
(głównie przez dosłowność przekazu, gwałty, obcinanie głów itd) ostatnimi 15 minutami.
Szkoda bo temat ważny i przydałby się film trochę głębszy, że tak powiem.

ocenił(a) film na 7
kuba910

Dużo jest filmów głębszych i pseudo-głębszych. W tym co się działo na dzikim zachodzie nie było nic głębokiego, więc może właśnie dobrze, że powstał film właśnie taki - brutalny i dosłowny.
Podobało mi się też, że mimo wyraźnie większego (skądinąd słusznie) nacisku na nieszczęścia indian, pokazano też drugą stronę medalu, co pozwoliło zachować równowagę, a także że obyło się bez nachalnego moralizatorstwa.
Dla mnie film, m.in. za klimat surowości na mocne 8 (choć korci mnie by obniżyć ocenę z powodu niezwykle denerwującego głosu głównej bohaterki;)

emdzeej

Wiesz, o każdej historii wstrząsającej okrucieństwem, jak np opowieści o seryjnych mordercach czy o wojnie można powiedzieć: "nie było w tym nic głębokiego". Dla mnie zabrakło tu czegoś. Ciężko mi sprecyzować, ale np "Łowca jeleni" nie ogranicza się do mocnej sceny z rosyjską ruletką, pokazuje wiele więcej...

ocenił(a) film na 7
kuba910

Odczucia mam inne, choć w przypadku tego filmu jak najbardziej rozumiem Twoje. Po prostu jeśli chodzi o Dziki Zachód powstało pełno filmów, większość w podobnym klimacie. Ten jest trochę inny, utrzymuję konwencję klasycznego westernu,(łącznie z głupimi dialogami między głównymi bohaterami ;)
Takie zestawienie i żonglowanie ciężarem scen w tym wypadku wyszło moim zdaniem dobrze. Właśnie w tej prostocie widzę w tym wypadku głębię, bo dla mnie takie ukazanie historii niesie przekaz "to historia jakich wiele, nie wydarzenie wyjątkowe, lecz jeden z wielu epizodów ", przez co zwraca uwagę na skalę zjawiska. Np. Liście Schindlera zarzucał bodajże Weir (nie jestem pewna), że ukazuje ocalenie 1000 jako dokonanie i rzecz chwalebną, przez co ucieka fakt, że zamordowanie milionów ludzi było rzeczą haniebną, a ta garstka stanowiła kroplę w morzu. Człowiek cieszy się, że udało się zawrócić pociąg z Oświęcimia, podczas gdy na rampę wjeżdża kolejny.
Nie wiem czy wyraziłam się jasno, po prostu czasami ukazanie rzeczy dużej w sposób bardzo prosty i umieszczenie jej na dalszym nawet planie, paradoksalnie jej znaczenie podkreśla, umieszczając jednocześnie w szerszym kontekście.

emdzeej

Wiesz, może mój lekki zawód wynika z wielkich oczekiwań. Liczyłem na dłuższą historię, więcej wątków, bohaterów, najlepiej jakby trwało to z 4 godziny:) Hmm chyba oczekiwałem większego rozmachu po prostu. No ale to już kwestia moich upodobań.
Film na pewno był przełomowy w 1970 r. z racji tematu. Ale w 2012 gdy miałem już jako taką świadomość obrazu stosunków między białymi a Indianami w tamtych czasach, jakoś mnie nie ruszył.

ocenił(a) film na 7
kuba910

To też prawda, tym bardziej że w latach 70 tematyka wojenna, czy też raczej antywojenna była w stanach bardzo aktualna i popularna, stąd pewne zabiegi wtedy szokujące czy nowatorskie, dla nas są dosyć oczywiste.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones