PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=562613}

Muminki w pogoni za kometą

Muumi ja punainen pyrstötähti
6,1 556
ocen
6,1 10 1 556
Muminki w pogoni za kometą
powrót do forum filmu Muminki w pogoni za kometą

Pierwsza ekranizacja Muminków, jaką można było oglądać była właśnie kukiełkowa! Mało tego ta animacja jest naprawdę ekranizacją znakomitej książeczki dla dzieci Tove Jansson pod tym samym tytułem. To co oglądaliśmy po kukiełkach, czyli japońską kreskówkę było tylko remakiem, przeróbką i wariacją na temat powieści pani Jansson. Finowie jak widać uznali, że polska wersja Muminków jest bliższa ich wizji, niż to co później zrobili z nimi Japończycy.

Zapiekanka

A o tym to nie wiedziałem. Pamiętam wersje kukiełkową w naszej telewizji ale jak zobaczyłem teraz muminki w kinie to myślałem, że ta "nasza" starsza wersja też była z Finlandii. No to brawa dla ludzi z semaforu, spóźnione bo o ponad 20 lat ale zawsze.:) Ciekawe czy też wybrali się na nową wersje.

użytkownik usunięty
Zapiekanka

wersja Semaforu byla fantastyczna! chcialabym obejrzec inne tytuly z serii ksiazkowej.... moze Finowie na tej jednej nie skoncza...?

użytkownik usunięty

Muminki (anime) - japońskie były bardziej magiczne, baśniowe i radosne (pomijając ich wyrazistą korpulentność :D ), natomiast polskie Muminki były bardziej mroczne, złowieszcze i surowe (poprzez technikę w jakiej je wykonano). Osobiście - przyznam apatriotycznie, że jak byłem mały to wolałem wersję azjatycką, bo polska lekko nudziła. Natomiast po latach, gdy mi się nieco oko wyrobiło, chętnie bym powrócił do szmacianych hipopotamów. :)


PS: pardon... trolli! :)

Zapiekanka

Och, przepraszam bardzo, ale nieprawdziwych informacji nie zniesę, a już zwłaszcza o Japonii!
To wersja japońska była tą pierwszą! Nie będę porównywał akcji i wizualizacji do polsko-austriackich kukiełek, bo zawsze po dwóch minutach w telewizji nie dawałem rady i przełączałem dalej, więc nie mogę się w pełni o nich wypowiedzieć.
Mimo wszystko to te japońskie były pierwsze! Odsyłam do internetów, a nawet i na samego filmweba:

Moomin - Japonia 1969
http://www.filmweb.pl/serial/Moomin-1969-291422


Opowiadania Muminków Austria Polska 1977
http://www.filmweb.pl/serial/Opowiadania+Mumink%C3%B3w-1977-268467

8 lat za Japończykami!

omen91

Moze mnie ktos oswiecic?Bo pamietam ze ogladalem kiedys Muminki ktore nie byly kreskowka a kuklami.Tylko ze to byl chyba paroodcinkowy serial.Z tego co sobie przypominam postacie nie mowily,narrator w tle opowiadal o czym rozmawiaja.

dragonmen32

Piszesz o serialu pt. "Opowiadania Muminków" ;)
http://www.filmweb.pl/serial/Opowiadania+Muminków-1977-268467

omen91

Pierwszą wersją była animacja (lalkowa!) produkcji niemieckiej pt. "Die Muminfamilie" (która właściwie stanowiła dwie serie). Po niej była japońska (ale nie ta, którą znamy!), szwedzka (kostiumowa), japońska (kolejna, ale nie ta, którą znamy!), znów szwedzka (kostiumowa), radziecka (lalkowa) i w końcu polska. Dopiero w latach 90. ukazała się wersja japońska, którą znamy ;)

Dla wielu pokoleń historia z Muminkami ekranizowanymi zaczęła się właśnie od "Opowiadań Muminków" a nie od japońskiej (trzeciej wersji) "Muminki".

Warto dodać, że "Opowiadania Muminków" były właśnie tym serialem, który upodobał się samej Tove Jansson. Pierwsze dwa seriale japońskie, były realizowane bez jej udziału i bardzo odchodzą od książkowej wizji Doliny Muminków.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones