PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=696196}

Makbet

Macbeth
6,6 42 252
oceny
6,6 10 1 42252
6,4 15
ocen krytyków
Makbet
powrót do forum filmu Makbet

to ja ulepie sama te figurkę i wręczę gdzie trzeba...
Piękny, mroczny, poetycki film który trzyma w napieciu od początku do konca. Spójny, o bardzo ciężkim, specyficznym klimacie. Swietna gra aktorska (Fassbender I klasa.)
Dawno czegos tak Innego nie widzialam.
W kinie bylam dzien po premierze. Na sali byly w sumie 3 osoby...(!) Po seansie musialam chwile posiedziec na fotelu i przetrawić na napisach to co zobaczylam. Wychodząc z sali i przechodząc kolo kas - tłum ludzi kotlowal sie przed bramka, aby zaliczyc "Listy do M..." (polska komedia.. produkcja "te-vał-enowska..")
Nie chce tego komentować, bo i w sumie słów mi brak. Przeogromna przepaść miedzy gatunkami i ambicją, ale podobno o gustach sie nie dyskutuje, wiec kończę wątek i serdecznie polecam Makbeta jesli ktos chce zobaczyc cos naprawde widowiskowego.

ocenił(a) film na 9
Fistaszek_jm

Nie wiem czy to prawda, ale czytałam gdzieś, że Makbet nie jest nominowany w tym roku bo sie za późno w Stanach był puszczany, że się nie załapał w tym roku dystrybucyjnym czy jakoś tak. Nie wiem, dla mnie to też nie do uwierzenia, że taki film został pominięty, zwłaszcza że taki Mad Max jest, ale ja sie mogę nie znać ;-) Proponuję też zbojkotować te Oscary, widac każdy powód jest dobry xD

ocenił(a) film na 6
ewej

No własnie też coś było gdzieś wspomniane, być może w którymś odcinku "movie się", że film za późno wszedł do dystrybucji. Czy to może oznaczać, że w takim razie pojawi się w nominacjach w przyszłym roku? Film w klimatach Akademii więc to rzeczywiście dziwne, że nic a nic się nie pojawia w nominacjach.

ocenił(a) film na 7
cherie_filmweb

Były lepsze filmy w tym roku to raz. Nie dziwię, że film nie ma żadnych nagród, ani nawet nominacji.
Po drugie były dwie lepsze ekranizacje Makbeta.

1) Tron we krwi 1957 imdb 8.1 reż. A.Kurosawa.....główna rola Toshirô Mifune
2) Makbet 1948 imdb 7.6 reż. O.Welles.....główna rola O.Welles
3) Makbet 2015 imdb 7.1 reż. Kurzel ....główna rola Fassbender

Akira Kurosawa czy Orson Welles to byli geniusze więc Kurzel nie miał nawet szans.
Wystarczy obejrzeć najlepsze filmy Kurosawy (Rashomon, 7 samurajów, Tron we krwi, Straż przyboczna, Ran, Piętno śmierci, Niebo i piekło itp) czy Wellesa (Obywatel Kane, Dama z Shanghaju, Dotyk zła itp)
Co do aktorstwa Fassbender jest dobrym aktorem, ale kreacje Wellesa czy zwłaszcza Mifune lepsze.
Mifune to w ogóle był świetny japoński aktor, chyba najlepszy (Zbłąkany pies, Pijany anioł, Rashomon 7 samurajów, Tron we krwi, Straz przyboczna, 47 wiernych samurajów, Rudobrody, Miecz przeznaczenia,Bunt, serial Shogun)
Bez niego filmy Kurosawy byłyby jednak gorsze.

Adaptacja Makbeta - Tron we krwi 1957 > Makbet 1948 > Makbet 2015 > reszta

Najlepsze teatralne filmy tego typu to:
Oto jest głowa zdrajcy 1966 - imdb 7.9 ....6 oskarów (Paul Scofield, Robert Shaw, Orson Welles)
Lew w zimie 1968 - imdb 8.2.....3 oskary (Peter O'Toole, Anthony Hopkins, Katharine Hepburn)
Becket 1964 - imdb 8,0....1 oskar, ale miał aż 12 nom (Richard Burton, Peter O'Toole)
Tron we krwi 1957 imdb 8.1 reż. A.Kurosawa.....główna rola Toshirô Mifune

Zauważ, że wszystkie 4 są wysoko cenione, doceniane po latach mocno,
a też mogły takie filmy zdobyć gale oskarową Oto jest głowa zdrajcy 1966 i Lew w zimie 1968.
Trochę gorzej Becket 1964 - skończyło się na 1 oskarze i licznych 12 nominacjach.
Nie było to produkcje amerykańskie, tylko brytyjskie, a przebiły się na największych gali amerykańskiej.
Tron we krwi wiadomo japońska produkcja miała dużo trudniej zaistnieć na gali oskarowej,
ale każdy wie jakim geniuszem był Akira Kurosawa, Ingmar Bergman, Federico Fellini,
A. Tarkowski czy Kubrick.

ocenił(a) film na 5
qzka

Jak dostanie, to się zdziwię... hehe

ocenił(a) film na 5
qzka

nudnie i śmiesznie wypadła ta próba restauracji przedpotopowego tragizmu. bywalcom skansenów też nie za bardzo można polecić ze względu na bullet time.

ocenił(a) film na 8
kaiserhoff

Nudnie i śmiesznie to wypadł Twój komentarz...
Wracaj do oglądania Transformersow albo szybkich i wściekłych a nie zaśmiecasz temat :)

ocenił(a) film na 6
qzka

A za rok od tego twórcy "Assassin's Creed". Strach się bać, bo takie rzeczy zwykle się nie udają, a przy tym to jednak komercyjna sprawa, która podana tak poetycko może mieć problemy finansowe. Jednak ten film jest nie do przejścia dla statystycznego widza. Sam tak mocno z niego zadowolony, jak np. w przypadku poprzedniego filmu Kurzela, czy nowej adaptacji "Wichrowych wzgórz" nie jestem. Kilka scen jednak jest magicznych. Oby Kurzel trwał przy swoim pomyśle na kino. I nadal pracował z bratem? przy muzyce, bo ta jest świetna.

ocenił(a) film na 6
qzka

Zapewne wśród widzów, którzy jednak docenili "Makbeta", wzbudzę pewien sprzeciw, ale osobiście uważam, że strona aktorska nie była aż tak świetna, jak tu niektórzy piszą. Mi brakowało czegoś i u Fassbendera i Cottilard. Choć niestety u Marion nieco bardziej. To były stonowane role, niezłe - podkreślam. Może nawet dziś trudno znaleźć kogoś, kto sobie lepiej poradzi z takim materiałem, ale... mimo to emocjonalnie coś tu było spłycone, jakby gdzieś w tle wciąż pojawiał się problem mówienia "cudzym tekstem". Szekspir to wspaniały materiał (ten wiersz również), ale tez wymaga wręcz geniuszu aktorskiego.
Sam film wizualnie, muzycznie świetny, ale... czegoś mi tu brakowało.

ocenił(a) film na 7
qzka

Były lepsze filmy w tym roku to raz. Nie dziwię, że film nie ma żadnych nagród, ani nawet nominacji.
Po drugie były dwie lepsze ekranizacje Makbeta.

1) Tron we krwi 1957 imdb 8.1 reż. A.Kurosawa.....główna rola Toshirô Mifune
2) Makbet 1948 imdb 7.6 reż. O.Welles.....główna rola O.Welles
3) Makbet 2015 imdb 7.1 reż. Kurzel ....główna rola Fassbender

Akira Kurosawa czy Orson Welles to byli geniusze więc Kurzel nie miał nawet szans.
Wystarczy obejrzeć najlepsze filmy Kurosawy (Rashomon, 7 samurajów, Tron we krwi, Straż przyboczna, Ran,
Piętno śmierci, Niebo i piekło itp) czy Wellesa (Obywatel Kane, Dama z Shanghaju, Dotyk zła itp)
Co do aktorstwa Fassbender jest dobrym aktorem, ale kreacje Wellesa czy zwłaszcza Mifune lepsze.
Mifune to w ogóle był świetny japoński aktor, chyba najlepszy (Zbłąkany pies, Pijany anioł, Rashomon 7 samurajów,
Tron we krwi, Straz przyboczna, 47 wiernych samurajów, Rudobrody, Miecz przeznaczenia,Bunt, serial Shogun)
Bez niego filmy Kurosawy byłyby jednak gorsze.

Adaptacja Makbeta - Tron we krwi 1957 > Makbet 1948 > Makbet 2015 > reszta
Adaptacja Hamleta - Hamlet 1948 > Hamlet 1990 > reszta

Najlepsze teatralne filmy tego typu to:
Oto jest głowa zdrajcy 1966 - imdb 7.9 ....6 oskarów (Paul Scofield, Robert Shaw, Orson Welles)
Lew w zimie 1968 - imdb 8.2.....3 oskary (Peter O'Toole, Anthony Hopkins, Katharine Hepburn)
Becket 1964 - imdb 8,0....1 oskar, ale miał aż 12 nom (Richard Burton, Peter O'Toole)
Oczywiście wszystkie brytyjskie, występują w nich takie legendy kina jak
Peter O'Toole, Richard Burton, Anthony Hopkins, Robert Shaw, Orson Welles czy
uważana za najlepszą aktorkę kina Katharine Hepburn.

ocenił(a) film na 10
returner

Ciekawe , a jakie były lepsze ? Bo jak dla mnie Mad max to poziom filmów TV Puls

ocenił(a) film na 8
qzka

Tylko pozazdrościć osobom, które były na tym filmie w kinie. Zwłaszcza jeśli rzeczywiście frekwencja była taka jak opisują :) Ludzie może polecilibyście coś równie wartościowego?

ocenił(a) film na 9
qzka

dawno nie widzialem tak dobrego filmu ktory by pochlonol mi dwie godziny z mojego zycia i dostarczyl tyle rozkoszy wizualno zmyslowych

ocenił(a) film na 9
qzka

Obejrzałem - prawie padłem na kolana - ZNAKOMITA adaptacja ponadczasowego dramatu Szekspira - nie piszę nazwiska w oryginale bo mój - troszkę je/bnięty kolega z pracy obrzydził mi ją "tłumacząc" na język polski jako: trzepogruch - walący konia - William shekes pear...coś jak Batman - człowiek z batem...

ocenił(a) film na 9
RogerVerbalKint

sorrki - shake's

ocenił(a) film na 7
qzka

Niestety niedoceniony film pod każdym względem a szkoda

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones