PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=450356}

Księga ocalenia

The Book of Eli
7,0 147 920
ocen
7,0 10 1 147920
4,4 10
ocen krytyków
Księga ocalenia
powrót do forum filmu Księga ocalenia

Bardzo dobry film, niegłupi, z tematem a nie bez sensu jak wiele innych filmów. Wartościowy ;)

fuksik_4

Zgadzam sie, choc dla mnie 10/10. P;)

ocenił(a) film na 8
Shurtugal_Eragon

bez przesady z tym arcydziełem

dyabel

Co kto lubi... ;)

użytkownik usunięty
fuksik_4

A co jest w nim takiego wartościowego? Dla mnie to jest fanatyczny film religijny mimo, że na taki się nie zapowiadał od początku. Nie widzę związku pomiędzy byciem dobrym człowiekiem a religią. Chyba, że przesłaniem tego filmu było to, że tylko ogłupienie ludzi poprzez religię trzyma ich w ryzach.

ocenił(a) film na 3

Zgadzam się całkowicie z tym trzymaniem w ryzach. Ja to tak właśnie odebrałem. Nie było tak na prawdę jakichś złotych myśli, czy poczynań, ludzie ginęli, nieraz właśnie przez głównego bohatera, jak stare małżeństwo w chatce (dlaczego niewinni ludzie zginęli przez chęć szerzenia "dobrej nowiny?!) była tylko chęć rozgłoszenia religii, a to samo w sobie nie musi być wcale takie wartościowe.

użytkownik usunięty
Machenry

Ja to w sumie po spokojniejszym przemyśleniu tego filmu doszedłem do wniosku, że w głębi pokazywał on złą stronę religii chrześcijańskiej, więc można powiedzieć, że był antyreligijny.

Po pierwsze, postać grana przez Denzela w imię ochrony księgi zabijała innych ludzi, do tego pozwalała krzywdzić i zabijać, bo ochrona biblii była ważniejsza. Po drugie, gdy w końcu ślepiec wykazał się odruchem ludzkim i poświęcił księgę dla tej laski, to bóg w ciągu sekundy przestał go chronić i pozwolił skrzywdzić. Do tego wyraźnie powiedziano, że ludzie po wojnie i totalnym zniszczeniu Ziemi doszli do wniosku, że właśnie wiara spowodowała, że ludzie tak się zapędzili w dziele zniszczenia. Kolejna kwestia to ta, że czarny charakter właśnie w tej księdze upatrywał źródła i metody na zniewolenie ludzi. Bóg przedstawiany jest w tym filmie jako bezwzględny i okrutny, bo trzymał ślepca przy życiu tak długo, póki spisywali tekst księgi. Później pozwolił mu umrzeć.

No i na koniec sugestywne, wręcz złowieszcze zbliżenie na gotową, wydrukowaną Biblię, którą siwy postawił na półce.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones