PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=6531}
7,9 278 917
ocen
7,9 10 1 278917
7,4 18
ocen krytyków
Jak rozpętałem drugą wojnę światową
powrót do forum filmu Jak rozpętałem drugą wojnę światową

Zapytanie

ocenił(a) film na 10

Mam pytanie odnośnie miejsca akcji filmu. Chodzi mi konkretnie co to za kraj gdzie Franek
jest na pustyni najpierw w Legii Cudzoziemskiej a następnie w Brytyjskiej Armii (genialny
Rudzki jako Kapitan Peacoock nawiasem). Kierdos wspomina coś o Syrii ale Niemiec na
statku mówi że opuszczają Afrykę. Poza tym końcówka drógiego odcinka jest jak Franek
jedzie Włoskim Ambulansem przez zrujnowane miasto które zawsze wydawało mi się że to
Tobruk. Jak ktoś wie gdzie się akcja dzieje będę wdzięczny. Pozdrawiam

ocenił(a) film na 8
pionas666

Nie przypominam sobie, żeby gdzieś w filmie podawane było dokładne miejsce akcji tych scen.Możemy bezpiecznie przyjąć, że jest to bliżej nieokreślony teatr wojny w Afryce Północnej (dzisiejsze: Tunezja, Libia, Egipt).

ocenił(a) film na 10
Mateusz Wielki

W sumie masz rację ale tylko w połowie. Jak sobie przypomnę to na pewno pojawia się fragment jak Kiedros wspomina coś o Syrii i o tym że przechodzą na drugą stronę do Brytoli po "Johnego Walkera". Wskazywało by na to jednak iż są gdzieś przy granicy co się wydaje troche niedorzeczne gdyż Brytyjski Egipt graniczył z Włoską Libią a Francuska kolonia Algieria leżała po drugiej stronie. Poza tym pod koniec Franek jedzie przez jakieś miasto, zapewne Tobruk i z tamtąd odpływa statkiem na Sycylię. Naprawdę trochę się pomiesząłem w tym. Tak czy inaczej film wymiata pod każdym względem.

ocenił(a) film na 10
pionas666

Zapomniałem że to 43 więc można przyjąć iż Brytyjczycy doszli już do granicy z Algierią. To tyle

ocenił(a) film na 9
pionas666

Kapitan francuskiego statku powiedział jeszcze, że płynie do Bejrutu czyli dzisiejszej stolicy Libanu. Często się zastanawiam nad tym etapem podróży Franka. Ale ponieważ akcja części "Za bronią" rozgrywa się w latach 1941-1944 całkiem możliwe, że Franek dotarł aż do Afryki Północnej.

ocenił(a) film na 10
theodorebagwell3

Może nie aż do 44 bo początek części "Wśród Swoich" dzieje się na Sycylii jeszcze pod Niemiecką władzą a w 43 zajęli ją alianci. Można przyjąć więc że Franek pojawił się w Libanie bądź Syrii (Kiedros na pewno o niej wspomina) w Legii Cudzoziemskiej, gdy dostał się do brytyjczyków możliwe że stacjonował gdzieś w północnej Afryce a następnie dzięki Włochom ucieka przez Tobruk na Sycylię. Zdaje się że sobie sam wytłumaczyłem. XD

ocenił(a) film na 9
pionas666

Ale w takim razie mamy poważną lukę czasową. Rzeczywiście popełniłem błąd. Statki Osi mogły odpływać z wybrzeża Afryki tylko do połowy 1943 roku. Nie dam sobie głowy uciąć, że to była Sycylia. Ale nawet jeśli to rejs statkiem nie mógł trwać kilka miesięcy. Potem złapali Franka i wysłali go na Front Wschodni. I nagle mamy "wyzwolenie " Lublina przez Sowietów latem 1944 roku. Gdzieś po drodze przepadł cały rok. Chyba, że Franek przesiedział ten okres we włoskim więzieniu. Wtedy by się zgadzało.

ocenił(a) film na 10
theodorebagwell3

Może i tak było że siedział rok w więzieniu ale mi się wydaje że to "logika filmowa" czyli że czas nie ma znaczenia. Poza tym to tylko komedia.

pionas666

W pewnym momencie kiedros mówi do Franka, że ten trafił "do najbardziej przeklętego portu w Syrii" (czy coś w tym stylu:) ).

ocenił(a) film na 9
Katja1

Liban i Syria to sąsiedzi. Nie musieli daleko jechać.

pionas666

Czyli miejsce gdzie statek zacumował w 3 części to Sycylia??? Pytam, ponieważ nie zauważyłem żeby w opisie miejsc kręcenia filmu znalazła się właśnie Sycylia. Ponadto zawsze jak oglądam ten fragment to marzy mi się odwiedzić to malownicze miejsce gdzie Franek poznaje Mirellę ;)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones