PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=35185}

Idź i patrz

Idi i smotri
8,2 19 128
ocen
8,2 10 1 19128
8,6 16
ocen krytyków
Idź i patrz
powrót do forum filmu Idź i patrz

Nie,nie nie.

ocenił(a) film na 3

Katorga jaką doświadczyłam przez pierwsze półtorej godziny filmu to chyba istna kara za wybranie
tej pozycji na piątkowy wieczór.
Symbolika..... , symbolika i jeszcze raz symbolika. Nie lubię cały czas rozkiminiać tego co autor
miał na myśli . Wiało nudą ,a nawet nie tylko wiało ,wręcz pojawiło się istne tornado nudy i
wspomnianej wyżej symboliki.

Nie lubię takich obrazów. Przegadany ,czy tez raczej przemilczany ,zawoalowany w jakiś kokon
artystycznej wizji . Mówię stanowcze NIE takim produkcjom

ocenił(a) film na 8
badi1981

Ale przyznasz chyba, że akcja z pacyfikacją wioski jest mistrzowska? Z resztą się zgadzam, zbyt artystyczne to kino.

badi1981

Masz rację.

ocenił(a) film na 7
badi1981

Druga połowa była jednak lepsza. Doceniam za sam walor historyczny (chociaż dość naturalistyczny, a być może nawet i propagandowy obrazek). Chociaż nie jest to także i mój rodzaj kina to kilku rzeczy się z niego dowiedziałam i zapamiętam, z tych lżejszych obrazków to np. glinianego Hitlera.

ocenił(a) film na 9
creep_

Prostackie rozumowanie, jeśli nie rozumie się kontekstu to nie bierze się za jego cząstkowanie. Życzę rychłego zdobycia wiedzy historycznej i kontemplacji istoty człowieczeństwa. Włącz sobie film ze Stallonem.

ocenił(a) film na 9
badi1981

Nie ma to jak ośmieszyć się jadąc po bardzo ambitnym filmie :):):)

returner

Szczególnie, że zjechał ten film głównie za to, że jest ambitny... :P

Bernierdh

film jest ociekajacy patosem,
gra aktorska slaba i podziwiam rezysera ze chcialo mu sie pracowac z takimi aktoramy (nota bene trudno wymagac od dzieci czegos wiecej, ale reszta ...hmmm)
jest kilka ciekawych scen, ktore moim zdanie nazbyw wolno widz wyciagac musi z bagna patosu w ktorym tonie fabula
film jest na wskros radziecki choc w zasadzie przyniosl swoistapierestrojke w kinie radzieckim
moim zdaniem radzieckosc tego filmu ten film topi w wspomnianym bagnie
moim rosjanie (nie tylko ludzie radzieccy) maja sklonnosc do NADMIERNYCH (rowniez moim zdaniem) przegiec
no i konczac
film sie strasznie zestarzal co tylko swiadczy o tym ze trudno jego artystyczna strone uznac za uniwersalna a co za tym idzie ponadczasowa
faktem ze pozostaje w pamieci jak ciezkie picie wodki z dziwnymi ludzmi w koleji tranzsyberyjskiej i pozniejsze zyganie przez okna
moim zdaniem jest jak glowa do wycierania linch'a raz mozna ale nie wiecej i nie dla kazdego

ocenił(a) film na 9
mer0ving

Recenzja ociekająca głupotą (tak jak wedle "autora" film patosem)

Gromnix

coz - de gustibus non est disputandum
choc nazwanie mej opini glupota jest juz argumentum ad personam co podwaza przeslanki merytoryczne opini

ocenił(a) film na 9
mer0ving

Gdzie ty tu widzisz patos ? Może w bezprecedensowej rzezi mieszkańców albo bezceremonialnych gwałtach na Białorusinkach ? Przecież Einsatzgruppen szatkowało cywilów jak świnie w rzeźni, a ty tu dopatrujesz się patosu ? Mylisz pojęcia, tak samo wymień mi chociaż jedną scenę, gdzie udziela się radziecka propaganda. No właśnie - nada. Możesz przyczepić się do symboliki, ale o tym akurat nic nie wspomniałeś, więc cały twój wywód to strzał kulą w płot.

IszJii

patos widze w scenie przedzierania sie przez bagna, do czego niejednokrotnie w sposub zawoalowany nawiazywalem w moim pierwszym poscie liczac na fakt ostrosci umyslu coponiektorych natchnietych przez bogow geniuszami weszelakimi interlokutorow
jak widac ich wlasny blask najwyrazniej ich zaslepil :(
twierdze natomiast po raz wtory, rzeczony ze film zestarzal sie strasznie
pragnalbym rowniez zauwazyc ,ze mowimy o filmie - jako wytworze kultury a nie o tragedii ludzi podczas drugiej wojny swiatowej, wiec to co Einsatzgruppen robily, gdzie, komu i dlaczego pozostawmy raczej historykom i tworczosci dokumentalne,j (ktora wyzej wymieniony film raczej nie jest)
co do propagandy_ - to polecilbym prace nad czytaniem ze zrozumieniem tekstu, gdyz nigdzie o propagandzie nie wspominalem i w zasadzie jej tam byc nie moze gdyz (jak pozwolilem sobie nadmienic wczesniej) film niesie swoista pieriestrojke w kinie radzieckim jednoczesnie odbrazawiajac postaci wielkiej wojny ojczyznianej
wspomnialem natomiast (cytuje) "film jest na wskros radziecki"i tu rowniez samozwanczych znawcow kina posadzalem o drobine podstawowej wiedzy
osoba ktroa chociaz miala w malym stopniu kontakt z kinem radzieckim wie, ze cechowala sie ona w znacznej mierze SYMBOLIKA i jako takowa jest cecha charakterystyczna dla tejze kinematografii
skracajac i powtarzajac - symbolika sie zestarzala, naturalizm i brutalnosc tamze prezentowana moim zdaniem poruszyc moze tylko staruszkow male dzieci i niewyrobionego przewrazliwionego kinomana na poczatku jego przygody z kinem

ocenił(a) film na 10
badi1981

Cóż, szkoda, że ci, którzy piszą o nudzie na tym filmie, nie brali udziału w wojnie.
Pewnie płonąc w tej stodole, też by się nudzili.

ocenił(a) film na 3
maciusiko

Idąc tym tropem właściwie żadnego filmu oceniać nie można,bo nie brałam udziału w wojnie,nie jestem niewidoma,nie jestem samotną matką, nie jestem lesbijką ,nie jestem miliarderką itp itd. Co to właściwie za argument??? Nie oceniam samej istoty wojny tylko film i fakt ,że marudzicie mi tutaj o arcydziele ponadczasowym nie zmieni tego ,że uważam ,że film jest mega nudny i przekombinowany. Przypominam kolejny raz ,bo widzę,że stado rośnie - tutaj oceniamy filmy zgodnie z naszym gustem ,a nie przekonujemy innych ,że jest inaczej. Podobał ci się film ,jesteś zajarany jak gwizdek - napisz recenzję.

ocenił(a) film na 10
badi1981

Nie miałam na myśli tego, że nie można oceniać filmów wojennych, gdy się w wojnie nie brało udziału.
Gdy zamysłem reżysera jest symbolika, oczywiście pewne, nazwijmy to dłużyzny muszą być. I każdy ma prawo takie filmy, niezależnie od gatunku, lubić lub też nie.
Tylko wobec pokazanej tragedii pisanie o "tornadzie nudy" jest po prostu - według mnie oczywiście - nie fair.

ocenił(a) film na 9
badi1981

Prostak żąda fajerwerków i trudno mieć mu to za złe. Ten film to nastój, nie do odczytanie dla ludzi bez wiedzy historycznej względnie geniuszów inteligencji emocjonalnej jak ja (wiedzę historyczną również mam wybitną)

Gromnix

i wrodzona skromnosc bedaca najsilniejwsza ze wszystkich cech jakimi bogowie pozwolili sobie ciebie obdarzyc :)

mer0ving

a co do wiedzy historycznej to moim zdaniem nijak ona ma sie do kina symbolicznego, ktorym niewatpliwie bylo kino radzieckie
nie zedam zadnych fajerwerkow - poprostu film opiera sie o rodzej stylistyki moim zdaniem strasznie tracacej myszka a scena pary przedzierajacej sie przez bagna doskonale ukazuje czym ten film jest

ocenił(a) film na 9
mer0ving

film opiera się na wrażliwości która może być obca obecnemu kinomanowi wychowanemu na flakach i sieczce bryzgającej na żyrandole, tu się zgodze.
Ale czy miedzioryty Durera trącą myszką? Nie - tak jak ten film są dla konesera.
Trzeba zawsze mierzyć do najlepszego nie kalając swego zdania głosem plebsu.

Co do wiedzy historycznej - jest dostępna dla każdego, wystarczy chcieć zbadać tą i każdą z historii..

maciusiko

drogi maciusiko pragnalbym zauwazyc ,ze mowimy o filmie - jako wytworze kultury a nie o tragedii ludzi podczas drugiej wojny swiatowej, wiec to co Einsatzgruppen robily, gdzie, komu i dlaczego pozostawmy raczej historykom i tworczosci dokumentalnej, (ktora wyzej wymieniony film raczej nie jest)

skracajac i powtarzajac - naturalizm i brutalnosc tamze prezentowana moim zdaniem poruszyc moze tylko staruszkow male dzieci i niewyrobionego przewrazliwionego kinomana na poczatku jego przygody z kinem

jest co prawda grupa ludzi (zwlaszcza naszych rodakow) lubujaca sie w marytrologii wszalakiej, pozwole jednak sobie na potraktowanie tego jako sklonnosci do pewnego typu uczuc/emocji, ktora dosc trudno mi zrozumiec (podobniez jak i milosnikow horrorow) i dlatego choc go naznaczylem watek ten pomine

ocenił(a) film na 10
mer0ving

Słuchaj, jeżeli już, to nie drogi, a droga.

"skracajac i powtarzajac - naturalizm i brutalnosc tamze prezentowana moim zdaniem poruszyc moze tylko staruszkow male dzieci i niewyrobionego przewrazliwionego kinomana na poczatku jego przygody z kinem".

No właśnie - nie powtarzaj w kilku postach tego samego, nie ma takiej potrzeby.
Ty masz swoje zdanie, ja mam swoje. I przy tym pozostajemy.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 3
ffffmatt

Po pierwsze gdybyś sobie zadał/a odrobinę trudu zauważyłbyś/łabyś ,że nie jestem kolesiem . Istotnie filmie Bergmana nie są za bardzo w moim guście choć to nie świadczy o tym ,że jestem się patałachem. Tak samo jak i inni nie są patałachami tylko dlatego ,ze mają odmienny gust od Ciebie . Z tymi transformersami to trafiłeś/łaś jak kulą w płot. Co do harrego i piratów - to zależy. Nie wszyscy mają ochotę umartwiać się i przeżywać katusze przy samych ciężkich filmach . Twoja wypowiedź i używanie inwektyw w moją stronę absolutnie nie zmieni faktu,że film "idź i patrz" nie podobał mi się i uważam ,że jest meeeeeega nudny i z pewnością trudny w odbiorze dla wielu innych widzów. Po raz kolejny podkreślam,że każdy ma prawo do swoich opinii i nikt mnie nie przekona do tego,że IiP to arcydzieło i film wszech czasów.

badi1981

Rozumiem, że można mieć odmienne gusta, ale do użycia słowa "patałach" zainspirowało mnie stwierdzenie jakoby film nabity jest symbolizmem. To już świadczy o tym, że średnio go zrozumiałaś. Oprócz tego, że jest smutny i być może dla niektórych nudny, to nie sądzę, żeby trzeba było wykazywać się przy nim jakimś szczególnym wysiłkiem intelektualnym. Ja też nie przepadam za kinem o tematyce wojennej - bo jest brutalne i wprowadza mnie w zły nastrój - ale wystarczy trochę obiektywizmu żeby zauważyć, że jest to kino ambitne.

Drugą rzeczą jest to, że jeśli publicznie coś się opisuje, to trzeba wziąć za swoje słowa jakąś odpowiedzialność i mieć świadomość, że mogą one zostać skrytykowane. No trudno jest mi sobie wyobrazić, że historyczny film wojenny, ociekający realizmem i brutalnością może przejść obok kogoś tak obojętnie. Nawet minimum empatii nie powinno sprowadzać filmu do oceny w kategoriach - "nudny/ nie nudny". Jeśli twierdzisz, że niemieckie zbrodnie były nudne, no to sory. To nie ta kategoria... Oczywiście ze mną też nikt się nie musi zgadzać. Czekam na krytykę. ;]

A z tym patałachem może i trochę przesadziłem. Byłem świeżo pod wpływem filmu. Wybacz. :]

ocenił(a) film na 3
ffffmatt

Kolejny raz zaznaczam ; nie oceniam przemocy wojennej,samego stanu wojny i związanego z nią okrucieństwa. Ten film to nie dokument ,choć nawet i dokumenty można ocenić lepiej bądź gorzej . Oceniam całość filmu i moje odczucia po jego obejrzeniu . A mój poziom empatii nie ma tutaj nic do rzeczy . Ciekawe co mi tutaj jeszcze zarzucicie :D ?

badi1981

Ok... Nie chce mi się już odpisywać. Wygrałaś. Najlepszym wyjściem dla mnie będzie nie zaglądać na fora tematyczne filmweb'u. Piszecie tu straszne rzeczy. ;]

ffffmatt

Bergman akurat jest niesamowity i uroczy :)

ocenił(a) film na 8
badi1981

komuś nie podobał się film, bo trzeba było MYŚLEĆ oglądając go. Co za samokrytyka.Smutne to.

ocenił(a) film na 10
Selene87

Tak na serio nawet nie trzeba było dużo myśleć na Иди и смотри(choć to by nie zaszkodziło), wystarczy, jak ktoś wyżej napisał, odrobina empatii i zainteresowania, by film odcisnął w pamięci na zawsze.

badi1981

Jedyne co zrobiło na mnie wrażenie, to scena jak podczas akcji pacyfikacji wsi dowódca SSmanów okazywał czułość małpce siedzące na jego ramieniu.
http://strefasingla.pl/uploads/events/850f/850f0be6b194aad906389b65f4de826c74091 719.png
Jestem bardzo rozczarowany tym filmem.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 3
Gromnix

Tak trzymać Gromnix! Język jakim operujesz I siła argumentów sugeruje, że mam do czynienia z wybitnym znawca kinematografii światowej. Przepraszam za moja ignorancję mistrzu. Od dzisiaj jest to mój ulubionym film, byłam za głupia I za prosta aby go zrozumieć :D. A tak poważnie to zachęcam do terapii, ona pozwoli ci przeżyć fakt , że nie wszyscy jesteśmy tacy sami.

ocenił(a) film na 9
badi1981

W każdym bądź razie Ci wybaczam. Myślę, że jeszcze wszystko przed Tobą.

ocenił(a) film na 5
badi1981

Mam nadzieję, że zgłaszasz tego typu wypowiedzi... Można się z kimś nie zgadzać, ale wyzywanie kogoś od "patałachów" jak uczynił to pewien znafca kilka postów wyżej, czy operowanie takimi wykwintnymi sformułowaniami jak: "Jesteś za głupi na ten film", nie powinno być tolerowane pod żadnym pozorem...

ocenił(a) film na 9
badi1981

Przykro mi.

badi1981

a więc ty zawoalować się w kokonie w stosunku do ("artystycznej wizji") tego filmu. i siedzieć sobie takie naprzeciw siebie. dwa kokony. w piątkowy wieczór. hmm, jakże symbolicznie!

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones