PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=671051}

Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy

Star Wars: Episode VII - The Force Awakens
7,2 245 tys. ocen
7,2 10 1 245208
7,3 50 krytyków
Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy
powrót do forum filmu Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy

Ja w kwestii technicznej. Czy ktoś bardziej obeznany z bronią białą, tudzież większy fan Jedi niż ja (równiez jestem, ale w sposób umiarkowany) mógłby mi wyjaśnić po co u diabła w mieczu świetlnym Kylo Rena został dodany, również świetlny, jelec?
Jelec służy ochronie ręki, a taki świetlny to ją teoretycznie spali. W filmie jelec przypalił nieco, ale przeciwnika Rena w pojedynku, ale to absurd. Owszem, ładnie wyglądało to w scenie walki, ale (we mnie) wzbudza jednoznaczne skojarzenia z wielkim ciężkim średniowiecznym mieczem Neda Starka z Gry o Tron. Tyle że w tych mieczach jelec ma nieco inną funkcję. Poza tym jak dotąd sądziłam, że miecze Jedi są wzorowane na japońskich, a nie europejskich. No, chyba, że w Episode VII poszerzyli arsenał o miecze europejskie.
Z góry dziękuję za MERYTORYCZNE odpowiedzi. Jak się pomyliłam to sorry, nie twierdzę, że znam się na wszystkim.
Film się podobał :)

ocenił(a) film na 8
Renata_Zybura

Przypalił ramię Finnowi. No i się wyróżnia, fajnie wygląda.

PS

Oglądałaś film, widziałaś że potrafi się nim posługiwać i nie odcina sobie palców XD

ocenił(a) film na 2
Renata_Zybura

Miecz Hrabiego Dooku nie był wzorowany na mieczach japońskich.
Myślę że po prostu miecz Kylo wygląda tak żeby był bardziej cool, i tyle. No i faktycznie, bardzo wykorzystują go w promocji filmu...

ocenił(a) film na 8
Rozgdz

Miecz Dooku to bardziej szabla - Większość czasu walczy nią przy użyciu jednej ręki, drugą ma wolną co przydaje się przy władaniu "mocą". W kanonie można też znaleźć informacje, że były też inne rodzaje broni jak m.in bicze świetlne więc sam pomysł dodania jelca do miecza Kylo Rena jest dość ciekawy.

ocenił(a) film na 2
maly_leju

Tak dokładniej to kształt rękojeści pozwala na lepsze użycie nadgarstka i właśnie walki jedną ręką - czyli użycie europejskich technik szabli i rapiera - cięć samą końcówką ostrza i pchnięć. Niestety jednak, nie zostało to odpowiednio wykorzystane w choreografii walk Dooku.
Sam jelec Kylo nie ma szczerze wielkiego sensu - bo to są ostrza a dodatkowo nie ma jak zaklinować/zatrzymać/zablokować miecza przeciwnika - miecz przeciwnika przesuwając się po którymkolwiek ostrzu po prostu odciąłby któreś pozostałe.
Operując mieczem trzeba też dodatkowo uważać aby samemu nie pokaleczyć się dwoma dodatkowymi małymi ostrzami. Jasne, da się w choreografii walki tak machać mieczem aby jakoś to wyglądało, ale w praktyce walczący oprócz ostrza przeciwnika musi cały czas pilnować dodatkowo swoich dwóch.
Czyli broń dla superhipermistrza który chce sobie utrudnić walkę (i mieć dodatkową opcję do walki w zwarciu) albo idioty/samobójcy.
Ale wygląda cool, to przyznaję :p

Rozgdz

No ale Kylo uważał się właśnie za takiego "superhipermistrza" i też był trochę idiotą ;)

ocenił(a) film na 7
karcow

:DDD

Rozgdz

O własnie o to dokładnie mi chodziło. Czyli jednak jak przypuszczałam sensu w tym nie ma, praktyczne zastosowanie w zasadzie żadne, no ale dobrze się sprzedaje zwłaszcza wśród tych co to pojęcia o białej broni nie mają :) Standard rzekłabym w przypadku takich produkcji.
Zastanawiam się czy nie lepiej byłoby gdyby dali mu do jednej ręki standardowy miecz wzorowany na klasycznym europejskim rapierze a do drugiej lewak, oczywiście obydwa świetlne. Szybkie i bardzo efektowne pojedynki gwarantowane. Bez wygłupiania się z płonacym jelcem. Jak pojawi się to w Star Wars, to wiedzcie - ja to wymyśliłam! ;)
Źródło - Kapitan Alatriste, BTW film polecam, dużo świetnych pojedynków, biała broń wymiata! :)

ocenił(a) film na 8
Renata_Zybura

http://star-wars.pl/News/18953,Stehpen_Colbert_o_nowym_mieczu_swietlnym.html

ocenił(a) film na 7
Renata_Zybura

Ten jelec to nie dla picu, tylko ujście energii z kryształu, Kylo nie umiał zbudować miecza świetlnego, jego trening jest jeszcze nie skończony.

ocenił(a) film na 5
peesem

Proszę, powiedz mi gdzie jest powiedziane, że Kylo Ren nie potrafił stworzyć miecza świetlnego.

ocenił(a) film na 8
Ygrek_

To jest wyjaśnienie jeszcze takie nieoficjalne, ale mówi się, że ten jelec to właśnie ujście energii bo jego miecz był bardzo niestabilny, co widać w filmie.

Ygrek_

A czy wszystko musi być powiedziane wprost? Nie można zostawić pewnych rzeczy w sferze domysłów?
Dzieciak nie dokończył szkolenia, energia w ostrzu (czy raczej ostrzach) jest wyraźnie niestabilna w porównaniu z normalnym lightsaberem.

ocenił(a) film na 9
Ygrek_

http://www.filmweb.pl/film/Gwiezdne+wojny%3A+Przebudzenie+Mocy-2015-671051/discu ssion/Wszystkie+sceny+uj%C4%99cia+wyci%C4%99te+na+etapie+monta%C5%BCu+i+scenariu sza-zbi%C3%B3r,2719333 - w tym temacie są wypisane usunięte sceny z filmu. Podobno mieliśmy się dowiedzieć co nieco o mieczu Kylo, ale ostatecznie nic z tego nie wyszło.

Renata_Zybura

Ten jelec był bardzo praktyczny... ponieważ również mógł ranić wroga. Np Fina...

Renata_Zybura

Krążą plotki że to miecz starego typu jaki mógłby go nauczyć zbudować np. Darth Plagieus

ocenił(a) film na 6
Renata_Zybura

W ogóle idea miecza świetlnego jest kuriozalna, bo, aby taki miecz emitował wiązkę światła temperatura ostrza musiałaby osiągnąć 10 tysięcy stopni Celcjusza. Wszystko, co zbliżyłoby się do miecz wyparowałoby. A jelec fajnie wygląda i tyle. Awakens udowodniło, że nie sprawdza się w walce, bo nie blokuje ciosów. Można nim kogoś przypalić, ale dokładnie ten sam efekt można uzyskać walczyć dwoma mieczami - jednym blokując miecz przeciwnika, drugim dźgając go

ocenił(a) film na 10
katedra

A wybuchy i odgłosy w kosmosie nie są "kuriozalne"?

ocenił(a) film na 6
nillvo

Nigdy ich nie słyszałem. Dziwną wersję oglądałeś.

ocenił(a) film na 10
katedra

Oglądałem wersję z dźwiękiem.... wiesz mute off

ocenił(a) film na 9
nillvo

Wersja z dzwiękiem... You make my day :D!

ocenił(a) film na 6
nillvo

Żart o fizykach z 1 z 10 to przy tym petarda

ocenił(a) film na 8
katedra

Mi ten żart akurat bardzo się spodobał.

nillvo

Ponoc tylko wybuch statku Matka w Alienie jako tako oddaje w jaki sposób moze sie to zadziać w próżni. Ale nie wiadomo czy na pewno własnie tak. W kazdym razie wybuch Gwiazdy Śmierci w SW z fajerwerkami zawsze bawi :)

ocenił(a) film na 7
Renata_Zybura

Miecz Kylo jest w antycznym stylu, datowany na 1000 lat wstecz, w Wielkich Plagach Malachor. Jelec jest dopływem centralnego ostrza, które swoją moc bierze z pękniętego kryształu kyber, przez ten pęknięty kryształ miecz ma niestabilny i ostry charakter, jelec jest ujściem dużej energii, i chroni przed poparzeniem dlatego uwalnia energię na boki.

Opis z TFA Dictionary
http://i.imgur.com/1iEjrTu.jpg

Renata_Zybura

Bezkrytyczni fani jeszcze przed premierą wyjasniali, że Kylo Ren, jako znakomity mistrz miecza, stosuje takie techniki, że nie odetnie sobie nadgarstków... a co widzieliśmy w filmie, że to zwykły leszcz na etapie szkolenia! Dostał lanie od siksy, która pierwszy raz w życiu miecz świetlny trzymała.

ocenił(a) film na 10
pumpalik

Obejrzyj film drugi raz zanim takie herezje będziesz szerzył

ocenił(a) film na 9
Renata_Zybura

Mieczy świetlnych nie mozna nazwac bronią białą, a te jelce w jego mieczu są potrzebne, jeśli obejrzałaś 7 epizod to wiesz po co

Himiteshu

Miecz to miecz. Zdaje się, że w całym Star Wars używane są w taki sam sposób, jak tradycyjne. Ja w każdym razie nie zauwazyłam, zeby sposób walki drastycznie się różnił. A co do jelca to mnie rozbawił, ale nie przekonał do tego że jest potrzebny :)

ocenił(a) film na 9
Renata_Zybura

Rozbawił, bo?

Himiteshu

bo efekciarski. Skojarzenie z Grą o Tron, ale tam miecze są raczej z klasycznych materiałów

ocenił(a) film na 9
Renata_Zybura

Jeśli cos fajnie wygląda to od razu jest efekciarskie?

ocenił(a) film na 8
Renata_Zybura

To taka metafora tej postaci,miecz jest niedoszlifowany jak sam Ben,jelce po boku to stabilizatory